افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 5 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

استفاده از اطفال در صفوف پولیس محلی و خیزش‌های مردمی!

پولیس

 

به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، هنوز هم در پولیس محلی و خیزش‌های قومی از اطفال استفاده می‌شود.

 

رئیس جمهور افغانستان در سال ۲۰۱۵ میلادی فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن استفاده از اطفال در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان جرم دانسته شده‌است.

 

اما نشریۀ فارن پالیسی از قول فعالان حقوق بشر می‌نویسد که این مشکل تا هنوز هم در افغانستان کاملاً از بین نرفته‌است و بطور مثال از واصل احمد ده ساله نام می‌گیرد که در ولایت ارزگان در صفوف پولیس محلی افغان در جنگ با طالبان مشهور گردید و در ماه فبروری در راه مکتب توسط افراد مسلح کشته شد.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، بعد از فرمان رئیس جمهور غنی مقامات افغان در مورد عدم استفاده از اطفال در صفوف اردوی ملی، پولیس و امنیت ملی افغانستان خیلی توجه کرده‌اند، اما هنوز هم در بین پولیس محلی و خیزش‌های قومی در زمینۀ استفاده از اطفال دشواری‌های موجود است.

 

رفیع‌الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت:

 

“در تمام قوت‌های که نظامی هستند، استفاده از اطفال خیلی کم شده‌است، اما یافته‌های کمیسیون نشان می‌دهد که متأسفانه به بسیار کثرت در پولیس محلی و خیزش‌های قومی و ملیشه‌ها وجود دارند و به این مسئله زیاد توجه نمی‌شود و از اطفال استفاده می‌کنند.”

 

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز استفاده از اطفال را به حیث سرباز در صفوف اردوی ملی افغانستان به شدت رد کرده، می‌گوید:

 

“هر عسکری که به اردو استخدام می‌شود، باید از روی تذکره ۱۸ ساله باشد و دو کارمند دولت آن را تائید کند. بعد هم استخبارات می‌بیند و داکتر صحت او را تائید می‌کند. در مرکز جلب و جذب هم دوباره این پروسه تکرار می‌شود. اگر کسی در هر جز و تام ما، کسی را کمتر از هجده سال یافت، ما حاضریم جواب بدهیم.”

 

رفیع‌الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، مسئلۀ تثبیت قانونی سن در افغانستان که ادارات آن خالی از فساد نیست، همیشه یک مشکل بوده‌است.

 

احتمال دارد عمر بعضی‌ها کمتر تثبیت شده باشد و آن‌ها به صفوف نیروهای امنیتی افغانستان راه یافته باشند.

 

رفیع‌الله بیدار می‌گوید:

 

“دولت مکلفیت دارد در آن نیروهای که اطفال مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را مورد ممانعت قرار دهد. دو سال قبل در اثر پافشاری و همکاری ما یک فرمان یک لایحۀ قانونی توسط دولت تصویب شد که استفاده از اطفال را در عملیات و حرکات نظامی مورد ممانعت قرار می‌دهد و جرم پنداشته می‌شود.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار