افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

استراتیژی کابل برای قطع نفوذ پاکستان بر طالبان…

طالبان

 

مقامات استراتیژی قطع نفوذ پاکستان بر طالبان از طریق ایجاد مناطق امن در افغانستان برای جنگجویان این گروه و خانواده‌هایشان را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

 

مقامات دولتی در ایجاد منطقه امن برای جنگجویان طالبان تلاش می‌کنند تا از طریق جدا کردن این گروه از پاکستان مانع گسترش جنگ در کشور شوند.

 

این استراتیژی نشان می‌دهد که راه‌ حل‌های مختلف برای از بین بردن شبه‌نظامی‌گری در 15 سال اخیر در افغانستان ناامید کننده بوده است اما استراتیژی جدید می‌تواند در بازی افغانستان تغییر ایجاد کند و بر اساس آن واگذاری قلمرو به مخالفان مسلح به معنای تقسیم مناطقی از کشور نیز پنداشته می‌شود.

 

یکی از مقامات ارشد امنیتی دولت به آژانس خبررسانی فرانسه گفته است که هدف از این استراتیژی دولت کابل آوردن طالبان از پاکستان به افغانستان است.

 

وی افزود که ما سرزمینی را برای آنها جدا می‌کنیم تا با خانواده‌هایشان بیایند. سپس چه مذاکرات صلح را آغاز کنند و چه به جنگ‌ ادامه دهند از فشار پاکستان آزاد خواهند شد.

 

این استراتیژی با حمایت و مخالفت افرادی در افغانستان روبرو شده است.

 

پیش از این، جنرال عبدالرزاق قومندان پولیس قندهار در دیدار با بزرگان قومی و نخبگان دینی گفته بود که از طالبان می‌خواهم به افغانستان بازگردند بنابراین باید برای آنها و خانواده‌هایشان منطقه امن ایجاد کنیم.

 

به گفته وی، بیش از این نمی‌توان به دولت‌ها و سفارت‌های خارجی برای پایان جنگ در افغانستان اعتماد کرد. طالبان متعلق به این خاک و فرزندان این سرزمین هستند.

 

همچنین عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان در پارلمان افغانستان نیز گفته بود که وجود ارایه آدرس دایمی به طالبان آنها راحت‌تر می‌تواند برای حضور در گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی متقاعد کند.

 

از سوی دیگر، شیر محمد آخوندزاده والی سابق هلمند، هشدار می‌دهد که دولت نباید به تروریست‌ها منطقه امن ایجاد کند.

 

استراتیژی منطقه امن زمانی مطرح شد که اعضای ارشد گروه طالبان خواستار فعالیت مستقل از آژانس‌های استخباراتی پاکستان شدند.

 

شورای امنیت ملی تاکنون در این زمینه اظهارنظری نکرده‌ و تنها اعلام کرده‌ است که طالبان اجازه دارند تحت نظارت دولت افغانستان، در کشور ساکن شوند.

 

مقام امنیتی افغان ضمن خودداری از موقعیت منطقه امن تأکید کرد که دولت افغانستان با رهبران طالبان در ارتباط هستند اما هیچ منطقه ای از افغانستان که تأسیسات نظامی در آن واقع است به این گروه واگذار نخواهد شد.

 

شایعه تلاش دولت برای واگذاری قلمرو به طالبان زمانی نشر شد که براساس اسناد نظامی محرمانه، بحث خروج نیروهای افغان از دو وُلسوالی ولایت هلمند مطرح شده بود.

 

برخی منابع طالبان نیز به آژانس خبررسانی فرانسه گفتند که شورای کویته مانند ملا ابراهیم معروف به صدر قومندان نظامی این گروه در محل نامعلومی در افغانستان مستقر شده است.

 

آژانس خبررسانی فرانسه در حالی از این استراتیژی خبر می‌دهد که برخی کارشناسان می‌گویند: قدرت‌های دیگر منطقه ای مانند چین و روسیه نیز به صورت فعال‌تر در مسایل افغانستان ورود پیدا کرده‌اند و برگزاری نشست سه‌جانبه پاکستان، روسیه و چین در مسکو درباره صلح افغانستان نیز نمونه‌ای از آن است.

 

به نظر می‌رسد؛ اعلام علنی ارتباط چین و روسیه با طالبان بی‌ارتباط با این استراتیژی نیست.

 

اما در صورت عدم نتیجه استراتیژی منطقه امن، طالبان که در مناطق زیادی در حال نبرد هستند با توجه به حمایت‌های برخی کشورها، درگیری‌های سختی را در بهار آینده برای دولت رقم خواهد زد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار