افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

استراتیژی ملی تنظیم منابع طبیعی افغانستان معرفی شد

وزارت زراعت افغانستان

 

سند استراتیژی ملی تنظیم منابع طبیعی افغانستان، توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری ترتیب داده شد و معرفی گردید.

 

در این محفل محترم میرامان الدین حیدری معین مسلکی وزارت زراعت ، آبیاری و مالداری ، محترم محمد رفیع قاضی زاده رئیس عمومی منابع طبیعی ، تعدادی از روساء مرکزی و ولایتی، متخصصین و کارمندان منابع از 34 ولایت در آن حضور داشتند.

 

محترم میرامان الدین حیدری معین امور زراعت و مالداری ،هنگام معرفی این سند مهم بیان داشت: بمنظور پایداری منابع طبیعی، رسیدگی به چالش های اقتصادی، اجتماعی، تخنیکی، تغییر اقلیم و با استفاده از شیوه های علمی و تخنیکی این سند آماده شده است. دریافت راه های حل مشکلات گوشه دیگری از این استراتیژی است که در پنج سال آینده عملی خواهد شد.

 

“محور اصلی این سند ملی تنظیم، حفاظت، احیأ منابع طبیعی بخصوص جنگلات، علفچرها و ساحات با ارزش ایکالوژیکی، جلوگیری از توسعه صحرا، ایجاد کمربند های سبز شهری با در نظر داشت ارتقأ ظرفیت نهاد ها و اشتراک مردم و نهاد های مرتبط به این مسله می باشد.  تحلیل ها نشان میدهد که چالش های عمده فراراه تنظیم منابع طبیعی کشور مشکلات اقتصادی، عدم بدیل مناسب برای معیشت، آگاهی ناکافی، نبود پلان دراز مدت، و بعضا نقض قوانین مربوطه توسط مردم می باشد که برای حل این چالش ها – از طریق نشست های مشورتی در سطوح مرکز و ولایات راه حل های عملی و مناسب دریافت و شامل استراتیژی گردیده است.

 

با اجرای این امر نه تنها به نیازمندی های اقتصادی حدود ۸۰ فیصد نفوس افغانستان که وابسته به منابع طبیعی اند، بصورت پایدار رسیدگی می شود، بلکه خدمات اکوسیستم های کشور نیز بصورت پایدار تنظیم میگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار