افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

استراتیژی ترمپ درافغانستان/ بُن ‌بستی نافرجام!

ترمپ

استراتیژی جدید ترمپ رقابت کشورهای منطقه در افغانستان و تأثیر آن را در وضعیت کنونی کشور در نظر نمی‌گیرد و راهبرد جدید امریکا ممکن است رقابت قدرت‌های منطقه و فرامنطقه را در افغانستان تشدید کند.
به نقل از روزنامه هندو، رییس‌جمهور امریکا در اعلام استراتیژی این کشور در قبال افغانستان گفت: هدف اصلی امریکا باید شکست القاعده و نابود کردن پناهگاه‌های امن آن در پاکستان و جلوگیری از بازگشت القاعده به افغانستان و پاکستان باشد .

وی گفته بود که پس از سال‌ها کسب نتایج نامطلوب، ما نمی‌توانیم چک سفیدامضا را در اختیار (پاکستان) قرار دهیم، به‌عنوان رییس جمهور بزرگترین وظیفه من این است که از مردم امریکا محافظت کنم، با این حال حضور ما در افغانستان به‌معنی کنترول این کشور و دیکته کردن آینده آن نیست .

این سخنان را رییس جمهور امریکا در حین اعلام استراتیژی منطقوی برای افغانستان بیان کرد، با این حال این اظهارات ترمپ در سال 2017 بسیار به گفته‌های بارک اوباما در سال 2009 شبیه بود.

ترمپ نیز پس از شش ماه بررسی در 21 آگوست سال جاری عیسوی، استراتیژی منطقوی خود برای افغانستان را اعلام کرد.

گرچه ترمپ اظهارات تندی را علیه پاکستان و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی مطرح کرد اما در اعلام استراتیژی خود از ارایه جزئیات خودداری کرد و پس از گذشت سه هفته، همچنان جزئیات این استراتیژی مشخص نیست.

فشار به پاکستان

ملموس‌ترین اقدام علیه پاکستان یک هفته پس از اعلام استراتیژی با تعلیق 255 ملیون دالر از کمک‌های امریکا به این کشور انجام شد.

واشینگتن پرداخت این کمک‌ها را به اقدامات کافی اسلام‌آباد علیه گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان مشروط کرد. پیش از این نیز جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا به‌دلیل اینکه پاکستان اقدامی علیه شبکه حقانی نکرده بود، 50 ملیون دالر باقیمانده از کمک‌های مالی سالانه به این کشور را پرداخت نکرد.

گفتنی است که این اقدام نیز چیز جدیدی نبوده و پیش از این در سال 2015 و 2016 عیسوی، اوباما نیز بخشی از کمک‌های مالی صندوق حمایت نیروهای ایتلاف را به پاکستان پرداخت نکرد.

با این حال ترمپ سخنان سختی را علیه پاکستان بیان کرده اما هنوز مشخص نیست که سرانجام اقدامات احتمالی ترمپ چه خواهد شد.

دونالد ترمپ در سخنرانی اعلام استراتیژی‌ خود تصریح کرد که پاکستان در خاک خود پناهگاه‌های امن در اختیار گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد و واشینگتن دیگر در برابر این اقدامات اسلام‌آباد سکوت نخواهد کرد.

جاشوا وایت مدیر امور جنوب آسیا در شورای امنیت ملی بارک اوباما در این باره گفت: بعید است که افزایش فشارها بر پاکستان همکاری‌های این کشور را در زمینه‌ امنیتی در پی داشته باشد.

این مقام ارشد سابق امریکا تصریح کرد: پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در پاکستان به مخالفان مسلح دولت کمک می‌کنند، اما فکر نمی‌کنم این پناهگاه‌ها برای آنها نقش حیاتی داشته باشد، بنابراین اگر فشارها بر پاکستان نتیجه هم داشته باشد، تأثیر قابل توجهی در وضعیت افغانستان نخواهد داشت.

استراتیژی ترمپ منطقوی نیست

دولت ترمپ درباره استراتیژی جدید امریکا در افغانستان گفته که این راهبرد رویکردی منطقوی دارد اما در سه هفته اخیر مشخص شده است که این استراتیژی از حمایت و همکاری کشورهای منطقه برخوردار نیست.

روسیه این استراتیژی را بن‌بست دانسته و چین هم به حمایت از پاکستان پرداخته و اظهار کرده که تلاش‌های اسلام‌آباد در زمینه مبارزه با تروریزم قابل تقدیر است.

با این حال استراتیژی جدید ترمپ رقابت کشورهای منطقه در افغانستان و تأثیر آن را در وضعیت کنونی کشور در نظر نمی‌گیرد و راهبرد جدید امریکا ممکن است رقابت قدرت‌های منطقه و فرامنطقه را در افغانستان تشدید کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار