افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

استراتژی خروج آمریكا از افغانستان تغییر می كند!

روزنامه نیویورك تایمز به نقل از مقامات وزارت دفاع آمریكا گزارش داد: واشنگتن تغییراتی در طرح خروج نیروهای خود از افغانستان كه از سال 2014 به اجرا درخواهد آمد ایجاد خواهد كرد و این نیروها را یك سال زودتر از موعد مقرر به كشور باز می گرداند و مسئولیت های امنیتی را به نیروی عملیاتهای ویژه می سپارد.

این روزنامه آمریكایی امروز یكشنبه گزارش داد: نیروهای عملیاتهای ویژه كه مسئول شكار رهبران شورشیان و آموزش به نیروهای افغان هستند ، بعد از سال 2014 كه پایان حضور سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) در افغانستان است، نیز می توانند در این كشور باقی بماند.

این طرح در صورتی كه به تصویب ‘باراك اوباما’ رئیس جمهوری آمریكا برسد، قابل اجرا خواهد بود.

به نوشته این نشریه غربی با عنایت به اینكه اوباما سال گذشته 32 هزار نیروی تازه نفس به افغانستان اعزام كرد، طرح مزبور مبین چرخشی عظیم در استراتژی رزمی آمریكا در افغانستان خواهد بود.

طبق این طرح، نیروهای متعارف رزمی آمریكا كه در بخشهایی وسیع از خاك افغانستان مستقر هستند، اولین گروههایی خواهند بود كه خاك این كشور را ترك خواهند كرد و در عوض هزاران مامور ‘نیروهای عملیاتهای ویژه’ در افغانستان باقی خواهند ماند و حتی امكان دارد بر شمارشان هم افزوده شود.

شرح وظایف این نیروها شامل شكار و دستگیری و كشتن فرماندهان شورشیان و رهبران تروریستها و تنگ كردن عرصه فعالیت برای مبارزان مسلح تعریف شده است.

‘نیروهای ویژه ارتش’ آمریكا هم كه به نام ‘كلاه سبزها’ مشهورند هم از جمله نیروهایی هستند كه در افغانستان باقی خواهند ماند و وظیفه شان آموزش به نیروهای امنیتی افغانستان است.

به نوشته نیویورك تایمز به نقل از منابع پنتاگون(وزارت دفاع آمریكا)، استراتژی خروج آمریكا از افغانستان متفاوت با راهبرد آن در عقب نشینی از عراق است.

در مورد عراق، تقریبا همه نظامیان آمریكایی اعم از متعارف و غیره، پایان ماه دسامبر گذشته خاك این كشور را ترك كردند.

ناظران سیاسی، این طرح پنتاگون را یك حركت نمایشی اوباما در سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پاسخ به انتفادات رقبای جمهوری خواه در انتخابات معرفی می كنند.

برپایه این گزارش، برخلاف عراق كه ‘نوری المالكی’ نخست وزیر به دلیل فشارهای داخلی با تمدید حضور نظامیان آمریكایی در خاك كشورش مخالف می كرد، در افغانستان وضع به گونه ای متفاوت است.

‘حامد كرزی’ رئیس جمهوری افغانستان و دستیاران ارشدش علاقه مند به تمدید حضور امریكا در كشورشان به خصوص در زمینه فعالیت در امر مبارزه با تروریزم و آموزش به نیروهای امنیتی افغان هستند.

آمریكا هم نسبت به باقی گذاردن شماری از نظامیانش در افغانستان بعد از سال 2014 اظهار تمایل كرده است.

آمریكا هم اكنون بیش از 90 هزار نظامی در افغانستان دارد كه قرار است 22 هزار تن آنها پاییز سال 2012 میلادی خاك این كشور را ترك كنند. هیچ برنامه ای برای خروج بقیه نظامیان آمریكایی تدارك دیده نشده است. اما به گفته برخی مقامات امریكایی اوباما تصمیم دارد تابستان سال 2013 جمعی از این نیروها را نیز به كشورش بازگرداند.

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار