افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

استانکزی را آمریکا معرفی کرده نه عین و غین!

دو روز قبل محترم اشرف غني، معصوم استانکزی را به عنوان نامزد وزارت دفاع افغانستان معرفي کرد تا یکبار دیگر اثبات کند که تمامی سیاستهایش براساس اهداف از پیش تعیین شده و بر خلاف نظر و عقیده ی داکترعبدالله می باشد.

 

محترم محمد معصوم استانکزي در سال‌هاي 2002 تا 2004 وزیر ارتباطات حکومت کرزی بود و در سال 2009 به رياست دبيرخانه شوراي عالي صلح برگزيده شد و طی این مدت مورد اتهامات فراوانی قرار گرفت که اصلی ترین آن اتهام همکاری با عامل انتحاری قاتل استاد برهان الدین ربانی است.

 

عطام محمد نور والی بلخ در اولین سالگرد استاد ربانی (1392.6.26) با انتقاد شدید از معصوم استانکزی عضو برجسته ی شورای عالی صلح که فرد انتحار کننده همراه وی وارد منزل استاد ربانی شده بود گفت: استانکزی اگر انتحاری را نیاورده، غفلت کرده و عامل شهادت استاد ربانی است و جرم وی اعدام می باشد ما انتظار داشتیم او محاکمه شود اما می بینیم که در پست بلند دولتی تکیه زده است.

 

اتهام دیگر وارد شده به وی مربوط به اسنادی است که ویکی لیکس در مورخه 1389.9.14 منتشر شد با این مضمون که شماری از اعضای خانواده رییس جمهور کرزی، در بدل رهایی قاچاقبران مواد مخدر پول دریافت می کنند.

 

در بخشی از این اسناد گفته شده بود که معصوم استانکزی، مشاور رییس جمهور کرزی گفته است که از سوی قاچاقبران مواد مخدر و طالبان و حتی به گونه غیرمستقیم از سوی حامد کرزی درباره رهایی قاچاقبران مواد مخدر و طالبان تهدید شده است.

 

براساس آن اسناد، معصوم استانکزی گفته بود حامد کرزی در این تهدیدات به گونه ای آشکار دست نداشته است اما باور دارم که آقای کرزی، در گفتگوهایم با مخالفان مسلح دولت به شمول دو قاچاقبر مواد مخدر که از سوی افراد مسلح شخصی همراهی می شدند، دست داشته است. آن زمان استانکزی اعتراف کرد که پس از دریافت دستور رییس جمهور و نیز برای حفظ جان خویش، دو تن از نامزدان انتخابات شورای ولایتی هلمند را که به قاچاق مواد مخدر و هم دست بودن با مخالفان مسلح متهم بودند، رها کرده است. علت رهایی این افراد هم حمایت از ریاست جمهوری کرزی در دومین انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

 

همچنین استانکزی کسی است که بدون اطلاع با دولت مرکزی کابل در راس هیاتی (ماه ثور سال 91) به واشنگتن صفر کرد و در مورد روند انتقال امنیت و نیز سند راهبردی افغانستان و امریکا با مقامات کاخ سفید به تبادل نظر پرداخت و یا به نوعی مقدمات امضا شدن پیمان استراتژیک کابل – واشنگتن را مهیا ساخت.

 

از طرف دیگر عملکرد جناب استانکزی در شورای عالی صلح نیز با انتقاد شدید روبرو می باشد چرا که برخی ادعا کرده اند آن تعداد از مخالفان مسلحی که سلاح خود را تحویل داده و به شورای صلح به مذاکره پرداخته اند، از سوی این نهاد مورد حفاظت واقع نشده اند و باعث شده تا دیگر به این نهاد، اعتمادی نباشد.

 

به هر حال ذکر این مطالب به این جهت بود تا همگان بدانیم: اگر اشرف غنی کسی را به عنوان وزیر دفاع که حساس ترین پست در کابینه ی دولت است، معرفی می کنند، بی جهت و یکباره نیست بلکه در پرونده جناب استانکزی خدمت مستقیم به کاخ سفید، خیانت به حزب جمعیت، همکاری با قاچاقچیان مواد مخدر و عملکرد راضی کننده درباره صلح با طالبان (البته صلح مدنظر آمریکاییها) وجود دارد.

 

کسی که توانسته مقدمه ساز امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن که برای آمریکاییها بسیار حایز اهمیت بود، شود و کسی که به خوبی می تواند برای همکاری با قاچاقچیان برای خود دلیل برهان بیاورد و کسی که به قول عطامحمد نور می تواند رهبر حزب جمعیت را از صحنه سیاست حفظ کند، قطعا به راحتی می تواند با حمایت غرب و البته سران پشتون حاضر در ارگ، رای اعتماد خود را از نمایندگان رشوت خور مجلس هم به دست آورد.

 

که قطعا حضور وی به عنوان وزیر دفاع کشور نشان دهنده این است که هنوز که هنوز است این آمریکاییها هستند که برای افغانستان تعیین تکلیف می کنند نه عین و غین.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار