افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 6 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

از گسترش روابط با قطر میتوان به نفع صلح در افغانستان استفاده کرد

فرامرز تمنا رییس مطالعات ستراتیژیک وزارت خارجه روز گذشته گفت: حکومت افغانستان در سیاست خارجی خود گسترش روابط با این کشور را مورد توجه قرار داده و قطر می تواند افغانستان را در تأمین صلح و ثبات کمک نماید.

 

“قطر در رابطه به این که در ارتباط مستقیم با طالبان بوده و بنیان گذار دفتر آن بوده طبیعی است که می تواند تسهیل کننده گفتگو های صلح باشد، اگر چه موفقیت های چشمگیری قطر نداشت در پروسه صلح ولی واقعیت اینست که می شود از ارتباطات که بین قطر و طالبان وجود دارد برای پیش برد موفقیت پروسه صلح بهره گرفت.”

 

آقای تمنا همچنان می گوید: همکاری قطر نه تنها در بخش سیاسی بلکه در بخش های اقتصادی نیز برای افغانستان حایز اهمیت بوده و این کشور می تواند زمینه کار را برای کارگران افغان در آن کشور فراهم کند.

 

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که به تازه گی صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان با داکتر خالد بن محمد العطیه وزیر خارجه قطر در کابل ملاقات کرده و دو طرف روی بازگشایی سفارت قطر در این کشور گفتگو کرده اند.

 

قطر از جمله کشور هایست که در سال 2013میلادی تلاش های را برای فراهم سازی گفتگوهای حکومت افغانستان با طالبان مسلح انجام داد.

 

طالبان دفتر شان را زیر نام (امارت اسلامی افغانستان ) در آن کشور ایجاد کرده و بیرق شان را بر افراشتند.

 

اما در واکنش به این اقدام، دولت افغانستان، اعلام کرد که هیأت شورای عالی صلح در مذاکرات صلح در قطر شرکت نخواهند کرد.

 

مقامات افغان در آن وقت گفتند که حکومت افغانستان برای بازگشایی این دفتر تنها به منظور پیشبرد گفتگو های صلح موافقت کرده است.

 

از سوی دیگر گفته می شود حکومت وحدت ملی اخیراً پس از تیره شدن روابط اش با پاکستان بخاطرعدم نشان دادن صداقت آن کشور در پروسه صلح تلاش دارد تا برای پیش برد گفتگو های صلح راه های دیگر را جستجو کند.

 

کارشناسان افغان نیز قطر را یک کشور مناسب برای فراهم نمودن زمینه های صلح افغانستان دانسته و تأکید می کنند که این کشور با توجه به موقف که در بین کشور های جهان دارد، می تواند نقش سازنده را در این راستا ایفا نماید.

 

اما حاجی سید داوود یکی از این کارشناسان افغان می گوید: بدون همکاری پاکستان در این راستا همکاری قطر چندان اثر گذار نخواهد بود.

 

“مراکز مهم نظامی و سیاسی طالب ها در پاکستان است زیرا پاکستان می تواند روابط طالبان را که در پاکستان هستند با طالبان که در قطر زنده گی دارند قطع نماید در آن صورت طالبانی که در قطر هستند نماینده گی از کسی کرده نمی توانند افغانستان از طریق امریکا و جامعه بین المللی همکاری پاکستان به یک تفاهم برسد که زمینه را برای میانجیگری قطر مساعد بسازد.”

 

آقای داوود می گوید: طالبان نیز علاقه مندی دارند تا قطر کاری را در این زمینه انجام بدهد.

 

حکومت افغانستان در حالی به همکاری های قطر برای فراهم سازی گفتگو های صلح با طالبان مسلح خوشبین است که اخیراً رییس جمهور ترکمنستان در سفرش به کابل نیز از همکاری در این خصوص اطمینان داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار