افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

از پاکستان میخواهیم روابطش با افغانستان را ازسرگیرد

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان از پاکستان خواست تا روابطش با افغانستان را از سر گیرد و با کابل رابطه مستقیم برقرار کند.

دولتهای افغانستان و ایالات متحده آمریکا بر پاکستان فشار وارد می کنند تا علیه تندروان اقدامات جدی انجام نماید که با استفاده از مناطق قبایلی حملات در افغانستان را سازمان دهی و عملی می کنند.

کابل و واشنگتن همچنان از اسلام آباد می خواهند تا روند مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبانی که علاقمند به این مذاکرات هستند، کمک کند.

روابط بین افغانستان و پاکستان پس از آن تا حدی سرد شد که افغانستان پیمان همکاری های استراتژیک را با هندوستان امضا کرد.

مقامات پاکستان که بر نفوذ هند در افغانستان شک دارند، درباره امضای این پیمان ابراز نگرانی کردند.

از سوی دیگر، حمله هواپیماهای ناتو بر پوسته های نظامی پاکستان که در آن 24 سرباز پاکستانی کشته شدند، بر روابط پاکستان با افغانستان، ایالات متحده آمریکا و ناتو تاثیر منفی گذاشت.

پاکستان در اعتراض به این رویداد، نه تنها راه اکمالاتی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را مسدود کرد بلکه در کنفرانس بین المللی بن درباره افغانستان نیز شرکت نکرد.

در این حال، آقای کرزی گفت: پاکستان بدون توجه به روابطش با هند و ایالات متحده آمریکا، باید روابطش با افغانستان را نزدیک و مستحکم نگاه دارد.

رئیس جمهور کشور افزود: اسلام آباد باید مانند دیگر همسایگان افغانستان، با کابل روابطش را نزدیک کند. دوستی افغانستان با هند و آمریکا، نباید روی روابطش میان افغانستان و پاکستان تاثیر بگذارد.

وی همچنین اظهار داشت: امیدوار است پاکستان با در نظر داشت منافع ملی خود و اصل همسایگی روابط خود با افغانستان را حفظ کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار