افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

از نشست شیکاگو چه خبر؟!

روز دوم و آخر از نشست شیکاگو با بحث پیرامون افغانستان و آینده کشور ما پس از سال 2014 آغاز گردید.
دبیر کل ناتو یکبار دیگر تاکید کرد که برخی از کشورهای عضو ناتو پس از سال 2014 میلادی نیز به ماموریت نظامی شان در افغانستان ادامه می دهند.
وی همچنین گفت که افغانستان نیز باید به تعهداتش در قبال جامعه ی جهانی عمل کند.

رئیس جمهور اوباما نیز چنین نشست هایی را برای همبستگی کشورهای جهان بسیار مهم خواند. نشستی که گفته می شود آقای اوباما امیدوار است راهبرد بیرون شدن سربازانش از افغانستان فرصت برنده شدنش را در انتخابات ریاست جمهوری آینده رقم خواهد زد.

گفته هایی هم وجود دارد که اختلاف ها میان برخی از اعضای ناتو بر گفتگوهای این نشست سایه افگنده است اما رئیس جمهور اوباما خواستار اتحاد پایدار ناتو شده است.
در این حال دبیر کل ناتو می گوید که نیروهای خارجی در افغانستان پس از سال 2014 میلادی نیز به عملیات هایشان در برابر هراس افگنان ادامه خواهند داد.

آندرس فورگراس موسن یک بار دیگر می خواهد تا راه های تدارکاتی ناتو در خاک پاکستان باز شود.
با آنکه ناتو ماموریت جنگیش را تا اواخر سال 2014 میلادی پایان می دهد، برخی از کشورها از جمله آمریکا به نقش جنگی اش ادامه خواهد داد.

ناتو در نشست شیکاگو به این تصمیم رسیده است که ماموریت آیساف را در سال 2014 به پایان برساند و ماموریت تازه ای را که متمرکز به آموزش و مشاوره ی نیروهای افغانستانی خواهد بود آغاز کند.
دبیر کل ناتو می گوید ماموریت پس از آیساف ناتو نیز به افغانستان محدود خواهد بود اما از پاکستان می خواهد تا تلاش هایش را در مبارزه با هراس افگنی در خاک آن کشور بیشتر سازد.
در این حال فرمانده کل نیروهای ناتو می گوید پاکستان نشانه هایی از جدیتش در مبارزه با هراس افگنی در بخش های قبایلی این کشور نشان داده است.

هزینه ی نیروهای افغانستانی پس از سال 2014 میلادی از بحث های جدی مربوط به افغانستان در نشست شیکاگو بوده است.
دبیر کل ناتو می گوید مصرف شفاف 4 و یک میلیارد دالر برای پایداری نیروهای افغانستانی از شرط های اساسی ناتو برای کمک این پول است.
تا کنون بریتانیا ، آلمان ، استرالیا، بلجیم ، دانمارک و برخی دیگری از کشورها کمک هایشان را برای نیروهای امنیتی افغانستانی پس از سال 2014 اعلام کرده اند.

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار