افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

از مصالحه با طالبان چیزهای واجبتر فراوان داریم

اینکه ما رییس جمهوری داریم که غمخوار ملت است و می خواهد صلح و ثبات را در کشور برقرار نماید، بسیار خوب است اما با کدام طالبان؟! همین طالبانی که در این دو ماه اخیر صدها غیر نظامی را مورد حملات انتحاری و انفجاری خود قرار داده اند و با کمال وقاحت مسوولیت آن را هم پذیرفته اند؟!

 

گزارشات متعددی نشان می دهد که جناب محمداشرف غنی که اکنون در سفر اروپا به سر می برند، مذاکراتی پنهانی را با سران گروه طالبان به منظور یشبرد روند صلح آغاز کرده اند که بر حسب ظاهر تلاش وی برای کشاندن طالبان در معادله سیاست افغانستان، بصورت پنهانی و مخفیانه صورت می گیرد.

 

رسانه های پاکستانی اینگونه نوشته اند که اشرف غنی به گونه ای دیپلماتیک در پشت پرده با طالبان، احیای روند صلح را از سر گرفته و هدف از این مذاکرات بازگرداندن طالبان به روند سیاسی کشور عنوان شده است.

 

اینکه ما رییس جمهوری داریم که غمخوار ملت است و می خواهد صلح و ثبات را در کشور برقرار نماید، بسیار خوب است اما با کدام طالبان؟! همین طالبانی که در این دو ماه اخیر صدها غیر نظامی را مورد حملات انتحاری و انفجاری خود قرار داده اند و با کمال وقاحت مسوولیت آن را هم پذیرفته اند؟!

 

از طرفی گروه طالبان درگذشته صدها بار اعلام کرده اند که تنها شرطشان برای مذاکره ی مستقیم با دولت کابل، خروج کامل نیروهای خارجی است و لاغیر. این امر هم که به لطف تصویب پیمان امنیتی محقق نشده و تا ده سال دیگر ما میزبان خارجی ها هستیم. حال اگر نظر طالبان راجع به پیش شرطشان عوض شده که بحث حرف دیگری است و گرنه آغاز مذاکرات مخفیانه صلح میان دولت و طالبان جای انتقاد دارد و رییس جمهور باید در این زمینه لااقل به مجلس پاسخگو باشد تا نمایندگان مردم بدانند که پیشرفت روند این مذاکرات در چه مرحله ای است.

 

قطعا اگر مردم بدانند که مخالفان سیاسی دولت قصد صلح دارند و این گفتگوها نتیجه ای در پی خواهد داشت (برقراری صلح و امنیت در کشور)، همه از این مذاکرات حمایت می کنند ولی اگر قرار باشد اشتباهات شورای عالی صلح و دولت حامد کرزی در این دولت هم تکرار شود، که نتیجه باز هم بی فایده است.

 

در صورتی که طالبان خواستار مصالحه هستند باید به طور رسمی این موضوع را اعلام کنند نه اینکه چند تا پاکستانی مدعی این امر شوند و از آخر هم یک دکاندار پیشاوری را به جای فرمانده طالبان به دولت کابل معرفی نمایند که یک نمونه دیگر آنها را چند روز پیش محمدعمر داوودزی افشا کرد که مقام‌های انگلیسی یک فرد عادی را به عنوان یکی از فرماندهان ارشد طالبان به مذاکرات حساس با دولت کابل در زمان حکومت کرزی آورده بودند.

 

محمد عمر داوودزی گفت: دیپلمات‌های انگلیسی این فرد را ماه ژوئیه گذشته به دولت کابل معرفی کردند. مردی که قرار بود به دیدار حامد کرزی رفته و با وی درباره مذاکرات با طالبان صحبت کند، ملا منصور، یکی از فرماندهان ارشد طالبان و پیشتر وزیر هواپیمایی دولت طالبان بود و اکنون نیز مسوولیت تامین تسلیحات برای طالبان را دارد.

 

این فرد مدتی پس از مذاکرات ناپدید شد تا بالاخره ما فهمیدیم که وی بدل منصور و یک مرد انگلیسی بوده است چرا که اطلاعات رسیده حاکی از آن بود که منصور واقعی کمی بلندتر است. در نهایت مقام‌های دولت لندن گفتند که پول حاصل از مالیات دهندگان انگلیس به این مذاکره کننده جعلی طالبان پرداخت نشده و دستمزد وی از صندوق دولتی افغانستان پرداخت گردید.

 

حال تصور کنید که اشرف غنی با این پاکستانیها و شرکای غربی اش و طالبانی که نه آنها را دیده و نه می شناسد، می خواهد چگونه مصالحه کند. لذا بهتر است دولت به جای اینکه مذاکرات صلح با طالبان را آغاز کند در گام نخست کابینه را به شورای ملی معرفی کرده و ادارات و ملت را از سردرگمی نجات دهد تا به فکر مصالحه مخفیانه با طالبان پاکستانی باشد.

 

وقتی ما به نتیجه مثبت می رسیم که از وضعیت داخلی افغانستان دیدگاه واحدی پیدا شود. کشورهای منطقه و کشورهای غربی با ما همکاری کنند. اگر پاکستانی ها برای صلح صداقت داشته باشند، حتی اگر جنگ نابود نشود، ناامنی و بی ثباتی کاهش پیدا می کند.

 

مطمئنا پاکستان علاقه ندارد که در افغانستان حکومتی قوی مثل خودش داشته باشیم بلکه می خواهد حکومت قومی افغانستان باعث این نشود که بلوچها و پشتونها آزادی بخواهند و برای پاکستان مشکل ایجاد کنند. اگر افغانستان از لحاظ اقتصادی خودکفا شود، کالاهایی که از راه آسیای میانه به پاکستان وارد می شود کاهش می یابد.

 

لذا بهترین پیشنهاد به دولت این است که به فکر خودکفایی اقتصادی و احقاق حقوق از دست رفته ی افغانستان از طریق قوانین بین المللی باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار