افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

از شایعه تا واقعیت ناپدید شدن پناهجویان نوجوان در اروپا

پناهجویان

 

ادارهء بین المللی مهاجرت می‌گوید، شواهدی در دست نیست تا ثابت کند، نوجوانان پناهجو که به تنهایی بدون همراه به اروپا مهاجرت می‌کنند، به خطر مواجه باشند.

 

یک اداره سازمان ملل متحد می‌گوید، ۹۶ هزار پناهجویان دارای عمر کمتر از ۱۸ سال در سال گذشته در کشورهای اروپایی درخواست پناهنده‌گی داده اند.

 

بر اساس گزارش یونسیف یا اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، از جمله ۸۸ هزار ۳ صد تن آنها در اروپا ثبت و راجستر شده که بیش از نیمه آنها را افغانان تشکیل می‌دهند.

 

به گفتهء پولیس اروپا یا “ایروپول” از جمله ۹ پناهجوی زیر هجده سال یک تن آنها پس از رسیدن به اتحادیه اروپا ناپدید شده و یا ثبت و راجستر نمی‌شوند.

 

اما جو نیلمن سخنگوی “آی او ام” یا اداره مهاجرت بین المللی می‌گوید، این چنین بحث ها تنها روی پیشگوی ها و تخمین ها استوار بوده و اسناد برای اثبات آن وجود ندارند:

 

“ما هیچ کدام معلوماتی در دست نداریم که گویا خبر ناپدید شدن نوجوانان پناهنده را تائید کند. از چندین هفته به این سو، در اتحادیه اروپا این بحث ادامه دارد که آیا پناهجویان ثبت و راجستر دقیق می‌شوند و یا نه؟ ما می‌دانیم که امنیت نوجوانانی خیلی مهم اند که بدون بزرگان شان به اروپا مهاجرت می‌کنند. اما ما چنین شواهد نداریم که گویا با آنها برخورد نادرست صورت گرفته و یا خطری آنها را تهدید می‌کند.”

 

اداره یونسف در ادامه می‌گوید، این نوجوانان و پناهجویان با سن خورد دور از خانواده های شان می‌توانند، مورد سوء استفاده قرار گیرند و حتی امکان دارد که بدست قاچاقبران بیافتند.

 

اما سخنگوی اداره مهاجرت بین المللی می‌گوید، هیچ شواهدی ندارند که این نگرانی را بجا ثابت کند.

 

آقای نیلمن افزود:

 

“ما هیچگونه سندی نداریم که ثابت کند، نوجوانانی و یا پناهنده‌گان خورد سن که تنها وارد اروپا شده اند، به طور دسته جمعی مجبور به فرار شده باشند، از آنها سوء استفاده شده باشند، و یا آنها برای انجام کدام جرمی مجبور ساخته شده باشند.”

 

به گفتهء وی سن اکثریت این نوجوانان بالاتر از پانزده و یا شانزده سال بوده و فردی به این عمر در افغانستان و یا سوریه، طفل پنداشته نمی‌شود.

 

مسئول اداره یونیسف در امور بحران مهاجران در اروپا دیروز در شهر ژینو در صحبتی با خبرنگاران گفت، شماری زیادی از نوجوانان پناهجو، بدون اینکه انتظار بکشند با خانواده های شان راهی سفر شوند، ترجیح می‌دهند که با گروه های خاص پناهنده‌گان فرار کنند و راه خطر را در پیش گیرند.

 

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد و یا یونسیف می‌گوید، اتحادیه اروپا باید به خط مش خود در ارتباط به پناهجویان اقداماتی را درج نماید تا از ناپدید شدن آنها جلوگیری شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار