افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

از خودگذشتگی عبدالله یا پیشگیری از دخالت دیگران؟!

البته نه اینکه یکی از دو نامزد بخواهد تا حامیانش پس از اعلام نتایج دست به شورش بزنند چرا که دو نامزد با یکدیگر به توافق رسیدند، بلکه احتمال داده می شود طرفداران کاسه ی داغتر از آش شوند و آنچه را که عبدالله و اشرف غنی پذیرفته اند، نپذیرند.

در حالی که ارگ ریاست جمهوری خود را برای برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور جدید آماده می سازد، از دو ستاد انتخاباتی تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی خبر می رسد که عبدالله و اشرف غنی به تفاهم نهایی رسیده اند و درباره جزییات نیز توافق صورت گرفته است که به زودی در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

اما پس از اعلام این خبر که باعث سرور و خوشحالی مردم ما شده است، یکی از مقامات تیم اصلاحات و همگرایی اظهار داشته که داکتر عبدالله برای جلوگیری از تحریک و شورش هواداران تیم‌ها، خواهان تغییر در اعلام نتایج آرای انتخابات و کاهش یافتن اختلاف رای بین برنده و بازنده شده است.

با این توضیح که باید تفاوت بین آرای داکتر عبدالله و داکتر احمدزی کاهش یابد زیرا اگر تفاوت بین تیم برنده و بازنده زیاد باشد، این تفاوت می‌تواند حامیان تیم بازنده را تحریک به ایجاد شورش نماید.

مدعیان این طرح که جناب رحیمی سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی یکی از آنان است، می گویند در حال حاضر افغانستان به دو دسته تقسیم شده و هر نوع عامل تحریک کننده‌ای که نشان از شکست یکی از نامزدها در انتخابات باشد، می‌تواند نتیجه خشونت باری در پی داشته باشد.

البته نه اینکه یکی از دو نامزد بخواهد تا حامیانش پس از اعلام نتایج دست به شورش بزنند چرا که دو نامزد با یکدیگر به توافق رسیدند، بلکه احتمال داده می شود طرفداران کاسه ی داغتر از آش شوند و آنچه را که عبدالله و اشرف غنی پذیرفته اند، نپذیرند. این سخن تنها یک معنی می تواند داشته باشد آن هم اینکه شاید برخی از نزدیکان عبدالله و اشرف غنی که دست خود را دور از قدرت می بینند، بخواهند پس از توافق نهایی دو نامزد دست به شورش و تظاهرات بزنند که باید به آنها بهانه ی این کار را نداد.

هرچند که جناب زهیر سخنگوی تیم تحول و تداوم نظر دیگری دارد و می گوید باید نتایج حقیقی آرا از سوی کمیسیون انتخابات اعلان شود چون داکتر اشرف غنی پیشنهاد کاهش اختلاف آرا را نمی پذیرد.

اما هرچه هست هر دو نامزد می دانند نام چه کسی از صندوق کمیسیون انتخابات بیرون می آید، اما می خواهند از وقوع اتفاقات غیر مترقبه جلوگیری کنند زیرا اطرافیان خود را خوب می شناسند. مطمئنا افرادی با نفوذی که ده ماه از عمر خود را صرف کمپاین تبلیغاتی برای یکی از دو نامزد کرده اند، با حداقل قدرت راضی نخواهند شد و نمی خواهند در این معرکه سرشان بی کلاه بماند. به همین دلیل شاید این پیشنهاد عبدالله نوعی پیشگیری از مداخله اطرافیان محسوب شود تا از خودگذشتگی.

پیش از این نیز تیم انتخاباتی داکتر عبدالله از تیم انتخاباتی داکتر احمدزی خواسته بود که کابینه جدید به طور مساوی میان دو نامزد تقسیم شود اما تیم تحول و تداوم با رد این پیشنهاد، گفته بود که کابینه جدید باید براساس شایستگی افراد تشکیل شود چون که برخی نخبگان افغانستانی هم‎اکنون در هیچ تیم انتخاباتی نیستند و یا در خارج از کشور حضور دارند که باید یک سمت خوب دولتی را به دست آورند.

به هر حال اینگونه که به نظر می رسد پس از دیدارهای چند روز گذشته عبدالله و اشرف غنی در سفارت آمریکا در کابل، توافق های نهایی بین دو تیم انجام شده است و مراسم تحلیف رییس جمهور آینده به زودی برگزار می گردد فقط معلوم نیست که عبدالله رییس جمهور است یا اشرف غنی.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار