افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

از خاکستر خرابه های جنگ، پولیس ساختیم!

محرمانه کردن این اطلاعات نه به جهت سوء استفاده ی طالبان است بلکه مقامات آمریکایی می خواهند افتضاحاتی را که در ساختار ارتش و پولیس ملی افغانستان انجام داده اند، فاش نشود. وقتی سربازان افغانستان دچار مشکلات تغذیه ای حاد باشند تا آخرش معلوم است که آنها در این مدت چه کرده اند.

فرماندهی نظامی آمریکا در افغانستان روز دوشنبه 13 دلو در تصمیمی ناگهان اذعان داشت که از این به بعد جزییات ساختار ارتش و پولیس افغانستان را بصورت محرمانه نگه می دارد تا از خطرات امنیتی گسترده جلوگیری شود.

 

پیش از این اطلاعات آماری مثل تعداد سربازان افغانستان و هزینه تغذیه آنها بصورت عمومی در دسترس قرار داشت اما بعد از اینکه این اطلاعات وضعیت نابسامان ارتش ملی به لحاظ مالی را مشخص ساخت به نحوی که سربازان افغانستان دچار مشکلات تغذیه ای حاد هستند، سیاست آمریکا در این باره عوض شده و اکنون به بهانه تامین امنیت زندگی آمریکاییها و افغانستانیها این اطلاعات را جزو اطلاعات محرمانه قرار می دهد.

 

بارها دیده شده که مقام‌های آمریکایی تشکیل پولیس و ارتش ملی افغانستان از خاکستر خرابه‌های جنگ را یکی از دستاوردهای خود معرفی کرده و گفته اند: ما از هیچ ارتشی ساخته ایم که اکنون همین نیروها در حال نبرد با طالبان هستند ولی اکنون باید اطلاعات درباره این نیروها محرمانه باشد تا شبه نظامیان طالبان نتوانند از اطلاعاتی مانند ارزیابی آمادگی واحدهای پولیس و ارتش افغانستان، سوء استفاده نمایند.

 

قطعا محرمانه کردن این اطلاعات نه به جهت سوء استفاده ی طالبان است بلکه مقامات آمریکایی می خواهند افتضاحاتی را که در ساختار ارتش و پولیس ملی افغانستان انجام داده اند، فاش نشود. وقتی سربازان افغانستان دچار مشکلات تغذیه ای حاد باشند تا آخرش معلوم است که آنها در این مدت چه کرده اند.

 

نکته جالب اینجا است که چندی پیش دفتر امور بازسازی افغانستان در پنتاگون در گزارشی، ناخواسته دروغهای خود را فاش کرد. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که هدف تعیین شده برای تشکیل ارتش 352هزار نفری افغانستان با پذیرش افراد داوطلب کامل شده، اما براساس گزارش جدید، نه ‌تنها هدف تعیین‌شده در زمینه تعداد ارتش ملی محقق نشده بلکه شمار نیروهای ارتش در ماه‌های اخیر چهار هزار نفر کاهش یافته‌است.

 

مقامات آمریکایی گفته بودند با حمایت مستمر کاخ سفید، ارتش افغانستان تجهیز و پذیرش نیرو تکمیل شده است، اما در آخرین گزارش ها بیان شده نیروهای ارتش ملی به دلیل شدت‌گرفتن حملات طالبان و افزایش تلفات این حملات درمیان ارتش و پولیس، بسیاری از این نیروها از ارتش فرار کرده اند.

 

مطلب قابل تامل دیگر اینکه چندی پیش روزنامه دیلی تلگراف مدعی شد، به جهت اینکه سربازان داخلی ارتش ملی از استعداد و قابلیت لازم برای عملیتهای نظامی برخوردار نیستند، مقامات وزارت دفاع در حال استخدام شبه نظامیان مسلح می باشند.

 

به طوری که گفته می شود طی یک ماه، سه هزار شبه نظامی از پشتونهای افغانستان به استخدام ارتش درآمده اند تا در عملیتهای ضد طالبان به کمک نیروهای داخلی بیایند. که البته این شبه نظامیان پیش از استخدام با معاش دو برابر سربازان معمولی، تحت آزمایشهای پزشکی بوده و از آنها اسکن چشم و اثر انگشت گرفته شده تا از این نکته اطمینان حاصل شود که آنها در قاچاق سلاح و یا بمب گذاری های افغانستان دخالت نداشته اند.

 

هنگامی که موضوعاتی از قبیل ایجاد درگیری در مناطق مرزی، دروغ گویی های آمریکا درباره نیروهای افغانستان و ورود شبه نظامیان به ارتش ملی را کنار هم قرار می دهیم به یک نتیجه می رسیم: آن هم اینکه با وجود جانفشانی سربازان وطن، اوضاع آشفته ای در ارتش و پولیس ملی در جریان می باشد که جای تاسف و نگرانی دارد.

 

کارشناسان مسایل سیاسی بر این باورند: هرچند که ارتش ملی نسبت به گذشته سیر صعودی داشته اما تا رسیدن به استقلال و جذب و آموزش نیروهای کارآمد، موانع و مشکلات عدیده ای پیش رو دارد که به احتمال زیاد برای ایجاد تغییرات اساسی باید منتظر وزیر دفاع جدید دولت اشرف غنی باشیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار