افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

از بی بی گل خوگیانی تا بی بی گل اشرف غنی!

درست حدود یک ماه و اندی بیشتر از آن، برخی از رسانه های داخلی و خارجی از وفات پیره زنی به نام بی بی گل حکایت داشتند اما این خبر به اندازه اخبار دیگر روز آن طوری که لازم بود گسترش نیافت. صرف یکی از شبکه های خبری به این مساله اندکی تمرکز کرده و بیوگرافی این پیره زن را منتشر ساخت.

بر اساس این بیوگرافی، بی بی گل زنی از زنان ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار بود که نقش فرماندهی گروهی از مجاهدان را در جنگ علیه شوروی سابق اجرا می کرد. وی درین جنگ شش پسر خود را از دست داده و در بین مردم مورد احترام زیاد قرار داشت و به القابی همچون فرمانده قهرمان مفتخر بود.

او در قریه مسکونی خویش به زنان پیرامون اش در مورد حقوق زن موضوعات تازه ای را بیان می کرد وبا کارنامه های که در دوران جهاد داشت زبانزد عام وخاص درین ولسوالی گردیده بود. تا جایی که در مراسم خاک سپاری اش به صدها تن از اهالی منطقه اشتراک نموده و دعای مغفرت در حق اش کردند.

این واقعه درست زمانی اتفاق افتاد که افغانستان تازه از کشمکش ها انتخاباتی نجات یافته و اشرف غنی منحیث رییس جمهور و خانم اش رولاغنی بی بی گل” بانوی اول کشور اعلام شد.

بر اساس روزنامه دیلی میل خانم غنی که یک مسیحی لبنانی الاصل است قبل از مراسم تحلیف رییس جمهور به نام رولا غنی در میان مردم شناخته می شد اما به یکبارگی اشرف غنی وی را از ستیژ تحلیف به بی بی گل تغییر نام داد، تا باشد اندکی افکار عامه را تغییر داده و با این سیاست، گویا اندکی تحرکات احساس برانگیز مردم را بکاهد.

پس از ورود به ارگ ریاست جمهوری، بی بی گل اعلام نمود که وی در عرصه سیاست دخالتی نخواهد داشت و در عوض بیشتر در حمایت از حقوق زنان فعالیت های خود را گسترش می دهد. ظاهراً، این سخنان وی در نخست مخاطبان زیادی داشت ولی با مصاحبه های که با شبکه های خارجی تاکنون داشته آشکار شده که این شخص در پی هدف مهمی است وبا دستور کسانی از آن سوی دنیا به این ماموریت اعزام شده است.

بی بی گل غنی معروف به بانوی اول کشور در تازه ترین سخنان اش با روزنامه فرانسوی فرانس پریس از ممنوعیت و محدودیت حجاب در فرانسه پشتیبانی نموده و این عمل را یک کار بجا دانسته است. وی به این دلیل که حجاب زنان را مانند افراد کور، نابینا می سازد از این طرح حمایت نموده و در عین حال وی تاکید کرده است که به خاطر حقوق زنان کار خواهد کرد.

وی همچنان درین مصاحبه به زنانی که به دلیل حفظ حجاب دانشگاه ویا مکاتب شان را ترک می کنند، گفته است که به این دلیل دانشگاه و مکاتب را ترک ننموده و در عوض حجاب را دور سازند. وی همچنان گفته است که با تصویب قانون منع حجاب در فرانسه موافق بوده زیرا حجاب آزادی زن را سلب نموده ومانع می شود تا همه چیز را ببیند.

این همه بیانات عجوزه غنی شک و تردید را در اذهان عامه افزایش داده و منجر به دوری دولت از مردم خواهد شد. همان اشرف غنی – که در مراسم تحلیف خطبه خلیفه نخست اسلام ابوبکر صدیق را خط مش خود قرار داده وتحلیف پاسداری از ارزش های اسلامی را ادا کرد – امروز کفر از درون خانه اش به بیرون رخنه کرده واز قوانین اسلام ستیز کشوری را که هیچ ربطی به افغانستان ندارد، پشتیبانی وحمایت می کند.

بی بی گُلی، فرماندهی جمعی از مجاهدان کشور را در حساس ترین شرایط کشور به دست گرفته و از عزت نه تنها زنان بلکه مردان نیز دفاع نموده و فرزندانش را در این راه از دست می دهد و بی بی گل دیگر در پی براندازی عزت مسلمانان در جستجوی راه های مختلفی است تا جایی که اگر این راه منتهی به مسمی سازی وی به اسم جدید ودروغین باشد.

از سوی دیگر، یکی از شعارهای انتخاباتی اشرف غنی این بود که فاصله میان دولت و مسجد را از بین می برد (شعاری که واقعًا جامه عمل به آن پوشانده شد) طوریکه در تازه ترین مورد پس از گماشتن حنیف اتمر به حیث مشاور امنیت ملی، گزارش بسته شدن مکاتب و مدارس دینی نشر شد که گویا حنیف اتمر خواستار مسدود نمودن مدارس و مساجد دینی نه تنها به سطح کشور بل به سطح منطقه شده است.

انتشار مقاله کفر آمیز توسط روزنامه افغانستان اکسپرس یکی دیگر از گونه های اسلام ستیزی است که در سایه دولت اشرف غنی صورت گرفت.

بطور کُلی، مقایسه دو مورد فوق الذکر تفاوت فاحشی خواهد داشت که از تعریف آن عاجز خواهیم بود، چنانچه حافظ شیرازی سروده است:

صلاح کار کجا ومن خراب کجا

ببین تفاوت راه از کجاست تا به کجا

در نتیجه، سیاست های غرض انگیز حکومت جدید در قبال مسایل دینی وملی قابل تامل است؛ اغماض بیشتر این مسایل درهای تازه ای را به رخ استفاده جویان خارجی باز خواهد کرد و در نتیجه کودتای سرد حقه بازان کابل به کودتای گرم مکاره های مصر تبدیل خواهد شد.

اعجازالحق عتید

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار