افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

از بدخشان تا نپال با حکومت وحدت ملی

سال گذشته رانش زمین در ولسوالی ارگو ولایت بدخشان جان و مال و خانه و کاشانه و دام و طیور صدها نفر را با خود به زیر خاک برد و در پی آن پیام های تسلیت از دور و نزدیک و از جای جای جهان به ارگ ریاست جمهوری در کابل مخابره شد.

 

در آن زمان نیز زلزله و لغزش و رانش زمین پدیده ای غریب و دور از انتظار نبود و گویی نمی توان هیچ سرنوشت دیگری جز مدفون شدن در گورهای دسته جمعی برای بدخشانی ها رقم زد؛ بنابراین عکس های یادگاری گرفته شد و سخنرانی ها صورت گرفت.

 

در این روزها هم خطر لحظه ای و قریب الوقوع لغزش یا رانش یا لرزش زمین در حوالی ولسوالی های بدخشان احساس می شد اما کاری از پیش برده نشد تا ده ها تن زیر آوار مفقود شوند و خانه و کاشانه و مال و جان خود را از دست بدهند و غم شریکی های نمادین و کلیشه ای ابراز گردد.

 

حکومت بین المللی وحدت ملی نه تنها خود را قیم و ولی و خادم این ملت نمی داند که بسیار بیگانه وار رفتار می کند و علیرغم ابراز تاسف ها و تاثرهایی که همیشه از جانب سران حکومت به خورد مردم ملکی داده می شود همچنان مردم قربانیان همیشگی بلایای طبیعی هستند.

 

برای اشرف غنی بدخشانی و نپالی فرقی ندارند و وی نوع دوست تر از آن است که تبعیضی قایل شود بنابراین به ابراز تسلیت و همدردی برای مردم بدخشان در قلب افغانستان و نپال در قلب آسیای دور بسنده می کند و دیگر هیچ!

 

در زمین لرزه ای که در نپال چندی قبل روی داد و طی آن هزاران نفر به زیر خاک رفتند یا ضررهای جبران ناپذیر مالی متحمل شدند؛ اشرف غنی از اولین روسای جمهوری بود که متاثر شد و پیام غم شریکی خود را برای بازماندگان این حادثه مخابره کرد تا از غافله عقب نماند.

 

اینک و در روزهای اخیر نیز رانش زمینی در بدخشان که انتظار آن می رفت و قبلا بارها نسبت به عواقب وقوع آن هشدار داده شده بود؛ ده ها کشته و زخمی و مفقود برجای گذاشته شده است و بازهم اشرف غنی از دهلی نو ابراز تاثر و تسلیت کرده است این یعنی از نپال تا بدخشان با حکومت وحدت ملی!

 

تا کجای این مرگ و میرهای دسته جمعی و آنی و غیر مترقبه باید سکوت کرد؟ آیا جز امداد رسانی های نصفه و نیمه و دیرهنگام، کاری برای خانه و کاشانه و اولاد این مردم نمی توان انجام داد؟ چه اگر به همین منوال پیش برود حکومت وحدت ملی بر اجساد مردم حکومت خواهد کرد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار