افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 10 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

از بامیان 2015 تا بامیان 2025

از زمانی که زمزمه های انتخاب بامیان بعنوان پایتخت فرهنگی کشورهای عضو سارک به گوش رسید تا روزهای اخیر که در مراسمی رسمی با حضور مقام های ارشد داخلی و خارجی این ولایت مزین به عنوان پایتخت فرهنگی سارک شد؛ چندان که باید و شاید کاری از پیش نرفت!

 

به عبارت دیگر بامیانی که میزبان وزیر فرهنگ و اطلاعات، معاونان رییس جمهور و رییس اجرایی و نیز تنی چند از اعضای بلند پایه عضو سارک از کشورهای مختلف بود، همان بامیانی بود که سالیانی نه چندان دور بمب ها و راکت های طالبان را بر مجسمه های بودا به خود دید.

 

از کم و کاستی ها و سهل انگاری ها و اهمال کاری های وارده بر مجلس بزرگداشت پایتخت فرهنگی سارک در بامیان که بگذریم آنچه بیش از همه به چشم آمد و به گوش رسید شایعات و بعضا حقایق انکارشده ای از تصرف زیرپوستی تاجیک ها و نیز نفوذ داعش بود.

 

در جشن های ملی و یا مراسمی اینچنین در افغانستان لگدمال شده زیر مارش 57 کشور جهان با هزاران هزار سرباز مصون، بدیهی است که حواشی بیش از متن به چشم می آیند اما خو کردن به کاستی و نادیده انگاشتن نواقص و نقایص جز دامن زدن به آنها حاصلی ندارد.

 

از بامیان 2001 تا بامیان 2015 هرآنچه از سوی طالبان به بهانه مبارزه با کفر و شرک و غربزدگی بر سر این ولایت باستانی آمد را از نظر گذراندیم؛ به تبع آن هرآنچه از غارت و چور و چپاول نیروهای ناتو به بهانه مبارزه با تروریسم بر سر بامیانی ها بارید را نیز تحمل کردیم.

 

با این مقدمه چینی می رسیم به اصل مطلب که از بامیان 2015 تا بامیان 2025 چگونه خواهد بود؟ ایا عناوین بسیار با مسما اما نه چندان کارآمد پایتخت فرهنگی سارک برای بامیان یا پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای غزنی می تواند از دست رفته ها را بازگرداند؟

 

آنچه پایتخت فرهنگی سارک برای بامیان به ارمغان خواهد آورد چیزی نخواهد بود مگر مبارزه خودجوش مردم ملکی هزاره تبار بامیانی و بامیان نشین با دولت اسلامی عراق و شام که مطابق انتظار از سوی مسوولان ارگ نشین تکذیب و انکار شده است.

 

دیگر اینکه آنچه پایتخت فرهنگی سارک برای بامیان به ارمغان خواهد آورد چیزی نخواهد بود مگر جهد و جهاد مجدانه هزاره های اصیل بامیانی با کوچ پر شتاب تاجیک ها به این ولایت، همانگونه که با کوچی ها و پشتون ها به مقابله برخاستند و بی هیچ حمایتی از ارگ قربانی دادند. در واقع عنوان پایتخت فرهنگی سارک هم نتوانست دیگر بحران های پیرامون بامیان را کمرنگ سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار