افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 جولای , 2018 لینک کوتاه خبر :

از بازی دوگانه دوستم با ارگ تا مخالفت حکمتیار با ایتلاف بزرگ ملی!

جنرال دوستم اشرف غنی

برخی کارشناسان معتقدند جنرال دوستم با بازگشت به کشور بازی دوگانه خود با ارگ را آغاز کرده است، از سوی دیگر نیز گلبدین حکمتیار مخالفت خود را با ایتلاف جدید اعلام کرده و آن را اقدامی زودگذر برای دستاوردهای شخصی خوانده است.

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور غنی چند روز پس از بازگشت از تبعید غیررسمی در ترکیه به جبهه دیگر رهبران سیاسی مخالف پیوست.

دوستم که با اتهامات جنایات جنگی و آزار جنسی روبروست سه شنبه هفته گذشته به کابل بازگشت و روز پنجشنبه نیز در کنار شماری از دیگر مقامات ارشد دولت که اپوزیسیون حکومت وحدت ملی نیز هستند موجودیت ایتلاف بزرگ ملی افغانستان را اعلام کرد.

بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی دوستم نیز گفت که این ایتلاف جدید به دلیل ناکامی دولت در اشتغال‌زایی، تامین امنیت، برگزاری انتخابات شفاف و کاهش شکاف‌های قومی ایجاد شده است.

یونس فکور نویسنده و تحلیلگر سیاسی به آناتولی گفته که جنرال دوستم در حال بازی دوگانه‌ است تا در زمان مناسب به طرف مقابل ملحق شود زیرا این میراث دوستم بوده و او در گذشته نیز چندین بار با پشت پا زدن به دوستان نزدیکش متحدین جدیدی را تشکیل داده است .

فکور افزود: اکنون نیز دوستم هنوز ضمن داشتن مقام معاون اول ریاست جمهوری رهبر یکی از احزاب بزرگ عضو ایتلاف بزرگ ضد دولتی است؛ این در حالی است که انتخابات ولسی جرگه در ماه آکتُبر و انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019 برگزار می‌شود.

بسیاری از ناظران بر این باورند که فشار حامیان دوستم علیه دولت، رییس جمهور غنی را مجبور کرد تا دوستم به مقام پیشین خود بازگردد.

پس از دستگیری نظام‌الدین قیصاری نماینده دوستم در ولایت فاریاب، حامیان حزب جنبش با برپایی تظاهرات گسترده به مدت حدودا 20 روز دولت را در مناطق شمالی تعطیل کردند و تمام دفاتر دولتی در بخش‌های نظامی و ملکی از جمله گذرگاههای تجاری استراتیژیک کشور نیز تا مرز تعطیلی پیش رفت.

قیصاری به انجام قتل متهم است اما برهان‌الدین جوزجانی سخنگوی حزب جنبش ضمن رد این اتهام تصریح کرد که بازداشت قیصاری نشان دهنده رویکرد فاشیستی دولت مقابل قوم ازبک‌ است.

وی با اشاره به حکمتیار افزود: بسیاری افراد دیگر حتی مقابل دولت جنگیده‌اند اما با آن‌ها به خوبی رفتار شده است و حتی در ارگ ریاست جمهوری از آن‌ها میزبانی می‌شود اما قوماندان قیصاری اینجا قربانی شده است.

جنرال دوستم در سخنرانی روز بازگشتش از حامیان خود خواست تا به تظاهرات پایان دهند و افزود: ما این نظام (دولتی) را ایجاد کردیم و به هر قیمتی نیز از آن حفاظت می‌کنیم، اما وظیفه خود می‌دانیم تا ضعف‌های دولت را به طور سازنده‌ای نقد کنیم و خواستار ایجاد اصلاحات شویم.

رییس جمهور غنی اما تاکنون در این باره سکوت کرده و از زمان بازگشت دوستم درباره مقابله با افراد مسلح غیر مسئول، برق رسانی و پروژه‌های توسعوی دولت سخن گفته است.

با این حال نبی مصدق یکی از مشاوران غنی گفته که دولت به آزادی بیان احترام می‌گذارد اما شما می‌توانید یا در دولت به بهترین شکل ممکن به مردم خدمت کنید و یا من‌حیث اپوزیسیون نقد سازنده‌ای نسبت به دولت داشته باشید اما داشتن هر دو آن‌ها ممکن نیست.

از سوی دیگر نیز گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز مخالفت خود را با ایتلاف جدید اعلام کرده و آن را اقدامی زودگذر برای دستاوردهای شخصی خوانده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار