افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

از این تقلب گسترده نمی توان به آسانی گذشت

  

در همه جای دنیا و در هر انتخاباتی تقلب می شود ولی از تکرار آن در دورهای بعد جلوگیری به عمل می آید اما متاسفانه در کشور ما و با این مسوولین محترم، هیچ تلاشی برای جلوگیری از تکرار تقلبهای دور اول در انتخابات روز شنبه (24 جوزا) صورت نگرفت.

در دور اول انتخابات که شانزدهم حمل برگزار شد جناب امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات به همراه تیم همراهش، متهم به تقلب آشکار شدند به نحوی که نمایندگان پارلمان نیز به حضور این فرد در سمت مهم ریاست دارالانشای کمیسیون اعتراض کردند.

میزان تقلب و تخلف جناب امیرخیل در دور اول انتخابات به حدی بود که صدای اعتراض جامعه مدنی نیز بلند شد چرا که قوم گرایی ایشان و وابستگی اش به یک نامزد مشخص بر هیچ کس پوشیده نبود. اما با این حال در دور دوم نیز وی در سمتش باقی ماند تا به جابجایی آرای نامزدها همچنان مشغول باشد.

در واقع جناب نورستانی ریاست محترم کمیسیون انتخابات با هماهنگی و دستور چند نفر از مقامهای ارگ، با بی خیالی تمام از کنار این قضیه گذاشتند تا در دور دوم نیز تقلب گسترده مردم را از حضور دوباره ناامید کند.

براساس چند خبر تایید نشده، امرخیل با ملاتره خیل نماینده کوچی ها در مجلس توافق کرده بود که مقدار زیادی از برگه های سفید رای دهی در اختیار نیروهای تره خیل قرار بگیرد تا به نفع یک نامزد مشخص استفاده شود که در حین انتقال این برگه ها با هوشیاری فرمانده پولیس کابل در آخرین لحظات انتخابات، تنها قسمتی از این توطئه خنثی شد.

اینکه چه میزان برگه ی رای دهی سفید در روزهای مانده به انتخابات و حتی در روز انتخابات، توسط عالی جنابانی همچون امرخیل به مکانهای مجهولی انتقال یافته است، برکسی معلوم نیست اما یک چیز مشخص است آن هم کوتاهی رییس کمیسیون انتخابات در تعیین افراد زیر دست خود.

مردم انتظار داشتند که مسوولین کمیسیون انتخابات همانگونه که شعار از صحت و سلامت انتخابات می دهند، صحیح و سالم عمل هم می کردند تا آرای مردم اینگونه دستخوش تقلب نمی شد.

به گفته آگاهان مسایل مربوطه، در مراکز رای دهی تقلب قابل کنترل بوده است. در شمارش اولیه آرا نیز احتمال تقلب بسیار پایین است زیرا ناظران حضور دارند، در انتقال مواد هم با وجود لیست اولیه شمارش شده در مراکز، احتمال تقلب ضعیف به نظر می رسد.

لذا عده ای زمینه تقلب را در بررسی تعداد مراکز رای دهی و تعداد برگه های سفید رای دهی فراهم آوردند. در واقع کمیسیون بدون برنامه ریزی، تعداد زیادی از برگه های سفید رای دهی را در اختیار برخی افراد گذاشته بود که آنها می توانستند در هر مکانی که بخواهند از آن برگه های به نفع نامزد مورد نظر خود مرتکب تقلب شوند.

با این توضیح که برای مرکزی که مثلا در دور اول انتخابات 5 هزار نفر رای دهنده داشت، پنجاه هزار برگه رای دهی سفید ارسال شده بود و بعد از پایان زمان انتخابات، تمام این برگه ها پر شده به مرکز انتقال یافت و گفتند که مربوط به فلان مرکز است. بدون اینکه کسی بپرسد چگونه این مرکز یکباره این همه رای دهنده پیدا کرده است.

نیروهای امنیتی نیز اعلام کرده بودند که در روز انتخابات هیچ یک از مواد انتخاباتی بدون هماهنگی با پولیس حق جابجایی و انتقال ندارد، اما دیدیم که چندین موتر از این برگه های سفید توسط پولیس در کابل متوقف شد.

به هر حال این موضوع نیست که بشود به سادگی از کنار آن گذاشت و مقام های قضایی کشور باید با نظارت کامل بر کمیسیون شکایات انتخاباتی این مساله را هرچه زودتر پیگیری نمایند تا آرای مردم پایمال قوم گرایی این عالی جنابان نشود.

منبع: افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار