افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 21 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

ارگوی بدخشان چند روز مانده تا فاجعه انسانی

تاکنون حتی یک سرپناه هم برای هزاران بی خانمان و بی خانوار جان بدر برده از رانش زمین در بدخشان ساخته نشده است و یا پولی به حساب این ولایت واریز نشده یا صرف حیف و میل بزرگان و خواص گردیده است که این خود عذر بدتر از گناه می باشد.

 

ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان از آن مناطقی بود که هرازچندگاه دچار بلایای آسمانی و نزول مصایب غیر مترقبه می شوند اما در بحبوهه رقابت های انتخاباتی همگان بر این باور بودند که مردم ملکی بدخشان از بابت زمان وقوع این حادثه خوش شانس بوده اند که گرفتار سرمای کشنده زمستان نشده اند.

 

با گذشت بیش از 6 ماه از زمان وقوع حادثه و خاطرات تالم بار و تاثر برانگیز آن روزها از عکس یادگاری مسوولان در تپه های شکل گرفته از تل خاک خانه و کاشانه خراب شده مردم مللکی تا عدم اعتنای برخی نامزدهای مصروف تبلیغات به اظهار غم شریکی خشک و خالی؛ اینک…

 

اینک اما خلف وعده ها و پشت پا زدن به تعهدات کتبی و شفاهی بیش از پیش محسوس و نمایان می گردد گرچه با مخروبه شدن شفاخانه ها، فروریختن سرک ها و پل ها و مسدود شدن جاده ها نیز می توان به عمق وعده وعیدهای بی عمل و بی نتیجه مسوولان پی برد اما خانه و کاشانه مردم چیز دیگری است.

 

هرساله با سردشدن تدریجی هوا در ماه آخر پاییز و فصل زمستان شاهد و شنونده اخبار تاسف بار و تاثر برانگیزی از یخ زدگی مردم ملکی زیر خط فقر از شدت سرما و گرسنگی که منجر به قطع عضو یا حتی مرگ می شود بوده ایم بنابراین یک فاجعه انسانی ارگوی بدخشان را تهدید می کند.

 

همه کسانی که برای کسب رای یا محبوبیت یا شهرت حاصله از تعهدات زبانی و کتبی موظف و متعهد به کمک رسانی عمرانی به این ولسوالی شده اند در حال حاضر یا به چوکی ها دست یافته اند یا در خیابان های کابل مصروف تظاهرات برای بازپس گشری رشوت های بی حالشان به کمیسیون های انتخاباتی هستند.

 

مردم افغانستان بشدت تحت لوای مطبوعات و رسانه ها می باشند به گونه ای که هر خبری تا منتشر و مخابره گردد به یکباره نقل محافل و مجالس و مرکز توجه عموم است و تا مسکوت می شود از لوح اذهان عمومی نیز پاک می گردد بنابراین مردم نیز کمک شایانی به همنوعان خود در ارگو نرسانیده اند.

 

تاکنون حتی یک سرپناه هم برای هزاران بی خانمان و بی خانوار جان بدر برده از رانش زمین در بدخشان ساخته نشده است و یا پولی به حساب این ولایت واریز نشده یا صرف حیف و میل بزرگان و خواص گردیده است که این خود عذر بدتر از گناه می باشد.

 

برای چشمان کور، گوشهای کر، دستان علیل و پاهای عاجز از یاری رساندن مسوولان و مردم به بازماندگان حادثه بدخشان تنها چیزی که می توان گفت این است که حداقل پیش از وقوع فاجعه مرگبار انسانی در بدخشان یک گور دسته جمعی برای ارگو برپا کنید… هیهات!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار