- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

ارسال نامه مخفی از سوی پاکستان به حکومت افغانستان/ ماجرا از چه قرار است؟

با آنکه تا کنون موثق بودن این نامه ثابت نشده است اما در رسانه های اجتماعی گفته شده که در این نامه از حکومت افغانستان، برکناری رئیس امنیت ملی و مانع شدن تبلیغات ضد پاکستان از سوی حامد کرزی رئیس جمهور پیشین مطرح شده است.

 

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند: اگر پاکستان خواست برکناری رحمت الله نبیل رئیس عمومی امنیت ملی را از حکومت مطرح کرده باشد، این مساله خلاف عرف دیپلوماتیک بوده و نمایانگر مداخله آشکار پاکستان در امور افغانستان است.

 

در این اواخر گزارش های که از سوی منابع رسمی تایید نشده به نشر رسیده اند که گویا پاکستان در یک نامه مخفی از حکومت افغانستان خواسته تا جلو تبلیغات ضد پاکستانی را از سوی برخی مقامات فعلی و پیشین افغان بگیرد.

 

با آنکه تا کنون موثق بودن این نامه ثابت نشده است اما در رسانه های اجتماعی گفته شده که در این نامه از حکومت افغانستان، برکناری رئیس امنیت ملی و مانع شدن تبلیغات ضد پاکستان از سوی حامد کرزی رئیس جمهور پیشین مطرح شده است.

 

جعفر مهدوی یک عضو کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه به روز گذشته در این مورد چنین گفت:

“اگر واقعاً چنین چیزی بوده باشد این مساله مداخله مستقیم در امور افغانستان است، اما اگر شکل صحبت و بیان به گونه دیگر بوده باشد مثلاً نماینده یک کشور نزدیک مقام کشور دیگر میاید و به ارتباط برخی گروه های که به آن کشور مداخله کرده باشد و یا اقدامات غیر قانونی برخلاف نورم های بین المللی را مرتکب شده باشد و این موضوع را تذکر داده باشد این موضوع از آن مساله جدا است.”

 

این در حالیست که حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان چند روز قبل در کابل گفت که جنرال پرویز مشرف رئیس جمهور پیشین پاکستان از وی خواسته بود تا خط دیورند را به رسمیت بشناسد اما وی این خواست را نپذیرفته است.

 

همچنان بر اساس گزارش ها رحمت الله نبیل رئیس عمومی اداره امنیت ملی افغانستان در یک نشست سرِی ولسی جرگه گفته است که وی مخالف تفاهمنامه تبادل اطلاعات استخباراتی با پاکستان بوده و آن را امضا نکرده است.

 

با آنکه ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان موجودیت چنین یک نامه را رد می کنند اما احمد سعیدی آگاه امور سیاسی و دیپلومات سابق افغان در پاکستان می گوید که سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و امور بین المللی صدر اعظم پاکستان این نامه را هفته گذشته با خود به کابل آورده است.

در مورد این که در این نامه کدام موارد ذکر شده، آقای سعیدی چنین می گوید:

 

“در آن پیام گفته شده پاکستان علاقمند است طالبان را سر میز مذاکره بیآورد، اما حامد کرزی رئیس جمهور پیشین مساله خط دیورند را دامن می زند همچنان در این پیام گفته شده که رحمت الله نبیل رئیس عمومی امنیت ملی با عملکرد و سیاست های پاکستان مخالفت دارد، در این پیام آمده است که اگر شما روابط نیک می خواهید حد اقل مانع راه صحبت های آقای کرزی شوید و حتی پیشنهاد شده که اگر رحمت الله نبیل در ریاست امنیت ملی نباشد پاکستان می تواند به شما نزدیکتر کنار بیآید.”

 

خبر این نامه مخفی نا تایید شده، در حالی به نشر رسیده که چندی قبل رئیس جمهور غنی خواست های افغانستان را در یک نامه هشت ماده یی به پاکستان فرستاد.

 

پس از حملات اخیر خونین در شهر کابل و ادامه سیاست های دوگانه اسلام آباد در برابر کابل روابط میان افغانستان و پاکستان به شدت متضرر شده و مقامات افغان پاکستان را همواره به حمایت از تروریزم متهم کرده اند.

 

اخیراً افغانستان و پاکستان یک دیگر شان را در برابر هم مقصر می دانند اما گفته می شود که در حال حاضر تلاش های از سوی پاکستان آغاز شده تا روابط دو کشور را دوباره بهبود ببخشد.