افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

ارزش افغانی در مقابل دالر دوباره بلند خواهد شد

با آنکه بیشتر از یک ماه می شود که افغانی در برابر دالر ارزش اش را از دست داده، مسوولان د افغانستان بانک می گویند، تدابیر مالی را اتخاذ کرده اند تا ارزش افغانی در برابر دالر دوباره در بازار های افغانستان بلند شود.

 

خان افضل هده وال سرپرست این بانک دیروز طی نشستی در کابل اطمینان داد که د افغانستان بانک از لحاظ مالی امکانات کافی دارد و می تواند در زمان نیاز برای توازن اسعار منابع مالی را به بازار عرضه کند:

 

“اوضاع بیرون از کنترول ما نیست، د افغانستان بانک منابع کافی را در اختیار دارد و برای این که نرخ به یک اندازه معقول و قابل قبول باشد، در ربع آینده هشت صد میلیون دالر را به بازار عرضه می کند.”

 

مسوولان در دافغانستان بانک می گویند: سیستم بانکی کشور بر اساس پیشنهادات بانک جهانی رو به بهبود است و می تواند جلو جنجال های مالی و بانکی در کشور را بگیرد.

 

آقای هده وال افزود: پنجاه و هشت میلیون دالر را که در آینده بر اساس نیاز به بازار عرضه می کنند از بودجه ثابت آنان نبوده بلکه از کمک های خارجی بدست می آورند.

 

این در حالیست که اکنون یک دالر امریکایی در بازارهای افغانستان در بدل حدود شصت و یک افغانی تبادله می شود و این نرخ ایست که قبل از این تکرار نشده است.

 

به گفته مسوولان د افغانستان بانک، بلند شدن نرخ دالر در برابر افغانی بالای قیمت ها در بازار تاثیری نداشته است.

 

اما کارشناسان می گویند که این نا ممکن است که بلند شدن نرخ دالر در افغانستان بالای بازار ها تاثیر نداشته باشد.

 

تاج محمد اکبر استاد پوهنزی اقتصاد پوهنتون کابل گفت:

 

“نرخ اسعار در افغانستان بنا بر نا مساعد بودن وضع سیاسی، اقتصادی و امنیتی بلند رفته، افغانستان یک کشور وارداتی است و زمانیکه ما 95 درصد اموال و اجناس وارداتی خود را به اسعار وارد می کنیم بناً قیمت اسعار بالای نرخ داخلی هم تاثیر می گذارد.”

 

شماری از کارشناسان می گویند که حکومت باید به تولیدات ملی، تجارت و صادرات توجه بیشتر کند تا ارزش افغانی ثابت بماند.

 

در این حال شماری دیگر از کارشناسان می گویند: نیاز است تا حکومت مصارف اش را کاهش دهد و در قرارداد ها و سایر امور، جلو فساد را بگیرد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار