افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اردوغان در دیدار با غنی مطرح کرد: ترکیه حامی پروسۀ صلح است

اردوغان و غنی

رجب طیب اردوغان، رییس‎جمهوری ترکیه می‎گوید که انقره آماده است تا از بهر بهبود روابط کابل و اسلام آباد، پادرمیانی کند.

اردوغان این اظهاراتش را در دیدارش با اشرف غنی، در آستانه بیان کرده است. وی هم‎چنان گفته است پروسۀ صلح به رهبری افغان‎‌ها حمایت می‎کند.

رییس جمهوراشرف غنی، در دومین روز سفرش به قزاقستان، صبح امروز با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در شهر آستانه دیدار کرد.

دفتر مطبوعات ریاست جمهوری می‎گوید که در این دیدار، رییس‎جمهور ترکیه از استراتیژی تازۀ ایالات متحده امریکا در جنگ افغانستان، استقبال کرده و نیز بر تداوم روابط و گسترش همکاری‎ها میان انقره و کابل تأکید کرده است.

از سویی هم، رییس‎جمهور غنی در این دیدار گفته است که افغانستان خواهان روابط نیکو با کشورهای همسایه است و نیز آماده است که با پاکستان گفت وگو کند.

رییس جمهورغنی، پس از چاشت روز گذشته در یک سفر دو روزه به منظور اشتراک در نخستین اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در زمینۀ ساینس و فن‌آوری به آستانه، پایتخت قزاقستان رفت.

این درحالی است که آقای غنی در حاشیۀ این نشست، امروز با نورسلطان نظربایف، رییس‌جمهوری قزاقستان نیز دیدار کرده است. بر بنیاد یک خبرنامۀ ارگ، دو طرف روی گسترش روابط افغانستان و قزاقستان گفت و گو کرده اند.

نظربایف گفته است که باید روی احداث خط آهن که از ازبیکستان به قزاقستان و چین امتداد می‌یابد کارهای همه‌جانبه و مشترک انجام شود.

در همین حال، رییس جمهور غنی ضمن تأکید بر آماده گی کابل برای گفت و گو با پاکستان و طالبان، از قزاقستان خواسته که در عرصۀ ترمیم تجهیزات نظامی، افغانستان را همکاری کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار