افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ارتباط محصلین بازداشت شدهء پوهنتون ولایت ننگرهاربا داعش، طالبان و حزب اسلامی

ریاست امنیت ملی افغانستان می گوید، که ۲۷ محصل بازداشت شدهء پوهنتون ولایت ننگرهار با داعش، طالبان و حزب اسلامی ارتباط داشته اند.

 

این محصلان کسانی اند که بخاطر حمل بیرق های داعش و طالبان در جریان یک مظاهره در ننگرهار، به تازه‌گی بازداشت شده اند.

 

ریاست امنیت ملی می گوید که این افراد قصد داشتند تا یکبار دیگر بیرق های داعش و طالبان را در سرک های ننگرهار حمل کنند و به نفع شورشیان شعار بدهند.

 

وزارت داخلهء افغانستان و ریاست امنیت ملی پشتیبانی از داعش و طالبان را جرم و خلاف قانون می پندارد.

 

ریاست امنیت ملی افغانستان این ۲۷ نفر را عاملان اصلی تحرکات ضد دولتی و فعالیت های تخریبی در پوهنتون ننگرهار خوانده است.

 

ریاست امنیت می گوید که این محصلان می خواستند تا بازهم با راه اندازی تظاهرات غیرقانونی به نفع تروریستان و بر ضد دولت شعار سر بدهند.

 

این ریاست شام دیروز در یک خبرنامه گفت، که افراد بازداشت شده قصد داشتند تا یکبار دیگر در دو روز آینده بیرق های داعش و طالبان را در سرک های ننگرهار حمل کنند.

 

بر اساس خبرنامه، این افراد همچنان می خواستند تا نظم عامه را در ننگرهار برهم بزنند و فضای اکادمیک پوهنتون ننگرهار را مختل بسازند.

 

ریاست امنیت، همهء این محصلان را افراد وابسته به گروه‌های تروریستی داعش، طالب و شاخه نظامی حزب اسلامی در ولایت ننگرهار معرفی کرده است.

 

بر اساس خبرنامه، از نزد این افراد بیرق های سیاه و سفید رنگ و اسنادی که ارتباط شان با گروه های تروریستی را به اثبات می رساند، به دست آمده است.

 

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار نیز تائید می‌کند که افراد دستگیر شده بیرق های داعش و طالبان را در اتاق های خود نگهداری می کردند.

 

وی گفت:

 

“آنها [افراد بازداشت شده] در اتاق های شان شعار های ضد حکومت را نوشته بودند، همچنان از اتاق های شان به عنوان یک مرکز استفاده کرده اند، در کنار این، آنها بیرق های دیگر داعش و طالبان را در اتاق های خود نگهداری می‌کردند.”

 

آقای خوگیانی گفت، در میان کسانی که دستگیر شده اند، دو تن از باشنده های ننگرهار و دیگران از ولایت های بادغیس، لغمان، پروان، میدان وردک، لوگر و برخی دیگری از ولایات شامل اند.

 

این افراد به اتهام حمل بیرق های داعش و طالبان در جریان یک مظاهره در ننگرهار و سر دادن شعار به نفع شورشیان و بر ضد دولت، به تازه‌گی از سوی نیروهای امنیت ملی و پولیس بازداشت شده اند.

 

حدود ده روز پیش در جریان یک مظاهره، تعدادی از افراد با حمل بیرق های طالبان و داعش، بر ضد حکومت شعار سر دادند.

 

شماری از محصلان گفته اند که بخاطر وضعیت خراب لیلیهء پوهنتون و عدم رسیدگی به مشکلات محصلان، این مظاهره راه اندازی شد.

 

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان از اتخاذ تدابیر جدی در آینده برای جلوگیری از حمل بیرق های شورشیان در جریان تظاهرات خبر می دهد.

 

وی گفت:

 

“حمایت از گروه‌های تروریستی و آدم کش، زیر هر نام، زیر نام مظاهره و گردهمایی خلاف قانون و جرم است. ما برای جلوگیری از تکرار این چنین رویداد ها در آینده، فعالیت های نظارتی و کشفی خود را بیشتر می سازیم.”

 

در همین حال، رئیس جمهور غنی به روز سه شنبه هیأتی را برای بررسی این رویداد به ننگرهار فرستاد.

 

سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید، مقام‌های ولایت تمام جزئیات مظاهرهء ننگرهار را با این هیأت در میان گذاشتند.

 

به گفتهء خوگیانی، قرار است این هیأت با مسوولان و محصلان پوهنتون ننگرهار و اعضای جامعهء مدنی این ولایت دیدار کند و نتایج بررسی هایش را با رئیس جمهور شریک خواهد ساخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار