- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اراده سیاسی برای ایجاد اصلاحات وجود ندارد

یکی از شعارهای رییس جمهور و رییس اجرایی در ابتدای این کار این بود که بلافاصله پس از مراسم تحلیف در نظام انتخاباتی و در کمیسیون انتخابات اصلاحت اساسی انجام می دهند تا دیگر انتخاباتی آشفته و سراسر تقلب نداشته باشیم. حالا چهار ماه از آن زمان می گذرد و هنوز هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است. دلیل این کم کاری حکومت چیست و اصلاحات چگونه باید انجام شود؟

 

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: وضعیت انتخابات سال جاری به سمت و سویی کشانده شد که افغانستان را به یک لبه پرتگاه و سقوط همه جانبه رهبری کرد. اگر کنترل نمی شد، یک بحران عمیق و گسترده به وجود می آمد. این بحران معلول چند عامل است. مداخله برخی حلقات حکومت در امور اداری، ضعف کاری ارگانهای برگزارکننده انتخابات و بخشی از قوانینی که مجلس پارلمان آن را پاس کرده بودند در رابطه با تشکیل صلاحیت ها و وظایف کمیسون ها و نهادهای انتخاباتی بود و برخی نواقص را داشت.

 

وی در ارتباط با دلیل عدم اصلاحات در قانون انتخابات عنوان کرد: اعضای کمیسیون مستقل انتخابات در صحبتی که با معاون رییس جمهور داشتند گفته اند که ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی به شکل گسترده و عمیق ضرورت ندارد، اصلاحات بسیار سطحی لازم است که آن انجام می شود. از آن طرف تیم دیگری که در کنار آنها در چارچوب وحدت ملی هستند، تیم داکتر عبدالله اظهار می کنند که یکی از مفاد توافق نامه ایجاد اصلاحات گسترده، عمیق، همه جانبه ، اساسی و بنیادی هم در نظام انتخابات و هم در رابطه با نهادهایی که انتخابات را بر گزار می کنند است. حکومت باید زمینه برگزاری انتخابات پارلمان را مطابق با معیارهای قانون اساسی و قانون انتخابات به وجود بیاورد. قانون می گوید کار پارلمان در اول سرطان سال پنجم بعد از اعلان نتایح انتخابات به پایان می رسد. بنابراین فاصله ای که تا اول سرطان باقی مانده است بیش از شش ماه نیست. پیش از اینکه اول ماه سرطان برسد باید این انتخابات مطابق با قانون اساسی برگزار شود.

 

ناصری افزود: هنگامی که پارلمان افغانستان خواهان اصلاح ساختار قانون انتخابات و اعضای کمیسیون انتخابات شدند، شاهد موضع گیری های تند اعضای کمیسیون انتخابات از جمله نورستانی رییس کمسیون شدیم. در این رابطه داکتر عبدالله در رسانه ها گفته بود تا زمانی که اصلاحات عمیق، اساسی و درست در کمیسیون انتخابات به وجود نیامده انتخابات انجام نمی شود حالا باید سر حرف خود بایستند و این اصلاحات را به وجود بیاورد.

 

این نماینده مجلس در ارتباط با ضرورت اصلاح نظام انتخابات گفت: ایجاد اصلاحات یک ضرورت است. اجماع ملی و بین المللی به این نتیجه رسیده اند که انتخابات قبلی مملو از تقلب، تزویر، نیرنگ، ناکارآمدی و فقدان ظرفیت بود. به عنوان مثال اتحادیه جامعه اورپا در همین اواخر اعلام کرد که انتخابات افغانستان مانند یک خواب وحشتناک بود که اتفاق افتاد وبه هیچ وجه نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

 

وی در مورد چگونگی ایجاد اصلاحات عنوان کرد: اگر واقعاً اراده ای سیاسی به خاطر مصالح اولیای کشور وجود داشته دارد، حکومت یک کمیسون مشترک را در نظر بگیرد. افراد تشکیل دهنده آن می تواند نه تنها از چارچوب حکومت وحدت ملی بلکه از افراد متخصصی که در کشور وجود دارند باشند. با این کار در عرض سه هفته می توانند اصلاحات را به وجود بیاورند. این کار چندان سختی نیست. مشکلی وجود دارد که اراده سیاسی برای ایجاد اصلاحات در افغانستان وجود ندارد.

 

ناصری در پایان گفت: وقتی اراده سیاسی وجود خواهد داشت که کار به طور عملی شروع شود. در حال حاضر این اراده وجود ندارد و هر کدام از رهبران کم کاری را به گردن دیگری می اندازد. این موضوع فضای سیاسی کشور را مه آلود می سازد. اگر حکومت اصلاحات بنیادی و سیاسی ایجاد نکند این وضعیت ادامه پیدا می کند. حالا اعتماد بین المللی ضربه دیده و از هم پاشیده است. کدام مکانیزم و کدام عامل مجدداً منجر به این شود که اراده قوی مردم و اعتماد آنها به وجود آید که مجدداً در روز انتخابات از خانه هایشان بیرون بیایند و در هر شرایطی به پای صندوق های رای بروند. این امکان ندارد مگر اینکه اصلاحات انجام شود.