افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

ارائه بورسیه های تحصیلی بر اساس شایستگی!

 

مسؤلین وزارت تحصیلات عالی کشور می گویند که برای اشتراک در امتحانات کانکور سال جاری حدود 160 هزار داوطلب از سراسر کشور ثبت نام کرده اند.

به گفته آنان از این تعداد حدود 35 هزار تن جذب مؤسسات تحیصلات عالی کشور می شوند که این رقم نسبت به سال گذشته در حدود 5 هزار نفر افزایش یافته است.

داکتر بری صدیقی، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی دیروز در یک نشست خبری به رسانه ها گفت که تاکنون حدود 160 هزار نفرازفارغین صنوف دوازدهم به هدف شمولیت درامتحان کانکورثبت وزارت تحصیلات عالی شده اند اما آنها فقط ظرفیت جذب حدود35هزارآنها را به مؤسسات تحصیلات عالی دارند .

بنابراظهارات وی، وزارت تحصیلات عالی همچنان میخواهد تا درهمکاری با وزارت های معارف و صحت عامه حدود 60 هزار تن دیگر ازداوطلبان کانکوررا درمؤسسات نیمه عالی یعنی دررشته های تربیه معلم ، دارلعلوم ، تخنیک مسلکی وعلوم صحی نیز جذب نمایند.

به گفته وی ، امتحانات کانکور در28 ولایت و31 حوزه ازتاریخ 20 قوس سال جاری آغاز یافته وتا دوهفته دیگر ادامه خواهد داشت.

صدیقی همچنین تصریح نمود که قرار است امتحان کانکور ازفارغین صنوف دوازدهم مکاتب مرکزوولسوالی های ولایت کابل بتاریخ 15 دلو سال جاری اخذ گردد.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنین گفت که از این پس انتخاب دانشجویان برای اعزام به بورسیه های خارج از کشور بر اساس نمرات کانکور صورت می گیرد.

وی در این راستا چنین گفت: ما ترجیح دادیم به جای اینکه امتحانات جداگانه برای بورس های تحصیلی در چهار یا پنج زون بگیریم، بر اساس فیصدی مشمولین کانکور در هر ولایت بالا ترین نمره های کانکور انتخاب می شود و همین داوطلبان به بورس های که از طرف کشور های پاکستان،
هندوستان، قزاقستان، ترکیه، روسیه و یک تعداد کشور های دیگر برای ما داده می شود انتخاب می گردند.

گفتنی است که پیش از این به خاطر ادامه تحصیل جوانان در خارج از کشور، برای افراد در هر ولایت سهمیه در نظر گرفته می شد.شماری از واجدان شرایط استفاده از بورس های تحصیلی شکایت می کنند که در قسمت اعزام جوانان به خارج از کشور، بخاطر کسب تحصیل، بیشتر از همه سفارش مقام های بلند رتبه دولتی و واسطه در نظر گرفته می شود و افرادی که لیاقت و توانایی ادامه تحصیل در بیرون از کشور را دارند، زمینه دستیابی به این بورس ها را نمی یابند

داکتر صدیقی همچنین از افزایش تعداد جذب دانشجویان شبانه دانشگاهها نیز خبر داد و گفت که علاوه بر دانشگاههای مرکز و تعیلم و تربیه در 8 ولایت دیگر این امتحانات اخذ خواهد شد که بر اساس آن 5 هزار تن جذب مؤسسات تحصیلات عالی شبانه کشور می شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت که تنها مسأله افزایش شمار دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی یک امر مهم نیست، بلکه‌ ایجاد زمینه‌های کار برای دانشجویانی‌که از دانشگاه‌ها فارغ می‌شوند نیز از جمله مشکلات مهمی به‌شمار می‌رود.

به‌گفته‌ صدیقی، سالانه نزدیک به 11‌هزار نفر از مؤسسات تحصیلات عالی دولتی فارغ می‌شوند، اما اکثر این فارغان مدت‌ها بیکار می‌مانند. آقای صدیقی گفت نبود زمینه‌های کار، فشار بالای وزارت تحصیلات عالی را بیشتر کرده است.

به‌گفته‌ او، در صورتی‌که زمینه‌های کار برای فارغان صنف دوازدهم وجود می‌داشت، جوانان کمتر به تحصیلات عالی رو می‌آوردند. بری صدیقی می‌گوید؛ مشکل اساسی در این است که برای فارغان صنف دوازدهم هم زمینه ‌کار و شغل وجود ندارد، برای فارغان صنف چهارد‌هم و برای فارغان لیسانس هم همین مشکل وجود دارد. از طرفی دیگر موسسات تحصیلات عالی صرفا روی مساله کمی تمرکز ندارند، بلکه روی کیفیت زیاد فکر می‌کنند و دسترسی به تحصیلات عالی با کیفیت، از اولویت‌های وزارت تحصیلات عالی است.

همچنین معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی از ایجاد کمیته‌های تضمین کیفیت و اعتباردهی در این وزارت خبر داد و گفت این کمیته‌ها مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و غیردولتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به‌گفته‌ او، با ارزیابی این کمیته‌ها، ممکن است زمینه فعالیت برخی از مؤسسات تحصیلی محدودتر شود.

 

منبع:http://www.afghanpaper.com/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار