افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

ارائه بسته پیشنهادی برای اصلاح سیستم انتخاباتی به حکومت تا یک ماه آینده

با سپردن این بسته، حکومت فرصت دارد تا آنرا در یک فرمان تقنینی وارد قانون انتخابات و قانون تشکیل، صلاحیت ها و ظایف کمیسیون های انتخاباتی سازد.

 

کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در نخستین روز های کاریش می کوشد تا یکماه آینده بسته پیشنهادی کوتاه مدت را بخاطر اصلاح سیستم انتخاباتی به رهبران حکومت ارایه کند.

 

مسوولان این کمیسیون می گویند با سپردن این بسته، حکومت فرصت دارد تا آنرا در یک فرمان تقنینی وارد قانون انتخابات و قانون تشکیل، صلاحیت ها و ظایف کمیسیون های انتخاباتی سازد.

 

صدیق الله توحیدی معاون این کمیسیون روز گذشته در مورد به خبرنگاران گفت:

 

” توقع داریم تا یکماه دیگر ما بسته پیشنهادی کوتاه مدت جهت اصلاحات در نظام انتخاباتی به دولت و مردم افغانستان ارایه کنیم و حکومت فرصت خواهد داشت تا چند روز دیگر پس از تحویلی بسته پیشنهادی این اصلاحات به عنوان فرمان تقنینی وارد قانون انتخابات و قانون تشکیل، صلاحیت و ظایف کمیسیون های انتخاباتی کند.”

 

آقای توحیدی گفت: هفته آینده برخی از اعضای کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی به هفت زون کشور سفر خواهند داشت تا نظریات و پیشنهادات جامعه مدنی، متنفذین و سایر مردم را در خصوص اصلاح سیستم انتخاباتی جمع آوری کنند.

 

وی افزود که در مرحله دوم، کمیسیون بررسی هایش را پیرامون چگونگی ساختار کمیسیون های انتخاباتی آغاز خواهد کرد.

 

کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی چهارشنبه هفته گذشته آغاز به کار کرد.

 

این کمیسیون سه ماه فرصت دارد تا پیشنهادات اش را جهت اصلاح نظام انتخاباتی به حکومت بسپارد.

 

در این میان اکسین یا مجتمع جامعه مدنی برای انتخابات در افغانستان می گوید که در تهیه این بسته پیشنهادی نباید عجله صورت گیرد و در این خصوص مشوره های نهاد های متخصص انتخابات باید گرفته شود.

 

جانداد سپین غر رییس این مجتمعدر مورد گفت:

 

” نگرانی ما اینست که اگر آنها در تهیه طرح پیشنهادی بسیار به عجله پیش بروند با جزئیات با نهاد های مدنی متخصص و اکادمیک نبینند و مشوره های شان را نداشته باشند شاید این طرح، یک طرح تعدیل باشد اما طرح کامل با کیفیت لازم نخواهد بود.”

 

جامعه مدنی، نهاد های ناظر انتخابات و مردم عام همواره تأکید کرده اند که سیستم انتخاباتی افغانستان باید اصلاح شده و نتایج و فیصله های کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در این راستا عادلانه صورت گیرد.

 

اما به باور آنان، با در نظر داشت ترکیب کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی ممکن فیصله های این کمیسیون نیز تحت سایه حکومت قرار گرفته و طوری که لازم است شفاف نباشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار