افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

ادعا های ضد و نقیض در مورد مسدود بودن مکاتب در غزنی!

برخی از باشنده های ولایت غزنی می گویند که بسیاری از مکاتب هنوز هم در نتیجه تهدیدات مخالفین مسلح در ولسوالی اندر و برخی دیگر از مناطق این ولایت مسدود اند.

با وجود تلاش های مقامات محلی و باشنده گاه ولایت غزنی جهت باز گشایی مکاتب در این ولایت، گفته می شود که تمام مکاتب هنوز هم در ولسوالی اندر غزنی مسدود اند.

به اساس گزارش ها، از بیشتر از یک ماه بدین سو در ولسوالی های اندر، ده یک و ناوی ولایت غزنی مخالفین مسلح به شاگردان هشدار داده اند که از رفتن به مکتب خود داری کنند.

شماری از باشنده های شهر غزنی به رادیو آزادی گفتند، که در حال حاضر تمام مکاتب در ولسوالی اندر این ولایت مسدود بوده و مکاتب در مناطق دیگر نیز با تهدید مسدود شدن روبرو اند.

خیال محمد حسینی عضو سابق ولسی جرگه و یکی از متنفذین قومی در غزنی به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، که هیچ مکتب در ولسوالی اندر فعالیت ندارد و همه مسدود اند:

« قیامی را که اربکی ها و تعداد از افراد وابسته به حزب اسلامِی آغاز کرده اند این یک توطئه ناکام است که توسط اربکی های مربوط به حکومت و حزب اسلامِی آغاز شده است.
در ولسوالی اندر در حال حاضر حتی یک مکتب نیز فعال نیست و همه مکاتب مسدود اند، این تبلیغات دروغ حلقات دولتی است که هدف آن فریب دادن مردم می باشد.
هر کسی که می گوید در این ولسوالی مکتب باز است پس نام ببرد که کدام مکتب باز است.»

برخی دیگر از باشنده گان ولایت غزنی که نخواستند نام شان گرفته شود نیز مسدود بودن مکاتب در ولسوالی اندر را تایید کردند.

گفته می شود بعد از آنکه ممنوعیت در گشت و گذار موتر سایکل از سوی مقامات امنیتی ولایت غزنی وضع شد، تهدید اهل معارف در این ولایت اوج گرفت.

به اساس معلومات ریاست معارف ولایت غزنی، 633 مکتب در این ولایت وجود دارند.

احسان الله ناشر رییس معارف ولایت غزنی در صحبت با رادیو آزادی گفت که در هیچ یک از ولسوالی های غزنی به شمول ولسوالی اندر این ولایت مکاتب مسدود نیستند:

« مکاتب در غزنی مسدود نشده بودند، بلکه تهدیدی مبنی بر مسدود کردن مکاتب وجود داشت و این امر بر مکاتب تاثیر منفی کرده بود و این مساله در برخی مناطق تا حدی حضور شاگردان در مکاتب را کمرنگ ساخته بود.
در حال حاضر یک مکتب نیز مسدود نیست، این مساله واقعیت ندارد تمام مکاتب در ولسوالی اندر فعال اند و هیچ مکتب مسدود شده در این ولسوالی وجود ندارد.»

به اساس گزارش ها، مردم در ولایت غزنی اخیراً بر علیه مخالفین مسلح قیام نموده و آنها را از ولسوالی اندر این ولایت بیرون رانده اند.

موسی خان اکبر زاده والی غزنی نیز به این مساله اشاره می کند و می گوید مردم در این ولایت به خصوص ولسوالی اندر آماده مقابله با تهدیدات از سوی مخالفین مسلح اند:

« اکنون مردم از این ظلم به ستوه آمده اند، نمی خواهند این ظلم ادامه پیدا کند و از خانه های شان سنگر ساخته شود.
به همین خاطر نه تنها باشنده های ولسوالی اندر بلکه همه مردم غزنی نمی خواهند تا مکاتب مسدود باقی بمانند.
تمام مکاتب در غزنی مسدود نیستد بعضاً تهدیداتی وجود دارند که بخاطر آن گاهی مکاتب به مدت کوتاهی مسدود می شوند، اما مردم غزنی نمی گذارند که کسی اولاد شان را از تعلیم محروم بسازد.»

گزارش ها در رابطه به موجودیت جنگجویان خارجی در ولسوالی های اندر و قره باغ ولایت غزنی نیز به نشر می رسند.

تهدیدات در زمینه مسدود ساختن مکاتب و نا امنی ها در حالی در ولایت غزنی وجود دارند که قرار است این ولایت در سال آیندهء میلادی به حیث مرکز تمدن و ثقافت اسلامی رسماً اعلام شود.

با آنکه گفته می شود طالبان مسلح در تهدید شاگردان و کارمندان معارف در ولایت غزنی دست دارند، اما طالبان مسلح دخالت این گروه را رد کرده اند.

 

 

 

 

رادیو آزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار