افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

ادعای طالبان به اثبات رسید

مخالفان مسلح به وعده های خود در زودترین زمان ممکن عمل کردند این درحالی است که هم حکومت هم امنیت ملی هم جامعه جهانی و هم ناتو کارنامه درخشانی از خود برای عمل به وعده ها برجای نگذاشته اند.

 

مجلس نمایندگان و سنا این روزها پشت درهای بسته و در جلسات غیرعلنی مشغول بررسی پیمان توافقنامه امنیتی کابل واشنگتن هستند. بیشتر نیروهای انگلیسی از هلمند خارج شدند. کاروان نظامیان ناتو مورد حمله طالبان قرار گرفت. تنی چند از نیروهای خارجی کشته و زخمی شدند.

 

اخبار فوق که هر یک بصورت جداگانه در روزهای اخیر از رسانه ها و مطبوعات به مراتب پخش شده اند علیرغم تمایز ظاهری که با یکدیگر دارند دارای قرابت مفهومی نیز هستند بدین معنا که…

 

بدین معنا که بر مبنای وعده قبلی طالبان بر تشدید حملات و تعدد تلفات ناتو و اردوی ملی درصورت پیمان امنیتی نهایی کابل واشنگتن، این ادعا عملی شده است و هر روزه شاهد پراکندگی بیشتر حملات چریکی و ناگهانی بر بالای نیروهای ایتلاف بین المللی یا امنیت ملی یا پولیس هستیم.

 

در تازه ترین اقدام مخالفان مسلح علیه نظامیان خارجی، بر کاروان ناتو در شهر جلال آباد ولایت ننگرهار حمله صورت گرفت که تعدادی کشته و زخمی نیز برجای گذاشت اما این، نه اولین واقعه و نه آخرین آنها بود. این، نه پر تلفات ترین و نه پر هزینه ترین اقدام طالبان بود.

 

مخالفان مسلح به وعده های خود در زودترین زمان ممکن عمل کردند این درحالی است که هم حکومت هم امنیت ملی هم جامعه جهانی و هم ناتو کارنامه درخشانی از خود برای عمل به وعده ها برجای نگذاشته اند و هیچ یک هرگز در زمان مقرر به حدنصاب رضایت و حصول اطمینان مردم ملکی نرسیده اند.

 

ادعای طالبان به اثبات رسید بدین صورت که بر همگان در داخل و خارج از افغانستان مبرهن شد که این گروهک تروریستی با حملات نامنظم و بدون پشتوانه بسیار قوی نظامی براحتی وعده های خود را تحقق می بخشد اما بزرگترین ارتش جهان یا حکومت مرکزی کابل نمی توانند یا بهتر بگوییم نمی خواهند.

 

الوعده وفا… خلاصه اقدام و عملیات گذشته تاکنون طالبان از زمان تشکیل تا اوج تا قدرت تا افول و حتی در حاشیه فعلی بوده است. این در حالی است که حکومت مرکزی، امنیت ملی و ناتو هرگز اینچنین خود را ملزم و متعهد به انجام و اجرای بیانات عریض و طویل خود ندانسته اند.

 

گرچه علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد اما امروز نیز برای پیشگیری از تلفات جانی و مالی و روانی بیشتر اردوی ملی و سربازان یانکی دیر نشده است که اگر توافقنامه کوچکترین سودی برای این سرزمین دارد باید در چنین مواقعی خود را بشناساند و قد علم نماید.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار