افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ادامه گفتگوها بخاطر اصلاح تفاهمنامه مس عینک با شرکت چینایی ام سی سی

وزارت معادن و پطرولیم افغانستان می گوید: تا زمانیکه گفتگوها بخاطر اصلاح تفاهمنامه مس عینک با شرکت چینایی ام سی سی به پایان نرسد، کار های عملی این معدن آغاز نمی گردد.

 

محی الدین نوری سخنگوی این وزارت گفت: در حال حاضر در منطقه مس عینک مشکلات ماین و آثار تاریخی حل گردیده و امنیت آن نیز تامین شده است.

 

آقای نوری گفت: کارها بخاطر استخراج معدن مس عینک جریان دارد تا زمینه عملی شدن آن فراهم گردد.

 

وی گفت:

 

” گفتگوها در مورد اصلاح قرارداد در جریان دو نیم ماه اخیر آغاز شده و ما منتظر هستیم که نتایج گفتگوها بتواند زمینه تطبیق قرارداد را فراهم نماید.”

 

قرارداد استخراج معدن مس عینک در سال 2008 میلادی میان حکومت افغانستان و شرکت چینایی ام سی سی به امضا رسیده بود.

 

کمپنی ام سی سی در همان زمان گفته بود که روی معدن مس عینک سه میلیارد دالر سرمایه گذاری می کند و به اساس قرارداد در همان وقت افغانستان همه ساله از استخراج مس 400 میلیون دالر عاید بدست می آورد.

 

انتظار می رفت که با استخراج معدن مس عینک زمینه کار برای هزاران افغان مساعد گردد.

 

در این اواخر داود شاه صبا وزیر معادن و پطرولیم گفته است که افغانستان در حال حاضر ظرفیت استخراج معادن بزرگ را نداشته و تا پنج سال آینده تمرکز این وزارت روی استخراج معادن کوچک خواهد بود.

 

در همین حال برخی از تحلیلگران اقتصادی نیز نبود ظرفیت در استخراج معادن را تایید می کنند.

 

تاج محمد اکبر یک تن از این تحلیلگران گفت: تا زمانیکه زمینه استخراج معادن در کشور مساعد نگردد، استخراج آن برای اقتصاد کشور موثر نخواهد بود.

 

وی افزود:

 

” معدن از اینکه بصورت ناقص استفاده شود باید به حالت خود باقی بماند، زمانیکه زمینه مساعد شد از آن استفاده بهتر و موثر تر می شود.”

 

ناامنی های اخیر در برخی از ولایات افغانستان نگرانی ها را بخاطر حیف و میل شدن معادن ببار آورده و گفته می شود که مخالفان مسلح دولت از معادن کشور به حیث منابع مالی شان استفاده می کنند.

 

برخی از کارشناسان امور می گویند: اگر حکومت بخاطر مصونیت معادن توجه نکند، این منابع طبیعی که انتظار می رود یک منبع بزرگ عایدادتی کشور گردد، از بین خواهد رفت.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار