افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

ادامه کار اعضای پارلمان غیر قانونی است

رییس مجلس سنا می گوید که تصمیم گیری های مجلس نمایندگان پس از اول سرطان مورد تایید مجلس سنا قرار نمی گیرد اما ظاهراً برخی نمایندگان دست بردار نیستند و هیات اداری مجلس نمایندگان می گوید سران حکومت وحدت ملی تا دو روز دیگر در یک نشست با حضور شورای عالی دادگاه هیات اداری مجلس و رییس کمیسیون انتخابات با تفسیر ماده هشتاد و سوم قانون اساسی سرنوشت مجلس را روشن خواهند ساخت. رییس مجلس نمایندگان می گوید که مجلس مشروعیت خود را از مردم گرفته و این مشروعیت به کسی دیگر واگذار نمی شود. در حالیکه سوال مشروعیت بر سر دو قوه دیگر نیز سایه افکنده است، سرنوشت مجلس چه خواهد شد؟

 

شکیباهاشمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: افغانستان، در دوران مختلف خون های زیادی ریخت تا نظام جمهوری به وجود آمد، بعد از آن خونهای زیادی ریخته شد تا یک نظام اسلامی حاضر به وجود آمد و قانون اساسی شکل گرفت. پس باید به قانون اساسی احترام گذاشت و آن را تطبیق کرد.

 

وی در خصوص ادامه یا عدم ادامه کار مجلس نمایندگان پس از اول سرطان اظهار کرد: متاسفانه کار حکومت وحدت ملی از پایه اشتباه است چرا که این حکومت مطابق با قانون نیامده و مطابق با یک تفاهم سیاسی به میان آمده است. برای ادامه کار مجلس نمایندگان هم دو نظر وجود دارد به طوریکه در قانون آمده، کار نمایندگان در اول سرطان ختم می شود، نظر دوم اینکه تا اعلام نتایج انتخابات کار نمایندگان قبلی ادامه می یابد.

 

هاشمی، معتقد است کار نمایندگان مجلس بعد از اتمام زمان بیهوده است و در خصوص دلیل آن عنوان کرد: گمان می کنم، بعد از اول سرطان گروههایی در کشور کار می کنند که این نظام را غیر مشروع بسازند، به طوریکه همه قوه های کشور به طور غیر قانونی کار کنند. همین حالا هم مشروعیت حکومت زیر سوال است. ما مطابق نیاز زمان آن را قبول کردیم، اگرپارلمان هم به این ترتیب ادامه یابد، بعد از این ما نمی توانیم به کابینه افغانستان رای اعتماد دهیم، اگر دستور تمدید ما را به دادگاه عالی روان کنند رییس دادگاه عالی خود سرپرست است و این مجلس نمایندگان است که باید به وی رای اعتماد دهد. بعد از اول سرطان ما نمی توانیم از وزیری استجواب کنیم و وی را استیضاح کنیم.

 

وی ادامه داد: این مسوولیت حکومت بود و هست که انتخابات را در زمان معین برگزار می کرد تا ما امروز به مشکل عدم مشروعیت کار بر نمی خوردیم اما متاسفانه این کار را نکرد.

 

این نماینده مجلس باانتقاد ازشرایط به وجود آمدن حکومت گفت: حلقاتی وجود دارند که می خواهند از هر فرصتی استفاده کنند، قانون اساسی افغانستان را نقض کنند و برنامه های خود را در افغانستان پیاده و عملی کنند. حکومت وحدت ملی را ایجاد کردند و برای آن تفاهمنامه نوشتند. متاسفانه رهبران حتی به تفاهمنامه هم عمل نکردند و اصلاحات انتخاباتی را انجام ندادند.

 

وی در خصوص آشفتگی کار مجلس بعد از اتمام زمان ابراز داشت: رهبران حکومت وعده داده بودند که اصلاحات را در انتخابات می آورند اما این کار رانکردند، حالا می خواهند کل این نظام غیر مشروع شود. پارلمانی که قبل از اول سرطان می توانست صدا بلند کند و از حکومت به خاطر کارهایی که کرده است جواب بخواهد بعد از اول سرطان نمی تواند این کار را کند. قبل از اینکه کار ما به پایان برسد وقتی حرفهای راست و درست را افشا می کردیم، هیچ کس نمی توانست به ما آسیبی برساند چرا که مصونیت داشتیم اما بعد از سرطان که کار ما به پایان می رسد علیه هر کسی که حرفی بزنیم می تواند ما را به دادگاه بکشاند.

 

هاشمی معتقد است اعضای مجلس پس از اتمام زمان نباید در سمت خود باقی بمانند و افزود: زمانی که ما نمایندگان به طور قانونی کار می کردیم حکومت تمام مصوبه های ما را نادیده می گرفت، حالا که در اول سرطان زمان کار ما به پایان می رسد حکومت می تواند هر برنامه ای را بر سر ما پیاده کند و خود، هر کاری می خواهد انجام می دهد. ما در پارلمان بودیم و بدون مشورت با ما تفاهمنامه را با پاکستان امضا کرد. بعد از اول سرطان کار ما غیر قانونی می شود پس ما باید مطابق قانون از سمت خود کنار رویم.

 

وی در پایان گفت: افغانستان نیاز به تحول دارد. چند نفری که قدرت را در دست گرفته اند، می خواهند قانون را زیر پا کنند. ما مردم، دیگر اجازه نمی دهیم که قانون زیر پا شود. آنها معادن افغانستان و تمام هستی کشور را به تاراج بردند و حالا می خواهند خلاف قانون اساسی عمل کنیم و آنها در این میان از این آشفتگی نفع ببرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار