افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

ادامه پیش روی های نیروهای دولتی در ولسوالی درقد تخار

نیروهای دولتی برخی از قرا و قصبات را از وجود مخالفان مسلح پاکسازی کرده اند و هنوز هم طالبان مسلح را دنبال می‌کنند.

 

مقام‌های محلی ولایت تخار می‌گویند، عملیات که به هدف سرکوب مخالفان مسلح حکومت در ولسوالی درقد راه اندازی شده است، در آن نیروهای دولتی نتیجه خوبی بدست آورده اند.

 

براساس گفته‌های سنت الله تیمور سخنگوی سرپرست ولایت تخار که شورشیان طالب از مناطق استراتیژیک این ولسوالی رانده شده اند.

 

او گفت که نیروهای دولتی برخی از قرا و قصبات را از وجود مخالفان مسلح پاکسازی کرده اند و هنوز هم طالبان مسلح را دنبال می‌کنند، وی افزود که مخالفان مسلح حکومت توان مقاومت با نیروهای دولتی را ندارند.

 

سخنگوی سرپرست ولایت تخار هر چند در مورد ارقام دقیق تلفات طالبان مسلح چیزی نگفت اما افزود که طالبان تلفات سنگین را در ولسوالی درقد متحمل گردیده اند.

 

آقای تیمور می‌گوید که بیش از 65 تن از نیروهای پولیس سرحدی از چند روز به این‌سو در ولسوالی درقد در حالت محاصره قرار داشتند که با رسیدن یک واحدی 30 نفری از پولیس قطعه خاص، پولیس سرحدی از محاصره بیرون شدند:

 

” عملیات از دیروز بدین‌سو تا به حالا ادامه دارد، دو پوسته ما که در حال محاصره بود خوشبختانه از محاصره خلاص شده، دشمن در این مدت که عملیات بوده تلفات سنگین دیده اند و توان مقاومت را ندارند و از یک روستای به روستای دیگر فرار می‌کنند. ”

 

نامبرده می‌گوید که این عملیات به هدف پاکاری ولسوالی درقد راه اندازی گردیده است، ممکن تا 5 روز دیگر ادامه پیدا کند.

 

وی افزود که تن‌ها نیروهای حکومت محلی برای مقابله در برابر مخالفان مسلح حکومت کافی نیست و باید که حکومت مرکزی برای سرکوبی طالبان مسلح در ولسوالی‌های نا امن این ولایت نیروهای تازه بفرستد:

 

” بدون شک اگر این جریان ادامه پیدا کند، هر روز اگر نیروهای امنیتی ما مصروف درگیری با مخالفان مسلح حکومت باشند، این کمیت کافی نبوده، اما ما این مشکل را بارها به مرکز انتقال دادیم، اما برای ما وعده داده شده است که یک کندک پولیس سرحدی و اردوی ملی را به ولایت تخار می‌ فرستند. ”

 

تا اکنون مخالفان مسلح حکومت در این مورد چیزی نگفته اند.

 

با این حال عبدالمالک فعال مدنی در ولایت تخار پیشرفت نیروهای امنیتی این ولایت را در مقابله با شورشیان می‌ستاید اما او می‌گوید که به نیروهای تازه نفس در مقابله با طالبان مسلح در این ولایت نیاز است:

 

” باز هم به‌خاطر این‌که موفقیت همین نیروهای محلی در پیش رفت که در چند روز اخیر داشته اند حفظ داشته باشند و به هدف پاس‌داری این ارزش‌ها، باید دولت مرکزی نیروهای تازه نفس را برای سرکوبی طالبان به این ولایت اعزام نماید. ”

 

از این پیش مسوولان محلی ولایت تخار از حضور گسترده مخالفان مسلح در برخی از ولسوالی‌های ماورای کوکچه ابراز نگرانی کرده بودند.

 

به باور منتقدان، که اکثر ولسوالی‌های ماورای کوکچه ولایت تخار با کشور تاجکستان هم‌سرحد بوده، به همین خاطر در کنار طالبان مسلح شماری از جنگجویان کشورهای آسیایی میانه نیز حضور دارند و آنان تلاش دارند تا این ولسوالی‌ها را تصرف نمایند و از این ناحیه کشور تاجکستان را مورد تهدید قرار بدهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار