افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

ادامه مذاکرات 1+5 با مسوولیت کابل در تهران!؟

در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان تا آنجا که حدود و دامنه اختیارات قانونی اجازه دهد، مخالفانی چه در قالب اپوزیسیون و چه در قالب حکومت پیشین یا جناح رقیب با مخالفت ها و تفاوت های عقیده ای و استراتژیک نسبت به حکومت وقت وجود دارد.

 

گرچه این گونه جهت گیری های منتقدانه، به دلیل ساختار درونی و موقعیت جغرافیایی و امنیتی افغانستان بیشتر نمود می یابد و سیل کثیری از اپوزیسیون های خود خوانده و مخالفان مسلح و مردم ملکی ناراضی و جامعه مدنی همیشه منتقد را به دنبال دارد اما…

 

اما بر کسی پوشیده نیست که در کشورهای همسایه، قدرت های منطقه و حتی غرب نیز همواره حداقل دو جناح و دو حزب بر سر سوگیری های نظامی و سیاسی و اقتصادی با یکدیگر رقابت و اختلاف نظر دارند.

 

با این مقدمه مفصل، می پردازیم به مذاکرات غیر دولتی و خارج از چارچوب حکومتی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان و ایران در تهران که با دو قطب کاملا ضد و از دو رده ی کاملا مخالف آغاز شد.

 

جانب ایرانی این گفتگوها به سرپرستی علی اکبر ولایتی با جناحی کاملا ضد غربی و کارنامه ای ضد امریکایی، تطابق چندانی با حکومت متعادل وقت به ریاست حسن روحانی ندارد و این یک نقطه ی کور قضیه است.

 

جانب افغانستانی این گفتگوها به سرپرستی رنگین دادفر اسپنتا نیز با حزبی کاملا غرب گرا و کارنامه ای انگلیسی امریکایی، تطابق چندانی با حکومت مرکزی کابل به ریاست اشرف غنی و عبدالله ندارد و این نقطه کور دیگر قضیه است.

 

اما نقطه کور سوم، آیا دست پنهان امریکا در این میان است که مذاکرات مرکز مطالعات استراتژیک دو کشور را در واقع رایزنی میان واشنگتن و تهران می نمایاند تا میان کابل و تهران؛ عدم مسوولیت نمایندگان افغانستانی در حکومت کنونی مصداقی بر این مدعا است.

 

یک هیات 10نفره به سرپرستی داکتر رنگین دادفر اسپنتا وزیر سابق خارجه و مشاور امنیت ملی دوران ریاست جمهوری حامد کرزی که به ایران سفر کرده است اولین دور از گفتگوهای راهبردی با ایران را آغاز کرد.

 

حال آنکه در کشاکش مذاکرات گروه 1+5 با ایران، این نشست تا چه میزان می تواند موثر و مثمر ثمر باشد جای تامل و نیاز به زمان دارد، ضمن اینکه افغانستان می بایست توان خود را از منتفع شدن از توافق احتمالی تهران و واشنگتن بیازماید، چه اینکه کابل به همان میزان که متنعم از آتش بس تهران واشنگتن خواهد شد از ادامه این روند متضرر می گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار