افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

ادامه عملیات های تصفیوی در ولایت بغلان

وزارت دفاع افغانستان می گوید، عملیات تصفیوی بخاطر پاکسازی مناطق از وجود مخالفان مسلح در منطقه دند غوری ولایت بغلان موفقانه ادامه دارد.

با آنکه از حدود دو سال به این طرف مردم منطقه دند غوری ولایت بغلان از امنیت شان نگران اند، اماوزارت دفاع افغانستان اطمینان می دهد که عملیات راه اندازی شده در این ولسوالی نتیجه مثبت داده است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع روز گذشته گفت، عملیات گسترده که بهتاریخ ششم ماه دلو در این منطقه آغاز گردیده است تا حال ادامه داشته و تلفات بر مخالفان مسلح وارد شده است.

وی گفت:

“در این سه روز که عملیات ما در آنجا ادامه دارد ما دستآورد داریم و عملیات تا زمانی ادامه میابد که تمام ساحه از وجود مخالفان مسلح پاکسازی شود ما عملیات خود را با بسیار احتیاط انجام می دهیم تا برای افراد ملکی تلفات وارد نشود وگرنه ما می توانیم این عملیات را در مدت یک و یا دو روز به پایان برسانیم.”

قرار گزارش ها، منطقه دند غوری ولایت بغلان در این اواخر به یک منطقه ناامن مبدل شده و گفته می شود که شماری زیاد از مخالفان مسلح در این منطقه جابجا شده و در برخی موارد مسیر را که بهولایات شمالی وصل می گردد، مسدود کرده اند.

در برخی موارد مردم عام و اعضای ولسی جرگه بار ها هشدار داده اند که هرگاه به این مشکل توجه جدی نشود و عملیات برای تصفیه مناطق از وجود مخالفان مسلح راه اندازی نشود، رفت و آمد از این مسیر به ولایات شمالی به مشکل روبرو خواهد شد.

از سوی هم مردم انتقاد می کنند که پس از ختم عملیات های نظامی نیروهای امنیتی ساحه را ترک کرده مناطق تصفیه شده دوباره به محل تجموع مخالفان مسلح مبدل می گردد.

اما کارشناسان نظامی راه حل مشکل امنیتی در مناطق ناامن را حفظ مناطق توسط نیروهای امنیتی و ایجاد پوسته های ثابت می دانند.

حی گل سلیمان خیل یکی از این کارشناسان تأکید کرد که در قسمت مناطق تصفیه شده نباید بی تفاوتی صورت گیرد.

وی گفت:

“برای حفاظت از مردم خود قوت های ما که منطقه را تصفیه می کنند آنرا رها نکنند تا که امنیت خوب تأمین نشده و مردم مطمین نشده باشند در همان جا قوت های امنیتی خود را جا بجا بکند این پیشنهاد ماست به دولت.”

با وجود اطمینان، وزارت دفاع افغانستان گزارش های رسیده از برخی ولایات نشان می دهد که در اکثر مناطق که امنیت درست تأمین نشده است مردم نمی توانند کارهای روزانه شان را به وجه درست آن به پیش برده و با اطمینان خاطر زنده گی نمایند.

برخی از مردم انتقاد می کنند که موجودیت ناامنی ها در مسیر شاهراه ها بالای تجارت شان نیز تأثیر منفی گذاشته است.

این در حالیست که وزارت دفاع افغانستان می گوید که در حال حاضر در پانزده ولایت کشور دوازده عملیات پلان شده به شمول ولسوالی شینوار در ولایت ننگرهار برای تصفیه مناطق از وجود مخالفان مسلح و رفع ن گرانی های مردم ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار