افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

ادامه عملیات شبانه از سوی نیروهای امریکایی در ولایت بغلان

مقام های محلی در ولایت بغلان از نقض منع عملیات شبانه توسط نیروهای خارجی در این ولایت خبر دادند.
به گفته این مقام ها، در نتیجه عملیاتی که شب گذشته از سوی نیروهای ویژه امریکایی در این ولایت صورت گرفته است یک پولیس کشته و پنج تن دیگر نیز از سوی امریکایی ها بازداشت شدند.
محمد کمین قومندان امنیه ولسوالی بغلان مرکزی با تایید این رویداد، به خبرگزاری بخدی گفت:” نیروهای ویژه امریکایی، شب گذشته با حمله برمنطقه ای موسوم به غلام بای یک سرباز پولیس را کشته و پنج تن دیگر را باخود بردند.”
او افزود که این عملیات از ساعت یازده شب گذشته آغاز و تا 2:30 بامداد امروز ادامه داشته است.

این عملیات در حالی صورت می گیرد که منع عملیات شبانه توسط نیروهای امریکایی و سپردن مسوولیت این حملات به نیروهای امنیتی داخلی یکی از شرایط آقای کرزی برای امضای پیمان استراتژیک با این کشور بود که در 21 حمل سال روان، عملی شد.
براساس این توافق، پس از این نیروهای افغان رهبری عملیات شبانه را برعهده دارند و خارجی ها در حد حمایت و مشورت به نیروهای افغان، عمل می کنند.
براساس گفته های قوماندان امنیه بغلان مرکزی، در بین افرادی که شب گذشته از سوی نیروهای امریکایی بازداشت شدند دو فرد ملکی نیز شامل هستند.
قوماندان امنیه ولسوالی بغلان مرکزی می گوید که این عملیات درحالی راه اندازی شده است که در منطقه “غلام بای” این ولسوالی، هیچ نیروی مخالفی حضور ندارد.
او تاکید کرد که در فاصله پنجاه متری قریه غلام بای نیروهای امنیتی پولیس حضور داشتند و هیچ گزارش مبنی بر وجود مخالفان در این منطقه در اختیار پولیس قرار نگرفته بود.
به گفته محمدکمین، عملیات شب گذشته بدون هماهنگی با نیروهای امنیتی این ولایت صورت گرفته است.
عملیات همزمان با امضای پیمان استراتژیک
عملیات های شبانه نیروهای خارجی در مناطق مختلف یکی از مسایل مورد اختلاف حکومت افغانستان و امریکا به شمار می رفت.
برخی از بزرگان قومی و نهادهای سیاسی ادعا می کردند که نیروهای خارجی در این عملیات باعث کشتار افراد ملکی شده و در برخی موارد، بر محلات امن نیز حمله می کردند.
رییس جمهور کرزی، در واکنش به چندین عملیات شبانه، از نیروهای خارجی خواست که حاکمیت ملی افغانستان را نقض نکنند و بر همین اساس، مدیریت این عملیات به نیروهای افغانی سپرده شد.
عملیات در ولایت بغلان در حالی از سوی نیروهای امریکایی، صورت می گیرد که شب گذشته باراک اوباما در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل آمد و سند استراتژیک میان امریکا و افغانستان را که پیش از این نهایی شده بود، امضا کردند.

حامد کرزی پس از امضای این سند تاکید کرد که مردم افغانستان می دانند؛ امریکا در کنار آنها خواهد بود.
آقای کرزی ادعا کرد که پس از این افغانستان بر القاعده و طالبان پیروز خواهد شد.
این ادعا در حالی مطرح می شود که صبح امروز و پس از امضای این سند، یک حمله انتحاری در منطقه پلچرخی کابل شماری و زخمی برجای گذاشت.
گروه طالبان ادعا کردند که این حمله در واکنش به سفر آقای اوباما به کابل و امضای سند استراتژیک میان دو کشور، صورت گرفته است.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار