افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

ادامه درگیری ها در هلمند

درگیری

مقامات امنیتی هلمند تائید نموده اند که درگیری‌ها بین دو گروه رقیب طالبان در ولسوالی مارجه رخ داده است.

عبدالجبار قهرمان مسئول اوپراتیفی برای امنیت هلمند گفت، در منطقه ترخه ناو ولسوالیء مارجه به شمول شماری از افراد مربوط به اختر محمد منصور تعدادی کشته و زخمی شده اند.

آقای قهرمان افزود که این درگیری‌ها میان دو گروه رقیب طالبان روی کنترول مناطق در هلمند رخ داده است:

“پریشب در منطقه ترخه ناو ولسوالی مارجه درگیری بین آنها رخ داده و گروه ملا محمد رسول حضور اشرا در آنجا به اصطلاح روشن ساخت. هر دو جانب در هلمند نفوذ دارند و تلاش می‌کنند که مناطق را در کنترول خود داشته باشند.”

قهرمان افزود که درگیری‌های مارجه میان طالبان ادامه درگیری هایست که از چند ماه به این طرف در هلمند و فراه و شنیدند هرات جریان دارد.

در این حال گروه طالبان به رهبری ملا محمد رسول می‌گوید، که در ولسوالی مارجه تمام پوسته های جانب مقابل را گرفته اند.

ملا منان نیازی معاون سیاسیء ملا محمد رسول گفت، برای سرکوبی گروهء رقیب صدها فرد مسلح را به مارجه فرستاده اند.

نیازی گروهء ملا منصور را آلهء دست کشورهای همسایه خوانده گفت مناطق دیگر را نیز از چنگ آنها خواهند گرفت.

ملا اختر محمد منصور رهبر گروهء اصلی باقی مانده از ملا عمر رهبر سابق طالبان است که گفته می‌شود در پاکستان زنده‌گی می‌کند.

وی گروء ملا محمد رسول را متهم به داشتن رابطه با داعش می‌کند ولی ملا منان نیازی این مسئله را رد کرده است:

“داعش در افغانستان حقیقت ندارد. داعش یک پدیده غیر مذهبی است، به شکلی که داعش در افغانستان روان است غیر قابل قبول است. افغان‌ها به آنها جای پا نخواهند داد. این تبلیغات پوچ اند که همسایه ها علیه ما می‌کنند. روسها کرده اند، از همین مسئله ملا منصور میلیونها دالر گرفته است و خون مسلمانان را ریخته است. یک حربهء آنها بر ما این است که گویا با داعش رابطه داریم و از این طریق از کشورهای مختلف پول می‌گیرند.”

قابل ذکر است که طالبان برای حل اختلافات داخلی شان تلاش زیاد کرده اند و حتی چندی پیش اعلان کردند که اختلافات روی رهبری شانرا حل نموده اند اما درحالیکه حکومت افغانستان سفارش اقدامات قاطع علیه طالبان را داده است درگیری‌ها میان دو گروه رقیب طالبان نه تنها نشان دهنده کاهش اختلافات میان آنهاست بلکه نمایانگر مرحلهء جدید از اختلافات نیز می‌باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار