افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

ادامه درگیری‌ها در ولایات کندهار، هلمند و ارزگان

درگیری

 

هیئت اداری و شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان تأکید می‌کنند که جنگ در ولایات هلمند، کندهار و ارزگان بیشتر از روزهای گذشته شدت یافته است.

 

اما به گفتهء آنان نیروهای امنیتی افغان برای دفاع از خودشان یا به تجهیزات کامل دسترسی ندارند و یا هم شمار آنان در این ولایات اندک است.

 

عبید الله بارکزی نماینده مردم ولایت ارزگان در ولسی جرگه روز گذشته در نشست عمومی این جرگه گفت، طالبان شب گذشته چندین بار به بخش هایی از این ولایت حمله کرده و هم اکنون شاهراه ازرگان- کندهار بروی مسافران بسته بوده و جنگ در این ولایت ها به شدت ادامه دارد.

 

پس از ابراز نگرانی شماری از وکلا در این باره عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه به کمیسیون های امنیت داخلی و دفاعی این جرگه دستور داد که مسئولان امنیتی را برای پاسخگویی در پیوند به این نا امنی ها فرا خوانند:

 

“به کمیسیون اختصاصی وظیفه می‌سپارم تا هر چه زودتر مسئولان امنیت ملی، وزارت دفاع و وزارت داخله را دعوت بدهند و در پیوند به سقوط ولسوالی‌های ولایات ارزگان، کندهار و هلمند و بندش راه میان این ولایات را بپرسند. این جز اجندای مهم شان باید باشد.”

 

در دو هفته اخیر آنچه گزارش ها از ولایت های ارزگان، کندهار و هلمند می‌رساند، همانا شدت نبرد در این ولایات است و به گفته نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه، طالبان بیشتر از گذشته تلاش می‌ورزند که در این ولایات قدرت نمایی کنند و شماری از بخش های این ولایات را زیر اداره شان در آورند.

 

نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه می‌گویند این گروه شماری از شاهراه ها در ولایت های جنوبی را به روی مسافران بسته است و به گفته آنان اگر به این ولایات نیروهای تازه نفس و تجهیزات بیشتر فرستاده نشود، ممکن برخی از ولسوالی ها به دست طالبان سقوط کند.

 

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌پذیرد که جنگ در این ولایات میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح دولت ادامه دارد؛ اما می‌گوید نیروهای امنیتی به این گروه تلفات سنگین را وارد کرده اند:

 

“در بسیار بخش ها ما عملیات های نظامی را به پیش می بریم. دشمن در این عملیات ها تلفات بسیار دیده اند. با این چنین تبلیغات که ولسوالی‌ها سقوط کند، موافق نیستیم. شب گذشته ما عملیات های شب هنگام در پکتیکا، هلمند، کندهار و دیگر ولایات داشتیم. ما هر جای که حضور دشمن محسوس باشد،عملیات های نظامی را انجام می‌دهیم و دشمنان دیگر توان این را ندارند که یک ولسوالی را سقوط دهند.”

 

غزنی، میدان وردک، هلمند، کنر، زابل، ارزگان، پکتیکا، ننگرهار، کندز، بدخشان و تخار ولایت های استند که به گفته وزارت دفاع افغانستان، عملیات‌های نظامی هم اکنون در آن ادامه دارد و در این عملیات ها، به گفته مقامات این وزارت تلفات سنگین به مخالفان مسلح دولت وارد شده است.

 

اما عبیدالله بارکزی عضو ولسی جرگه می‌گوید، اگر در ولایاتی که مخالفان مسلح دولت به عقب زده شده اند، نیروهای کافی جابجا نشود و تجهیزات کامل در اختیار آنان قرار نگیرد، این عملیات ها هیچ سودی را به همراه نخواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار