افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

اخذ تدابیر جدی امنیتی برای تأمین امنیت پروژه تاپی

جنرال مراد

به گزارش افغان تلکس جنرال مراد علی مراد در آستانه افتتاح کار اجرای پروژه تاپی در هرات، گفت که تدابیر جدی امنیتی برای تأمین امنیت این پروژه در نظر گرفته شده‌است…

قرار است کار اجرای پروژه تاپی در ولایت هرات امروز جمعه ۴ حوت ۱۳۹۶ رسماً افتتاح شود.

رییس جمهور اشرف غنی برای اشتراک در مراسم افتتاح این پروژه شام دیروز به هرات رسید.

در آستانه افتتاح کار اجرای پروژه تاپی در هرات، نهاد‌های امنیتی افغانستان می‌گویند که تدابیر جدی امنیتی برای تأمین امنیت این پروژه در نظر گرفته شده‌است.

جنرال مراد علی مراد معین ارشد امنیتی وزارت داخله در رابطه به اقدامات امنیتی به هدف حفاظت ازین پروژه چنین گفت:

تدابیر امنیتی پیش بینی شده‌است که به چه شکل این تدابیر امنیتی گرفته شود تا کار‌های عملی این پروژه که صورت می‌گیرد از تورغندی به هرات و از هرات به تورغندی و سایر ولایات و همین قسم به جانب پاکستان به همین شکل این هم محاسبه شده و هم قوت‌های لازم که برای تامین امنیت آن ضرورت است کار روی آن صورت گرفته و زمانی‌که کار عملی این پروژه آغاز می‌شود این قوت‌ها جای و وظایف خود را اشغال خواهند کرد.

آقای مراد اما نه‌گفت که به چه تعداد از نیرو‌ های امنیتی جهت تامین امنیت پروژه تاپی توظیف خواهند شد.

معین ارشد امنیتی وزارت داخله در عین حال گفت که برای برگزاری مراسم افتتاح این پروژه در هرات تدابیر لازم امنیتی روی دست گرفته شده‌است.

انتظار می‌رود قربانقلی بیردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان و‌ وزیر دولت هند در امور خارجی نیز درین مراسم اشتراک کنند.

در همین حال وزارت دفاع می‌گوید که با انکشاف کار اجرای پروژه تاپی در داخل کشور، تدابیر بیشتر امنیتی به هدف حفاظت و تامین امنیت این پروژه اتخاذ می‌شود.

جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع درین مورد افزود: در ولایت هرات یک قول اردو داریم و بر علاوه قول اردوی ۲۰۷ ظفر، قطعات کماندو و قطعات هوایی در ولایت هرات اند یعنی قطعات و جزوتام‌های کافی اردوی ملی در ولایت هرات موجود اند که امنیت این پروژه را تامین کنند. این پروژه اکنون در حالت ابتدایی است و زمانی‌که انکشاف می‌کند تدابیر امنیتی آن هم قویتر می‌شود.

گفته می‌شود که تاپی یک پروژه چند شاخه‌ای است که فایبر نوری، خط آهن و انتقال برق را نیز شامل می‌شود.

پروژه تاپی در اوایل ۲۰۱۶ عیسوی از سوی مقام‌های افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند در ترکمنستان رسماً افتتاح شده‌بود.

قرار است این پروژه در اواخر سال ۲۰۱۹ عیسوی تکمیل شود.

پروژه تاپی ۱۸۱۴ کیلومتر طول دارد که ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان و از ولایات هرات، فراه، نیمروز، هلمند و کندهار عبور می‌کند.

به اساس معلومات حکومت افغانستان، با اجرای پروژه تاپی، سهم افغانستان در ده سال اول ۵۰۰ ملیون متر مکعب گاز خواهد بود و در کنار آن سالانه حدود چهارصد ملیون دالر من‌حیث حق العبور به دست خواهد آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار