افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اختلاف و تفرقه بین مجاهدین خواست آمریکا است

اختلاف و تفرقه بین مجاهدین خواست آمریکا است. غربی ها همانگونه که پس از شکست شوروی توانستند بین مجاهدین به بهانه های مختلف تفرقه ایجاد کنند، امروز نیز به عناوین گوناگون مجاهدین را دسته دسته می کنند تا این عالیجنابان یکبار دیگر به جای ساخت کشور، به ساخت احزاب و شوراهای مختلف رو بیاورند.

 

پس از اعلام موجودیت “شورای احزاب جهادی افغانستان” متشکل از هشت حزب، سران مجاهدین مقاومت جهبه ای سیاسی تازه ای به نام” شورای دفاع از افغانستان” تشکیل دادند.

 

ظاهرا قرار است این شورا به محوریت محترم سیاف تا چند روز دیگر اعلام موجودیت کند و تمامی مجاهدین که در جبهه مقاومت حضور داشتند بر محور واحد شورای دفاع افغانستان جمع شوند که در واقع همه ی کسانی که در زمان حاکمیت رژیم طالبان علیه این رژیم می جنگیدند و بیشتر جبهاتی در شمال و مرکز افغانستان تشکیل داده بودند، جزو این شورا خواهند بود.

 

روز پنجشنبه ی هفته گذشته افرادی چون صبغت‌الله مجددی، محمد کریم خلیلی، احمدضیا مسعود، انورالحق احدی، پیر سید احمد گیلانی، سید حسین انوری، قطب الدین هلال، حاجی عزیزالله دين محمد، قاضی محمد امین وقاد، مولوی عبدالحکیم منیب، محمد نذیر احمدزی، حضرت عمر زاخیلوال و مصطفی ظاهر در شورای احزاب جهادی گرد هم آمدند و اکنون الباقی مجاهدین در شورای دفاع از افغانستان.

 

گفته می شود جناب عبدالرب رسول سیاف و محمد اسماعیل خان، از حدود شش ماه پیش به این طرف، تمامی شخصیت های مجاهدین که در مقاومت بودند را به این شورا دعوت کرده اند که وظیفه ی آن علاوه بر اپوزیسیون سیاسی، داشتن برنامه های دفاعی از کشور نیز هست.

 

در شورای دفاع از افغانستان، محدودیتی برای عضویت وضع نشده و چهره های جبهه مقاومت و روشنفکران غیر حزبی می توانند عضویت آنرا کسب کنند. مسوولان این شورا مدعی هستند که برای تامین ثبات و امنیت چاره ای نیست جز ایجاد یک تشکیل جهادی برای دفاع همه جانبه از کشور. اگر همه مجاهدین به عنوان کلمه جهاد جمع نشوند و با همدیگر متحدانه عمل نکنند، از هر دریچه دیگری که باز دشمنان خواسته باشند، تفرقه و پراکنی را ایجاد می کنند.

 

همچینن می گویند که مجاهدین با ایجاد چنین تشکلی نمی خواهند سبب ایجاد تشنج در افغانستان گردند، بلکه می خواهند در دفاع از کشور سهم داشته باشند.

 

اما مخالفان این شورا اظهار داشته اند که در صورت موجودیت نیروهای امنیتی افغانستان، هیچ نیازی به گروهای دیگر مسلح دیده نمی شود، اگر ما نقش بسیار مقدس سه قوای نظامی خود را نادیده بگیریم و خلاف قوانین کشور عمل نماییم، برای هیچ کس قابل پذیرش نیست. چرا که ارایه چنین رویکرد ها به نحوی می تواند یک فشار تازه را ایجاد کند چون در گذشته برخی از حلقات مجاهدین سبب اغتشاشات و تصادم ها و کشاکش افکار و نظریات در افغانستان شده اند.

 

هرچند خوب است بدانید که سه سال پیش مقام های آمریکایی قصد داشتند تعدادی از پولیس محلی نقاط مختلف کشور را از میان گروه های سابق جهادی تشکیل دهند. آنها بر این باور بودند که مجاهدین سابق همچنان با مردم روابط دارند و از نیرو و حاکمیت نیز برخوردار می باشند، لذا امیدوار بودند با کمک همین چهره های سابق جهادی در جریان شش ماه، 30 هزار پولیس محلی را تشکیل دهند تا آنها در مناطقی که از وجود طالبان پاکسازی شده، برای تامین امنیت با نیرو های افغانستان و ناتو همکاری کنند که این طرح اجرایی نشد.

 

اما یک چیز اکنون مشخص است آن هم اینکه این اختلاف و تفرقه بین مجاهدین خواست آمریکا است. غربی ها همانگونه که پس از شکست شوروی توانستند بین مجاهدین به بهانه های مختلف تفرقه ایجاد کنند، امروز نیز به عناوین گوناگون مجاهدین را دسته دسته می کنند تا این عالیجنابان یکبار دیگر به جای ساخت کشور، به ساخت احزاب و شوراهای مختلف رو بیاورند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار