افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

“اختلاف میان رهبران حکومت، وضعیت اقتصادی را متأثر ساخته است”

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع افغانستان و برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند، اگر اختلافات میان رهبران حکومت وحدت همین گونه ادامه یابد وضعیت اقتصادی کشور بدتر خواهد شد.

 

آنان می گویند، جنجال های سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی تجار افغان را نگران ساخته و به همین سبب آنان نمی خواهند سرمایه گذاری کنند.

 

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع گفت که مشکلات جاری در کشور وضعیت اقتصادی را متاثر ساخته است:

 

” این اختلافات روی اقتصاد تاثیر منفی کرده است و اگر کابینه معرفی نمی شود، یا والیان سرپرست استند این همه مشکلاتی استند که تا زمانیکه حل نشود، مشکلات اقتصادی نیز حل نخواهد شد.”

 

در این میان برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند، ادامه جنجال ها میان رهبران حکومت وحدت ملی سرمایه گذاری را متوقف ساخته است.

 

فاطمه عزیز عضو کمیسیون اقتصادی ولسی جرگه گفت به دلیل موجویت فضای نامناسب، سرمایه گذاری از کشور در حال فرار است.

 

خانم عزیز گفت که به رهبران حکومت وحدت لازم است که بخاطر احیای روند اقتصادی یک پالیسی قوی را طرح و عملی سازند تا به بحران اقتصادی موجود نقطه پایان گذاشته شود:

 

” مشکلات چون نبود امنیت و مشکلات دیگر که موجود است خود سبب می شود که همان شرایط مناسب به سرمایه گذاری فعلاً در افغانستان وجود ندارد و سرمایه اصل در حال فرار از افغانستان است. شما می بینید که امروز تجارت در کشور کاملاً به طرف منفی روان است.”

 

این تنها اتاق تجارت و صنایع و برخی اعضای ولسی جرگه نیست که در مورد وضعیت اقتصادی کشور نگران اند بلکه برای شماری از باشنده های کابل نیز وضعیت موجود اقتصادی قابل قبول نیست.

 

دو تن از باشنده گان کابل گفتند که تأخیر در تشکیل کابینه و اختلافات میان رهبران حکومت وحدت ملی سبب شده تا بیکاری افزایش یابد:

 

” از یکسال کمتر می شود که جنجال های انتخاباتی و تقسیم قدرت است کار و بار به صفر رسیده همه باشنده های کابل از کمر می خورند و اقتصاد مردم افغانستان صفر شده است.”

 

” دکانداری ما کاملاً از سطح اوسط آن هم زیاد پایین شده است، اختلاف میان رهبران ما نمی دانم چی است کار و بار از افغانستان کاملاً گم شده است و دکاندار دل اش از دکانداری سیاه شده است.”

 

آگاهان اقتصادی به رهبران حکومت وحدت ملی سفارش می کنند تا با در نظرداشت وضعیت اقتصادی، سیاسی و امنیتی کشور هر چه زودتر به حل مشکلات اقدام کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار