افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

اختلاف نظر غنی و عبدالله/ تکلیف تذکره‌های برقی چه خواهد شد؟!

اشرف غنی و عبدالله عبدالله

پس از ثبت نام اشرف غنی و سایر مقامات در ارگ، عبدالله عبدالله مخالفت صریح خود را اعلام کرده و با صدور اعلامیه ای خواستار تعلیق توزیع تذکره‌های برقی شده است…

اخیرا روند ثبت نام تذکره‌های برقی با وجود مخالفت‌هایی بسیار با ثبت نام اشرف غنی و سایر مقامات در ارگ ریاست جمهوری بطور رسمی کلید خورد.

این اقدام اشرف غنی با مخالفت صریح عبدالله عبدالله روبرو شده و ریاست اجراییه با صدور اعلامیه ای خواستار تعلیق توزیع تذکره‌های برقی شده است.

به گفته عبدالله، موضوع تذکره‌های برقی نیاز به اجماع ملی دارد.

این در حالی است که محمد خان معاون اول ریاست اجراییه به تازه گی از اشرف غنی اعلام حمایت کرده است و خواستار توزیع هر چه سریعتر تذکره‌های برقی شد.

وی در صفحه فیسبوک خود تاکید کرد توزیع تذکره‌های برقی یک روند ملی است که مراحل قانونی آن طی شده و مانع قانونی در آغاز روند توزیع تذکره‌های برقی وجود ندارد.

معاون عبدالله عبدالله در ادامه تصریح کرد کارشکنی و ایجاد موانع در توزیع تذکره‌های برقی به ضرر افغانستان است و این روند نباید قربانی مسایل سیاسی شود.

اگر چه موضوع جنجالی تذکره‌های برقی از دو سال گذشته تا کنون ادامه دارد اما موضوع درج قومیت و ملیت در تذکره‌های برقی از سوی اشرف غنی سبب تشدید این اختلافات شده است.

در حالی که پیشنهاد درج قومیت و ملیت در تذکره‌های برقی با مخالفت اکثریت آرای نماینده گان روبرو شده بود اما اشرف غین به کمک عده محدودی در هیئت اداری شورای ملی این پلان را به تصویب رساند.

اقوام غیر پشتون با درج قومیت و درج واژه افغان من‌حیث ملیت در تذکره‌های برقی مخالف استند و بسیاری از جریان‌ها، احزاب سیاسی، فعالان مدنی و حتی برخی مقامات دولتی با این اقدام اشرف غنی اعلام مخالفت کرده‌اند و آن را حذف هویت اقوام غیر پشتون می‌دانند.

 1. Hafeez Ullah :

  عبدالله تشنب يك خين است أمي بي ناموس وعطا سهك انتخابت خراب كرد لعنت بيي دوزه قاتلن

 2. ﻭﻃﻦ دوست :

  زنده باد رئیس جمهور وطن دوست

 3. Omid Muhammad :

  … هردویش را … مورده باد کل مرغ هههههههههههههههههه

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار