افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

اختلاف درونی دو تیم باعث ابهام در انتخابات

نه ماه می گذرد که دو رهبر حکومت وحدت ملی تعهد به این داده اند تا نظام انتخابات را اصلاح کنند اما نه خبری از اصلاح انتخابات است و نه نشانه هایی برای این کار وجود دارد. آغاز کار کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی هم معمایی حل ناشدنی شده است. دو ماه از حکم رییس جمهور برای ایجاد کمیسیون می گذرد. کار اعضای پارلمان به پایان خود نزدیک است اما دلیل خاموشی حکومت برای ایجاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی چیست؟

 

عزیز رفیعی، عضو کمیسیون اصلاح انتخاباتی در برنامه «گفتمان» گفت: موضوعاتی که باعث شده، کار تشکیل کمیسیون اصلاح انتخاباتی به درازا بینجامد یکی، عدم وجود اراده سیاسی در حکومت و دیگری اختلافات درونی بین دو تیم است. همچنان وضعیت های نفوذی در درون نظام انتخابات افغانستان هم زمینه را مساعد کرده است که نظام، در مجموع نتواند تصمیم جدی درمورد انتخابات آینده افغانستان بگیرد.

 

وی فرمان رییس جمهور را در ایجاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی دارای تناقض در محتوا می داند و می گوید: تناقض به صورت بسیار مبرهن در فرمان دیده می شود. وقتی صحبت از اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان است، حکم می شود که اعضای کمیسیون نسبت به قضیه بی طرفانه برخورد کنند. در حالی که اعضای کمیسیون مربوط به دو طرف است. چگونه امکان دارد که در یک فضای دو طرفه بحث بی طرفی مطرح شود. از این لحاظ تا زمانی که این تناقض حل نشود شاید این کمیسیون هم کمیسیونی سمبلیک باشد و نتواند اصلاحات گسترده را بیاورد. از طرف دیگر، هر دو تیم در بخش هایی از انتخابات خواستار تغییر هستند که همان بخش ها در انتخابات سال نود و سه به ضررشان بود. پس آنها توقع تغییر در بخش هایی را که به نفع شان بوده است ندارند.

 

رفیعی معتقد است قبل از کار کمیسیون دو تیم باید اختلافات خود را بر سر بخش هایی که باید در نظام انتخابات اصلاح شود رفع نموده و به تفاهم برسند و افزود: یک تیم ادعا می کند که کمیسیون، دلیل اصلی تقلب در انتخابات است. یک تیم ادعا می کند که ساختار کلی و قانون، برخلاف انتخابات شفاف و عادلانه بوده است. از این لحاظ تا زمانی که این تفاوت دیدگاه بین آنها حل نشود ناممکن است که کمیسیون بتواند نظر کلی را بدهد. چرا که در پایان همین دو تیم هستند که فیصله آخری را برای قبول یا رد پیشنهادات ارایه می کنند.

 

این عضو کمیسیون اصلاح انتخاباتی، مردم را بازنده انتخابات گذشته می دانند چرا که به هدف خود نرسیده اند و افزود: در انتخاباتی که گذشت مردم افغانستان باختند، در حالی که دو تیم برنده این انتخابات بوده اند. ما باید کاری کنیم که در انتخابات پیش رو مردم برنده باشند. مردم از ناامیدی شان کاسته شود و این هم ممکن نمی شود مگر اینکه کمیسیون انتخابات گذشته بررسی شود و دیده شود که در کجا نقص وجود داشته تا آن ضعف و نقص برداشته شود تا انتخابات به صورت شفاف و مستقل برگزار شود. مردم افغانستان سخت علاقه مند هستند که حیثیت انتخابات اعاده شود تا بتوانند به انتخابات در کشور اعتماد کنند.

 

وی در خصوص چگونگی و شیوه اصلاح انتخابات اظهار کرد: شاید یکی از بهترین شیوه ها برای بررسی کارکرد کمیشنرها، نظام کمیسیون و در مجموع کمیسیون انتخابات افغانستان، این باشد که تمام فیصله هایی که در جریان انتخابات گذشته، پیامدهای خیلی بدی برای انتخابات افغانستان داشت، بررسی شود و بنابر بررسی ها ارزیابی شود که کدام نقاط ضعف وجود داشته و چه تخطی هایی خلاف نظامنامه و خلاف قانون صورت گرفته است. براساس این مسایل اصلاحات پیشنهاد شود. شاید تمامی کمیشنرها در بحران انتخابات دخیل نباشند اما باید بیشتر آنها بررسی شوند. براساس آنها پیشنهادات کوتاه مدت و بلند مدت ارایه شود.

 

رفیعی اسناد ارایه شده توسط نهادهای بین المللی را مدارک خوبی برای کار کمیسیون اصلاح می داند و می گوید: بیشتر از پانزده نهاد معتبر بین المللی در ارتباط با انتخابات افغانستان، پس از برگزاری آن، بررسی گسترده ای انجام دادند. اسناد هم بیرون دادند. از این اسناد، بر شش تای آن بسیار جدی کارشده است. از آن اسناد می شود درس های خوبی برای اصلاحات انتخابات افغانستان مد نظر داشت.

 

وی معتقد است که کمیسیون اصلاح رسالتی بزرگ در چند مورد دارد: اعاده حیثیت انتخابات و دموکراسی در افغانستان، اعاده حیثیت ارگانهای برگزار کننده انتخابات در کشور، ایجاد فضاهای هشدار دهنده برای مداخلات سیاسی در انتخابات آینده افغانستان. تا زمانی که مداخلات سیاسی در انتخابات دخیل باشد نمی تواند آزاد و مستقل، شفاف و عادلانه کار کند. به همین دلیل این موارد بسیار مهم است و این موضوعات برای هر کس که عضو این کمیسیون است، باید بسیار مهم باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار