افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اختلافات میان طالبان سطحی است!

سید فضل اکبرآغا رهبر گروه جیش المسلین در رژیم طالبان روز گذشته گفت که طالبان در اصول با هم اختلاف نداشته و مخالفت های جزئی را حل کرده می توانند.

 

هر چند پس از تایید خبر مرگ ملا محمد عمر از اختلافات جدی در میان طالبان سخن زده می شود، اما برخی از مقامات پیشین طالبان به این باور اند که این اختلافات سطحی بوده و بزودی حل خواهد شد.

 

به گفته آنان پیش از این نیز در برخی موارد میان مسوولان طالبان اختلافاتی وجود داشته اما مشکلی را در صفوف طالبان به میان نیاورده است.

 

سید فضل اکبرآغا رهبر گروه جیش المسلین در رژیم طالبان روز گذشته گفت که طالبان در اصول با هم اختلاف نداشته و مخالفت های جزئی را حل کرده می توانند:

 

” من به این باور هستم که اختلافات نخواهد بود اگر باشد آنان خواهند توانست آن را حل کنند.

 

من فکر نمی کنم که اختلافات در حد باشد که به صفوف و گروه طالبان زیان برساند.”

 

پس از تایید شدن خبر مرگ ملا محمد عمر از سوی طالبان، این گروه با نشر اعلامیه یی ملا اختر محمد منصور را رهبر خود انتخاب کردند.

 

برخی از قومندانان ارشد طالبان به رسانه ها گفته اند که ملا منصور طی نشستی در نزدیکی شهر کویته به اتفاق آرا به این سمت گماشته شده است.

 

اما ملا حسن رحمانی یک عضو شورای کویته طالبان مسلح گفته است که بیشتری اعضای شورای کویته با تعین ملا منصور به این سمت موافق نبوده و باید ملا محمد یعقوب فرزند ملا محمد عمر جانشین پدرش گماشته می شد.

 

اختلافات بر سر رهبری طالبان این نگرانی ها را نیز به میان آورده است که ممکن گروه طالبان در مورد پروسه صلح اختلاف نظر داشته باشند اما ملا رحمانی این اختلافات را رد می کند.

 

از سوی هم وکیل احمد متوکل وزیر امور خارجه رژیم طالبان اختلافات میان طالبان را تا حدی تایید می کند اما می گوید که وحدت نظر میان آنان برای پروسه صلح ضروری است.

 

” تا جای که از رسانه ها شینده می شود تا حدی اختلافات میان رهبران پیشین طالبان محسوس است.

 

طبیعی است که اتحاد در صفوف آنان برای پروسه صلح نیز بسیار ضروری است.”

 

پیش از این نیز از موجودیت اختلافات میان طالبان سخن گفته شده است اما پس از تایید خبر مرگ رهبر این گروه گزارش های افزایش اختلافات میان آنان بیشتر شده است.

 

اما طالبان با فرستادن پیام صوتی به رسانه گفته اند که در نشست انتخاب ملا اختر محمد منصور به حیث رهبر این گروه نماینده های طالبان از همه ولایات افغانستان حضور داشتند.

 

در این حال احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی افغان می گوید که اختلافات میان طالبان ممکن بیشتر شده و این اختلافات برخی از طالبان را با گروه دولت اسلامی معروف به داعش یکجا سازد.

 

” به باور من اختلافات میان طالبان بسیار است و بعد از این دشوار است که طالبان از یک قومنده و اداره واحد حرکت کنند.

 

این اختلافات سبب آن می شود که تعدادی محدود طالبان که موثر نباشند با دولت افغانستان بپیوندند و طالبان که افراطی تر هستند آنان با گروه دولت اسلامی یا داعش خواهند پیوست.”

 

آقای سعیدی می گوید که خبر مرگ ملا محمد عمر بخاطر در این وقت حساس به نشر رسید تا مانع را در برابر گفتگو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان ایجاد کند.

 

اما حکومت افغانستان و مقامات امریکایی پیش از این گفته اند که با تایید شدن خبر مرگ ملا محمد عمر زمینه برای گفتگو های صلح بیشتر مساعد شده و طالبان باید از جنگ در برابر دولت افغانستان دست بر دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار