افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

اختصاص 1750 جریب زمین برای ایجاد باغ از سوی دهاقین در غور

اختصاص یک هزار و هفت صد و پنجاه جریب زمین در سال جاری برای ایجاد باغ از سوی دهاقین در غور، امیدواری ها را برای ترویج این فرهنگ در این ولایت کوهستان و سرد سیر بیشتر کرده است.

پیش از این غور از ولایات محسوب میشد که بیشترین حاصلات زراعتی آنرا گندم، جو، کچالو و مقدار کمی حبوبات دیگر تشکیل میداد و باور ها بر این بود که آب و هوای سرد و کوهای برف گیر این ولایت برای رشد درختان میوه مناسب نمی باشد.

اما مسئولان برنامه ملی باغ داری در ریاست زراعت و مالداری غور میگویند که از دو سال به این سو نظر به کمپاین که از سوی آنها صورت گرفته است بیش از سه هزار و سه صد جریب زمین از سوی دهاقین آماده ایجاد باغ گردیده است.

عبدالظاهر توانا مسئول پروژه ملی باغ داری در غور از پیش رفت چشمگیر این برنامه در غور میگوید:

” ما برای ۱۵۰۰ جریب زمین در سال گذشته کمپاین کردیم در آن باغ ایجاد شد و ۱۷۵۰ جریب زمین در سال جاری کمپاین کردیم که قرار است تا چند روز دیگر نهال قرص شود که هر جریب یک باغ و در آن ۶۶ نهال غرس میشود. “

آقای توانا می افزاید آنها در سال جاری سه ولسوالی را تحت پوشش دارند که ۷۵۰ باغ در ولسوالی دولینه، ۵۲۰ باغ در ولسوالی لعل و سر جنگل و ۳۶۰ باغ در شهر فیروز کوه مرکز این ولایت ایجاد خواهند کرد.

به گفته وی حاصلات و رشد باغ داری در غور نشان میدهد که تا سه سال دیگر این ولایت به یکی از ولایات صادر کننده میوه تبدیل خواهد شد:

” نظر به رشد و زود به حاصل رسیدن درختان در غور ما گفته میتوانیم که تا سه سال دیگر غور به یکی از ولایات صادر کننده میوه تبدیل میشود که این کار جلو کشت کوکنار را نیز خواهد گرفت و شغل تمام دهاقین غور میگردد. “

در همین حال آگاهان امور نیز بدین باور اند که غور از نگاه آب و هوا بستر مناسب برای رشد درختان میوه می باشد.

نثار احمد اعلم پور کارشناس بخش باغ داری میگوید:

” خوش بختانه که آب و هوای غور از نگاه علم زراعت و باغ داری نشان دهنده رشد و نموی خوب درختان میوه است که در صورت حمایت خوب حکومت و برنامه جامع دهاقین میتوانند به مراتب حاصلات بهتری از باغ داری بدست بیاورند که ضمن بلند بردن اقتصاد خودشان حتا بر اقتصاد منطقه نیز تاثیر گذار باشد. “

از سوی هم شماری از کسانیکه به باغ داری روی آورده با اظهار خوشی از برنامه ملی باغ داری میگویند که با تطبیق این برنامه، کشت کوکنار در سطح این ولایت کاهش خواهد یافت.

این باغ داران ضمن دعوت دهاقین دیگر به باغ داری، از ریاست زراعت و مالداری میخواهند تا برنامه های آموزشی را نیز برای شان ایجاد نمایند.

قربان یکی از دهاقین میگوید:

” برنامه باغ داری به واقعیت یک برنامه بسیار عالی اگر این برنامه به خوبی از سوی ریاست زراعت و مالداری حمایت و تطبیق شود میتواند که از کشت کوکنار جلوگیری نماید و هم چنان یک منبع خوب عایداتی برای دهاقین شود. “

برنامه ملی باغ داری در ۲۵ ولایت کشور فعالیت دارد که با پرداخت پول اندک از دهاقین در هر سال، مسئولان این برنامه تا سه سال در بخش های نظارت، رهنمایی و آموزش با باغداران را همکاری میکنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار