افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 24 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

احیای دوباره جاده ابریشم، عامل شکوفایی یا سودجویی؟!

%d8%ac%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b4%d9%85

 

احیای دوباره راه ابریشم نوین می تواند راهی برای بازگشت شکوه دوران باستان افغانستان باشد و یا تنها فرصتی برای سودجویی برخی بازرگانان؟!

 

احیای جاده ابریشم برای افغانستانی که به بندرهای آزاد دسترسی ندارد می تواند راهی برای رشد اقتصادی و کاهش وابستگی به کمک های خارجی باشد و یک بار دیگر شاهد بازگشت شکوفایی در این سرزمین باستانی باشیم.

 

این جاده می تواند افغانستان را به مرکز ترانزیتی آسیای مرکزی و جنوب آسیا در جهت ثبات و امنیت افغانستان تبدیل کند و بستر مناسبی برای همگرایی منطقه ای باشد.

 

اما همواره آنچه که در ظاهر برای کشور دارای منفعت بوده است با سودجویی برخی تبدیل به سنگی بزرگ بر سر راه امنیت و اقتصاد افغانستان می شود و گذشته تاریخی پرشکوه جاده ابریشم راهی برای منفعت چند تاجر شود.

 

احیای دوباره جاده ابریشم که اولین بار در سال 2013 از سوی رییس جمهور چین برای گسترش تجارت این کشور در جهان مطرح شد، می تواند در دوراندیشی مسوولان برای افغانستان به مانند تاریخ گذشته رونق اقتصادی داشته باشد.

 

با احیای جاده ابریشم فراموش شده در تاریخ، 64 کشور و چهار و نیم میلیارد جمعیت جهان به هم وصل می شود، جاده ای که دو هزار سال پیش مسیر مهم اقتصادی و فرهنگی میان آسیای میانه، آسیای جنوبی، افریقا و اروپا بود.

 

محقق، معاون دوم ریاست اجرایی در مراسم اقتتاح نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم در چین، با اهمیت خواندن پروژه کمربند اقتصادی، گفت: افغانستان با داشتن مکان ها و جاذبه های تاریخی همانند مجسمه های بزرگ تخریب شده بودا در بامیان، شهر تاریخی غلغله و بند امیر ولایت بامیان و اماکن تاریخی دیگر در ولایت های بلخ، هرات، غزنی، لوگر و دیگر مناطق تاریخی افغانستان می تواند برای علاقه مندان تاریخ و فرهنگ باستانی و بشری جذابیت خاص داشته باشد.

 

برای تحقق رویای چین که در برگیرنده اقتدار کشور، شکوفایی ملت و رفاه مردم است، راه ابریشم نوین می تواند راهی برای بازگشت شکوه دوران باستان افغانستان باشد و یا تنها فرصتی برای سودجویی برخی بازرگانان! زیرا زمانی اقتصاد به پویایی می رسد که این جاده دروازه ای برای صادرات باشد نه مسیری برای انتقال.

 

افغانستان باید از طریق مذاکرات سیاسی درصدد تعریف نقش و جایگاه کشور در پروژه به بزرگی راه ابریشم باشد و با تقویت روابط با چین و دیگر کشورهای در مسیر این جاده، نقش تاریخی و امروزی افغانستان را تثبیت کند.

 

با فساد گسترده ای که کل کشور را فلج کرده است و زمانی که افغانستان با وجود محصولات با کیفیت تنها به کشوری وارد کننده تبدیل شده است بیم آن می رود که این پروژه نیز نه تنها برای کشور منفعتی نداشته باشد بلکه راهی باشد برای فساد بیشتر و لکه دار شدن تاریخ گذشته.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار