افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

احمدضیا / از برادر رهبر شهید تا معاون رییس جمهور

احمدضیا مسعود، از روزی که بعنوان برادر رهبر شهید احمدشاه مسعود بر سر زبان ها افتاد تا روزی که به عنوان معاون رییس جمهور و در این حکومت نماینده خاص رییس جمهور در امور حکومتداری تعیین شد دوران بی نشیب و پر فرازی را طی کرد که اینک به اوج رسیده است.

 

درواقع با نشستن مشترک و سهمیه بندی شده رییس جمهور و رییس اجرایی بر چوکی قدرت و رقابت برای گرداوردن حامیان مالی و حزبی خود در دوره انتخابات بر خوان گسترده ارگ، سیل مقامات تعریف نشده و با حوزه اختیار و دامنه فعالیت مبهم سرازیر شد.

 

به عبارت دیگر هر یک از سران تیم تحول و تداوم و اصلاحات همگرایی در ازدحام زاید اطراف خود از یکدیگر پیشی گرفتند و بیشمار مشاور و نماینده خاص و معاون و منشی و رییس دفتر با معاش و امتیازات گزاف وارد دستگاه حکومتی شدند.

 

در این میان نماینده خاص اشرف غنی که عنوانش را احمدضیا مسعود به دوش می کشید به علت گنگ بودن نام و عنوانش و مداخله بی حد و حصرش در امور ریاست اجرایی و معاونان رییس جمهور و بعضی وزرا، بیش از بقیه زیر ذره بین منتقدان قرار داشت البته…

البته چون حمایت برخی جناح های قدرتمند و فرمان مستقیم رییس جمهور را یدک می کشید از گزند علنی شدن این انتقادات به دور ماند تا جایی که در آخرین حکم اشرف غنی، معاش و مرتبه وی در حد معاونان اول و دوم ارتقا یافته و به نوعی معاون سوم ارگ شده است.

 

در همین راستا، کسری بودجه دولت در بخش عمران و آبادانی و انکشافات و نیز ضرر روزانه 3 میلیون دالری اقتصاد در بخش خصوصی و نابسامانی کسب و کار مردم ملکی، جای اعتراض و انتقاد بسیاری را بر تعیین امتیازات و تسهیلات و حقوق گزاف برای افراد معلوم الحال باقی می گذارد.

 

درحالی که هر نماینده ای از حکومت برای پربار بودن حضورش در نشست های بین المللی و حتی منطقه ای دست گدایی بسوی دولت های بیگانه دراز می کند تا دالری بر خزانه بیافزاید؛ احمدضیا مسعود در کدام بهشت برین سیر می کند که می بایست چنین حکمی دریافت کند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار