افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

احمدزی شعار ندهد و عمل کند

وقتی مقام وزارت از طریق پول هایی که برای تبلیغات رییس جمهور به مصرف رسیده، یا به لحاظ قومی، واگذار می شود نباید انتظار داشت که وزرا به زنان غمدیده ی کشور توجه و مشکلات آنها را حل نماید.

 

با اینکه 13 سال از استقرار حکومت با شعار دموکراسی و دفاع از حقوق بشر خصوصاً دفاع از حقوق زنان و احترام به آنها می گذرد اما در سال های گذشته بدترین نوع خشونت علیه زنان در افغانستان صورت گرفته است. با درنظر داشت این موضوع که زنان حدود چهل درصد از رای دهندگان انتخابات سال 93 را تشکیل داد، آیا می توان امیدوار بود که تشکیل حکومت وحدت ملی خشونت را کاهش می دهد؟

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه «یکصد روز اول» گفت: حدود چهار دهه جنگ در افغانستان دوام داشته است و محصول آن فقر، بیوه شدن زنان و یتیم شدن فرزندان آنها بوده است. در این 13 سال شعارهای زیادی در مورد زنان و حقوق آنها داده شد ولی در عمل خشونت های زیادی بر این قشر از جامعه روا گردید. نهادهای زیادی در مورد زنان ایجاد شد اما بدون هماهنگی با یکدیگر کار کردند که چندان موثر نبود. عملی شدن تمام این شعارها نیاز به اصلاحات در نظام دارد.

وی افزود: رییس جمهور جدید افغانستان در مراسم تحلیف به اخلاق اسلامی تاکید کرد و از اخلاق خلفای راشد گفت. امیدوارم که حکومت وحدت ملی و شخص احمدزی بادرنظرداشت اخلاق عمر فاروق به حکومتداری مشغول شود و از عدالت و انصاف کار بگیرد. همچنین امیدوارم که رییس جمهور در مورد زنان و بهبود وضعیت آنان شعار ندهد و عمل کند.

گیلانی، شرایط کنونی زنان افغانستان را چنین توضیح داد: زنان افغانستان شفاخانه ندارند و از خدمات صحی خوبی برخوردار نیستند، آنها سواد و تحصیلات عالی ندارند، آنها از علوم اسلامی و از حقوق اسلامی خود اطلاع ندارند و متاسفانه صدها غم و تراژدی های دیگر که زن افغانستان به آن دچار است.

به باور فتانه گیلانی وقتی مقام وزارت از طریق پول هایی که برای تبلیغات رییس جمهور به مصرف رسیده، یا به لحاظ قومی، واگذار می شود نباید انتظار داشت که وزرا به زنان غمدیده ی کشور توجه و مشکلات آنها را حل نماید. باید به خاطر دستاوردهایی که تا کنون در حوزه ی زنان انجام شده ممنون کمک های جامعه ی جهانی باشیم زیرا اگر این کمک ها نبود شاید وضعیت به مراتب بدتر می بود و دستاوردهای اندک فعلی نیز وجود نمی داشت.

رییس اجتماع زنان افغانستان اظهار داشت: اشخاص و نهادهایی که می خواهند برای زنان کاری انجام دهند و برای حل مشکلات آنها اقدامی کنند بهتر است اول روی خود کار کنند تا مشکلات اخلاقی و شخصیتی نداشته باشند. من نیز به عنوان زن مسلمان هیچ گاه دروغ نگفته ام، حقوق کسی را پایمال و به کسی ظلم و جفا نکردم. دونرهای میلیونی نداشته ام و هر کاری که تا به حال کرده ام و سفرهایی که به کل جهان داشته ام برای صلح و برای مردم افغانستان بوده است.

وی با تاکید بر توانایی های زنان افغانستان خاطرنشان ساخت: ما زنان زیادی داریم که از توان مدیریتی و نظم بالایی برخوردارند به طور مثال ثریا دلیل وزیر صحت عامه ی و سارنوال هرات به نام ماریا و دهها زن دیگر که در سطح کشور فعال هستند. اما در کشوری که نظام و سیستم از بالا تا پایین دچار فساد است مسلم که وضعیت جامعه نیز به همین منوال ادامه خواهد داشت.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار