افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

احمدزی: اظهارات مسعود جگر خونمان کرد!

در حالیکه افغان‎ها از سال ها به این طرف از سیاست و پالیسی های چند پهلوی دولتمردان کشور متأثر شده اند، اظهارات اخیر یک مقام حکومتی کشور بار دیگر نگرانی های را در میان آنان برانگیخته است.

به تازه گی احمد ضیاء مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، روی فعالیت نیمه رسمی شبکه طالبان در کابل تأکید کرده و گفته است که افراد این گروه در ادارات دولتی نفوذ کرده اند.

محمد نذیر احمدزی معاون اول ولسی جرگه روز گذشته گفت که این گونه اظهارات نه تنها اذهان عامه را مخشوش می سازد بلکه پروسه صلح را نیز متأثر خواهد ساخت.

وی گفت:

” اگر هر فردی این رقم دقیق معلومات داشته باشد که فعلاً مخالف یا تروریستان در کابل اینطور جایگاه گرفته باشد و ما همراه سکتور امنیتی همکاری نکنیم این خیانت محسوب می شود. ما جداً خواهش می کنیم که این طور گپ ها به عوض اینکه در مطبوعات گفته می شود باید به سکتور امنیتی گفته شود، به استخبارات گفته شود، چون ما مذاکرات صلح را داریم، صلح را هم خدشه دار می سازد و اذهان مردم هم خراب می شود، یک فرد کلان دولت ما وقتی این طور گپ ها را می زند متأسفانه که ما جگر خون شدیم.”

احمد ضیا مسعود در مراسمی که به مناسبت سالروز کشته شدن عبدالرحمان سید خیلی قوماندان امنیه پیشین کندز برگزار شده بود نسبت به نفوذ مخالفان مسلح در ادارات مختلف ابراز نگرانی کرده گفت که مخالفین روند جلب و جذب در مکاتب و دیگر مراکز را آغاز کرده اند.

این در حالیست که پیش از این نیز آقای مسعود در جریان سفرش به ولایات شمال شرق افغانستان برای بهتر شدن اوضاع امنیتی کشور روی بسیج مردمی بخصوص مجاهدین سابق تأکید کرده است.

در عین حال شماری از کارشناسان افغان نیز می گویند که این گونه اظهارات با توجه به وضعیت حساس کشور خیلی زیانبار بوده می تواند.

یونس فکور یکتن از این کارشناسان در این مورد گفت:

” آقای مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور است چرا این مسئله را در کابینه در شورای امنیت مطرح نمی کند؟ این شخصیت در مورد پروسه صلح مخالفت دارد و از سوی دیگر کاری را در پیش گرفته که جنبش مقاومت زمان مسعود را دوباره زنده می کند، دولتمردانی که در چوکی های با صلاحیت نشسته اند باید اتفاق نظر داشته باشند، نه اینکه علیه یکی دیگر خود بخاطر گرفتن امتیاز تبلیغ کنند.”

خواستیم نظر شورای امنیت ملی را نیز در پیوند به سخنان اخیر احمد ضیاء مسعود داشته باشیم اما مسئولان این اداره از هر گونه ابراز نظر در این مورد خود داری کردند و برای گرفتن نظر ریاست جمهوری هم موفق نشدیم.

اما پیش از این عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه گفته است که برخی از مقام های بر حال حکومتی به نفع طالبان کار می کنند اما حکومت تلاش دارد تا این افراد را شناسایی و از وظایف شان برکنار کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار