افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

احتمال وقوع فاجعه انسانی در دایکندی

دایکندی از ولایت های امن کشور است اما، اخیرا با مسدود شدن راه های مواصلاتی از سوی مخالفان مسلح دولت، فعالیت های تروریستی آنان نیز به شکل چشم گیر افزایش یافته است.

مقام های محلی در ولایت دایکندی هشدار دادند درصورتی که به وضعیت امنیتی این ولایت توجه جدی صورت نگیرد، مردم دایکندی با فاجعه انسانی روبرو خواهند شد.
قربان علی ارزگانی والی دایکندی به  گفت: “راه های مواصلاتی این ولایت با مرکز و ولایات هم جوار، از سوی شورشیان مسلح مسدود شده است.”

دایکندی از ولایت های امن کشور است اما، اخیرا با مسدود شدن راه های مواصلاتی از سوی مخالفان مسلح دولت، فعالیت های تروریستی نیز به شکل چشم گیری افزایش یافته است.
شماری از باشندگان دایکندی گفتند که در این ولایت، نرخ مواد خوراکی نیز افزایش یافته است.
والی دایکندی نیز تایید کرد که به دلیل فعالیت طالبان در مسیرهای ترانسپورتی ولایت دایکندی، تمامی راه های ارتباطی این ولایت با قندهار، ارزگان، غزنی و هلمند مسدود شده است.”
به گفته او، مسدود شدن راه های مواصلاتی، باعث بالا رفتن قیمت مواد غذایی و سایر مواد مورد ضروری مردم در این ولایت به خصوص در ولسوالی های مرزی شده است.
ارزگانی افزود که، مسیر ارتباطی دایکندی- کابل نیز که از ولایات پروان و میدان وردک می گذرد، به دلیل شدت یافتن نا امنی ها قابل رفت و آمد نیست.
دایکندی در جنوب غربی ولایت بامیان قرار دارد که در جریان چند سال گذشته شاهد کمترین فعالیت شورشیان بوده است.
با وجود وضعیت امنیتی خوب در این ولایت شماری از باشندگان آن می گویند که پروژه های انکشافی روی دست گرفته نشده است.
دایکندی و بامیان از ولایات مرکزی کشور همه ساله با فرارسیدن فصل زمستان با مشکلات فراوان ترانسپورتی روبرو می شود.
مقام های این ولایات نیز همواره، از افزایش نرخ مواد خوراکی و سوختی شکایت کرده می گویند که دولت توجه جدی به وضعیت زندگی مردم بامیان و دایکندی ندارد.

گل احمد اتمر از باشندگان ولایت دایکندی  گفت که طالبان مسلح، یک فرد ملکی را در ولسوالی کجران این ولایت، پس از بریدن دست ها و پاها، به موتر بسته و آتش زدند.

اتمر می گوید که حضور گسترده طالبان در مسیر، کجران – ارزگان و کجران – قندهار باعث مسدود شدن راه های مواصلاتی این ولسوالی شده و مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورده است.
کجران نا امن ترین ولسوالی دایکندی است که همه روزه بر اثر فعالیت شورشیان مسلح، تعدادی از افراد ملکی جان خو را از دست می دهند.
شماری دیگر از باشندگان ولسوالی کجران، وضعیت زندگی شان را نگران کننده خوانده از مسئولان امنیتی خواستند تا هر چه زودتر برای برقراری نظم، اقدامات جدی را روی دست بگیرند.
آنان هشدار دادند، در صورتیکه از فعالیت مخالفان مسلح دولت در مسیر راه ها جلو گیری نشود، ولسوالی کجران با یک بحران انسانی روبرو خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار