افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

احتمال توقف پروژه بازسازی بند سلمای هرات

به اساس گزارش روزنامه انگلیسی زبان (هندو) چاپ هند، کار بازسازی پروژه بند برق سلما در ولایت هرات بنابر مشکلات به تعویق افتاده و کشور هند حاضر نیست تا مصارف تجدید نظر شده این بند را بعهده بگیرد.

مصارف بازسازی این پروژه در آغاز 3.5 ملیارد روپیه هندی تخمین گردیده بود، اما به اساس ارزیابی های بعدی مصارف آن حدود هشت ملیارد روپیه هندی محاسبه شده است.

این پروژه دارای ظرفیت آبیاری 75 هزار هکتار زمین و تولید 42 میگاوات برق می باشد.

به نوشته روزنامه هندو، در یک نشست، مقامات امنیتی هند گفتند که کار بازسازی پروژه بند برق سلما بسیار بطی پیش می رود و نزدیک است که کار ساختمان آن بطور کامل متوقف شود، زیرا  مقاطعه کاران افغان اعتماد شانرا برای بازسازی پروژه از دست داده اند و طرف های دیگر این پروژه هم نمی خواهند از طریق قرض مواد ساختمانی این پروژه را تهیه نمایند.

بند سلما یکی از دو پروژه بزرگ است که دولت هند مسوولیت تکمیل و تمویل آن را بعهده گرفته است.

پروژه دیگر آن ساختمان جدید پارلمان افغانستان می باشد.

قرار بود که بند برق سلما در سال 2010 میلادی تکمیل شود، اما این تاریخ به علت وضع امنیتی برای دو سال دیگر به تعویق افتاد. حتی قبل از خارج شدن نیروهای ناتو، میان مقامات امنیتی و طالبان مسلح در اطراف این پروژه زد وخورد هایی به وقوع پیوست.

به نوشته روزنامه، آنچه که باعث نگرانی مقامات هندی گردیده، دشمنی با این پروژه می باشد که شواهد آن از سال 2009 میلادی به این طرف به مشاهده رسیده و امکان دارد که بعد از خروج نیروهای ناتو اوضاع خراب تر و حتی غیر قابل کنترول شود.

به گزارش رادیو آزادی، یک مقام بلند پایه امنیتی هندی که از جریان نشست مقامات امنیتی آگاهی داشت به روزنامه هندو گفته است، بعد از معلومات استخباراتی، دفتر قنسولگری هند در شهر هرات از این نگرانی دارد که این سمبول کمک دوستانه هند به افغانستان، خار چشم اداره استخبارات پاکستان شده است.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار