افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اثبات اینکه تکفیری ها ربطی به اسلام ندارند

اگر بخواهیم به دنبال سرمنشا وسرچشمه فتواهای قتل عام و کشتارها به اسم اسلام باشیم چندان کار سختی را پیش روی خود نخواهیم داشت زیرا در تمامی موارد شاهد یکه تازی وهابی ها در این صحنه هستیم.

 

تروریزم و بر اساس تعبیری که رسانه های غربی از آن یاد می کنند، تروریزم اسلامی این روزها به یکی از شاخصه ها و مشکلات محوری منطقه خاور میانه تبدیل شده است .

امروز کمتر کشور عربی است که از این معضل رنج نبرد ، در حالیکه به راحتی می توان حضور سازمان های اطلاعاتی کشورهای مسلمان و غیر مسلمان را در سامان دهی و ترسیم خطوط کلی فعالیت های این گروه ها را مشاهده و لمس کرد.

گرچه دیرینه این فعالیت ها به دهه هفتاد از قرن گذشته میلادی باز می گردد اما برهه کنونی را باید نقطه اوج یا حداقل بالاترین اوج گیری این فعالیت ها از تاریخ شکل گیری گروه های سلفی تکفیری توصیف کرد.

حجم اقدامات جنایتکارانه و شنیع گروه های سلفی و در راس آنها داعش به حدی است که افیخای ادرعی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی را بر آن می دارد تا با انتشار بیلانی از میزان قربانیان مسلمان در منطقه خاورمیانه اعلام کند طی 10 سال گذشته سهم اسراییل از این اقدامات کمتر از 10 درصد بوده وبقیه این کشتارها در قالب برادرکشی وبه دست مسلمانان سلفی مدعی پیروی بی چون و چرا از سنت پیامبر اسلام انجام گرفته است مساله ای که خود جای حرف و حدیث بسیاری دارد.

گرچه طی 40 سال و اندی فعالیت گروه های سلفی ـ تکفیری شاهد شکل گیری ساختارها و سازمان های مختلف مبارزاتی بودیم اما به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان ، پدیده ای به نام داعش بدترین ، وحشی ترین و در عین حال سرسپرده ترین گروه از این دست است که تا کنون منطقه اسلامی به خود دیده است.

به گفته این کارشناسان اگر اسامه بن لادن و حتی ایمن الظواهری واسلافشان که در دوره های متفاوت به عنوان سرکردگان القاعده معروف ترین گروه تکفیری شناخته می شدند ، گاه گداری اشاره ای به صهیونیستها و یهودیان کرده و ادعای تلاش برای مبارزه با آنها را هم مطرح می کردند (گرچه بر اساس اسناد موثق این گروه ها حتی یک گلوله هم به سوی رژیم صهیونیستی شلیک نکرده اند ) اما گروه داعش رسما و علنا اعلام می کند مشکلی با رژیم صهیونیستی نداشته و اصولا وظیفه اصلی خود را پاکسازی اسلام از مسلمانانی اعلام می کند که با این گروه از لحاظ فکری اختلاف نظر دارند.

با توجه به اقدام وقیحانه غرب در حمایت و سپس تعقیب این گروهک ضاله در نظر داریم در چند قسمت نگاهی هرچند کوتاه به این گروه،‌ جنایاتش،‌ آبشخورهای فکری ، حامیان پیدا و پنهان مالی،‌ سیاسی، ‌نظامی ، بازی های سیاسی منطقه ای و بین المللی برای به سطح آوردن این گروه،‌ و پارامترهای تاثیر پذیری و تاثیر گذاری اش در منطقه و جهان داشته باشیم چرا که معتقدیم پاسخ به این ابهام که چرا کشورهای غربی سه سال پیش با تصویب قوانینی در مجالس خود کمک به گروههای تروریستی در سوریه را مجاز و اینک قوانینی تصویب می کنند که نابودی آن را جایز می شمارند، هنوز برای افکار عمومی جهان روشن نشده است.

مفتی های داعش کدامند و چه فتواهایی با چه موضوعاتی از سوی آنان صادر می شود؟

هیچ فرقه ای به اندازه فرقه خود ساخته وهابیت مشکلات و معضلات عدیده ای برای دنیای اسلام به همراه نداشته است به نحوی که می توان گفت اندیشه های محمد بن عبدالوهاب طی یکصد سال گذشته بزرگترین ضربه را به اسلام وامت اسلامی وارد کرده است.

به اعتقاد کارشناسان و تئوریسن های این فرقه برای آنکه در دیدگاه افکار عمومی ساختار ایدئولوژی های خود را خارج از چارچوب های اسلامی نبینند در یک فرار به جلو فراگیر همواره بقیه مذاهب را به خروج از اسلام (تکفیر) متهم وآنها را وادار به قرار گرفتن در موضع انفعال می کند.

به نوشته سعد الدین المنصوری اندیشمند عرب اگر بخواهیم به دنبال سرمنشا وسرچشمه فتواهای قتل عام و کشتارها به اسم اسلام باشیم چندان کار سختی را پیش روی خود نخواهیم داشت زیرا در تمامی موارد شاهد یکه تازی وهابی ها در این صحنه هستیم.

این در حالی است که هم اکنون صفحات اجتماعی وفضای مجازی در کشورهای عربی به شکل قابل توجهی در تسخیر شیوخ تکفیری داعش برای انتشار اندیشه های انحرافی خویش می باشند ، اندیشه های که تاکنون موفق شده است دهها وشاید صدها هزار جوان مسلمان را نه تنها از داخل کشورهای اسلامی بلکه عمق اروپا نیز به صحنه جنگ وقتل عام در منطقه خاور میانه بکشاند مسئله ای که خود نیازمند موشکافی وبررسی کارشناسان در رابطه با علت این نوع گرایش درمیان جوانان عرب ومسلمان است.

فتواهای تکفیر و جنگ به شکل گسترده ای در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند و تقریبا طبقه ارشد روحانیون وهابی همگی در آن به شکلی دست داشته وحتی با وجود نفی یا صدور فتواهای مخالف در رسانه های رسمی وهمسو با خواست دولت آل سعود که طی چند هفته گذشته همزمان با ایتلاف ضد داعش شدت هم گرفته است اما با نگاهی به کارنامه همین مفتی های رسمی ودولتی آل سعود وساکن حوزه جنوبی خلیج فارس شاهد تعداد زیادی از فتواهای حامی تروریسم هم از این افراد هسیتم مساله ای که باعث شده تا دولت آل سعود که خود بر پایه این مذهب شکل گرفته وایدئولوژی اش حافظ منافع خانواده سلطنتی محسوب می شود نیز احساس خطر کرده وبرخی از مشایخ خود را وادار به سکوت وممنوعیت از صدور فتوا نماید.

علاوه بر مفتی های عربستان همچون آل الشیخ و روحانیون مسجد الاحرام و مسجد نبوی فردی همچون شیخ یوسف القرضاوی هم در این وادی ید طولایی داشته وگرچه بعد از مدتها حمایت از تکفیری‌ها در سوریه امروز با گردشی قابل توجه به مخالفت با آنها پرداخته اما هیچ کس نمی تواند تاثیر فتواهایش را که از طریق شبکه الجزیره به افکار عمومی وجوانان عرب تزریق می شد ، نادیده بگیرد.

سوای این مفتی های معروف شاهد فعالیت مفتی های جدید و گمنامی هستیم که فتواهایی عجیب ، غریب ، خلق الساعه وحتی شاخ دار و منافی عفت عمومی واخلاق اسلامی صادر می کنند.

داعش ومهمترین فتواهای شاخ دار صادر شده

یکی ازمهمترین ومعروف ترین فتواهای داعش فتوای جهاد نکاح آنهاست که آنرا محمد العریفی صادر کرد وهمچنان نیز به ان عمل شده وگفته می شود بسیاری از اعضای داعش در سودای رسیدن به آن به داعش می پیوندند.

همچنین صدور فتوای ختنه زنان موصل در کنار الزام تمامی زنان ودختران موجود در موصل به انجام جهاد النکاح با جنگجویان داعش نیز از دیگر فتواهای جنجالی بود که مدتهاست رسانه ها را به خود مشغول کرده است.

از نکات جالب در این رابطه این است که این فتواها چنان افراطی وغیر قابل قبول است که حتی سایت های گروه القاعده به عنوان یکی از بسترهای افراطی گری وجریان سلفی نیز نسبت به آنها به واکنش نشان داده است.

شبکه الجهاد العالمی یکی از تریبون های القاعده که همچنان تصاویر اسامه بن لادن وایمن الظواهری را بر سر صفحات خود دارد، گزارش مفصلی از فتواهای عجیب وغریب داعش منتشر کرد و دست کاربران خود را برای پرداختن به این مساله باز گذارده است.

این شبکه به نقل از محمود الشناوی نویسنده وروزنامه نگار عرب آورده است : برخی از این فتواها بسیار مضحک وخنده آور وغیر قابل باور است اما با این وجود شاهد اجرای آن در مناطق تحت کنترل این گروه هستیم.

از میان این فتواها می توان به ممنوعیت خوردن سالاد خیار وگوجه (به دلیل مونث بودن گوچه و مذکر بودن خیار!) که نباید در یک مکان با یکدیگر جمع شوند ، حرام بودن خوردن موز برای زنان بدون حضور محرم ، حرام بودن نشستن زن بر روی صندلی ، ممنوعیت خوردن گوشت بز بدلیل عدم پوشیده بودن عورت آن وحرام بودن کشیدن سیگار دفعه اول به فرد سیگاری هشدار داده شده وبار دوم انگشتان دستش شکسته می شوند.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد یکی از خطیبان گروه موسوم به دولت اسلامی عراق وشام (داعش) در یکی از مساجد شهر سوری باب یکی از قدیمی ترین شهرهای استان حلب فتوای باطل بودن روزه کسانی را که مخالف داعش بوده یا در دل این گروه را دوست ندارند صادر کرد.

این در حالی است که خبرهای رسیده از شهر موصل حکایت از مواجه شدن زنان این شهر با بحران شدید روحی بعد از صدور فتوای مفتی داعش مبنی بر اجرای سنت رسول خدا در عقیم کردن زنان موصلی دارد.

همچنین برای اولین بار در طول تاریخ اسلامی داعش فتوای گرفتن زکات از زیتون و روغن زیتون را صادر کرد و باغدار باید 611 کیلوگرم از زیتون خود را به عنوان زکات (زیتون یا روغن آن) بپردازد.

در این حال حارث الضاری رهبر آنچه که به هیئت علمای مسلمین عراق شهرت یافته و مدتهاست به دلیل همکاری با تروریست ها از عراق فراری وتحت تعقیب قوه قضائیه این کشور است از تمامی زنان موصل خواست تا در وظیفه و واجب جهاد النکاح در این شهر شرکت کنند.

با ورود داعش به موصل تمامی آرایشگاه های مردانه تعطیل وهر کسی که کلمه داعش را به زبان آورد 70 ضربه شلاق را باید متحمل شود.

همچنین ابو عبد الرحمن المصری والی شهر الباب در ریف حلب که از رهبران نظامی داعش نیز محسوب می شود ، با صدور فتوایی حمایت از اسد حتی با یک کلمه را هم مستوجب گردن زدن اعلام کرد.

از دیگر فتواهای عجیب وغریب داعش صدور دستور العملی برای تمامی دامداران شهر الرقه سوریه است که آنها را مجبور کرده برای تمامی دام های خود شلوار بدوزند تا دستگاه تناسلی دام ها وبه ویژه پستان گاوهایشان در انظار عمومی قرار نگیرند وگرنه به ازای هر دامی که این دستور العمل را اجرا نکند صاحب آن یکصد ضربه شلاق خواهد خورد.

در این حال ناصر العمر یکی از شیوخ عربستانی با صدور فتوایی به جنگجویان داعش در شهر موصل و اطراف آن اجازه داد بدون کسب اجازه و موافقت زنان موصل با آنان اعمال منافی عفت انجام دهند.

بر اساس اسناد و مدارکی که بعد از شکست داعش در مناطقی از عراق از آنها بدست آمده این شیخ به جنگجویان داعش اجازه داده است در صورت مخالفت زنان ودختران عراقی با درخواست غیر اخلاقی آنان به زور متوسل شده وبه تمامی آنها تجاوز شود زیرا آنها در حکم کنیز محسوب می شوند.

یکی از علمای داعش همزمان با جنگ غزه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را تکفیر کرد زیرا از دیدگاه او آنها زیر پرچم ولوای توحید یعنی داعش به مبارزه با یهودیان نمی پردازند.

از دیگر فتواهای جالب داعش که اکنون در شهر موصل وبقیه مناطق تحت کنترل این گروه در حال اجرا می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. جهاد از دشمن نزدیک تر آغاز می شود واین به آن معنی است که باید ابتدا تمامی شیعیان ومخالفان مسلمان در کشورهای اسلامی از بین بروند وبعد به سوی دشمنان دیگری همچون رژیم صهیونیستی ، آمریکا یا روس ها رفت.

2. هر کسی که مخالف افکار داعش باشد هرچند مسلمان بوده ولا اله الا الله هم سر بدهد بازهم باید کشته شود زیرا مخالفت با داعش یعنی موضع گرفتن در سنگر دشمن.

3. دختران حق پوشیدن شلوار جین یا پولیور را ندارند

4. پسران حق کوتاه کردن مو یاداشتن مدل موی را ندارند ، شانه زدن مو جزو موارد ممنوع محسوب شده ومجازات در پی دارد.

5. مراجعه زنان به دکتر های زنان وزایمان برای معالجه ممنوع است.

6. پوشیدن هر نوع شلوار فاق کوتاه برای مردان در تمامی مناطق ممنوع می باشد.

7. هرکسی که در نماز جمعه شرکت نکند با 25 ضربه تازیانه مجازات خواهد شد.

8. زنان ودختران بدون وجود محرم حق نشستن پشت دستگاه رایانه متصل به شبکه اینترنت را ندارند.

9. یک دختر سوری به دلیل ورود به شبکه فیسبوک به اعدام محکوم وسنگسار شد.

10. تمامی دیوارهای اماکن دولتی ومساجد باید به رنگ سیاه در آیند.

11. ترمیم وبازسازی کلیسا های تخریب شده ، بر افراشتن صلیب یا بلند کردن صدا برای مسیحیان ممنوع وحمل سلاح برای غیر مسلمانان حتی برای دفاع نیز از محرمات است.

12. زن ها باید نقابی سیاه رنگ پارچه ای بسیار زخیم به صورت داشته باشند در صورتی که این پارچه از نظر ماموران امنیتی زخیم تشیخص داده نشود زن مذکور بازداشت می شود. این قانون علاوه بر زنان شامل مانکن های فروشگاه ها نیز می شود.

13. اسامه القوصی یکی از مفتی های داعش با صدور فتوایی به مردان اجازه چشم چرانی داد و مدعی شد که براساس سندی در زمان پیامبر(ص) یکی از صحابه در یک چاه مخفی شد و دختر مورد علاقه خود را از انجا مشاهده می کرد.

14. خوردن واستفاده از یخ به دلیل آنکه در دوره پیامبر وجود نداشته ممنوع وحرام است.

15. تمامی مساجدی که در داخل آن مزار یکی از پیامبران یا صالحین در آن قرار گرفته باشد باید ویران گردند.

16. استفاده از موبایل های پیشرفته برای جنگجویان رده پایین ممنوع است اما رهبران داعش می توانند از آنها استفاده کنند.

17. تمامی دانشکده های هنر موجود در موصل تعطیل وتمامی دانشجویان موجود موظف به تحصیل در رشته خطاطی شدند.

در اینجا این پرسش مطرح می شود که آبشخور این فتواها از کجاست وچه کسانی چنین فتواهای بی سابقه ودیوانه واری را صادر می کنند.

یکی از مهمترین نظریه پردازان ومفتیان گروه داعش محمد العریفی است او یکی از سرشناس ترین روحانیون وهابی است که تقریبا در مورد همه چیز فتوا صادر می کند وطی سه سال گذشته صدها فتوا در رابطه با مسایل سوریه ، عراق ، لبنان ، حوثی ها ومناطق دیگر صادر کرده است.

با این وجود حتی یک فتوای صریح در رابطه با مساله فلسطین وبه ویژه غزه صادر نکرده بلکه تلاش کرده فتواهایی از این دست را با آمیزه ای از طایفه گری صادر کند.

او هرگز حاضر به نام بردن از حزب الله به این نام نیست بلکه از این گروه مبارز که موفق به شکست رژیم صهیونیستی شده با صفت های نکوهیده یاد می کند، در آخرین اظهار نظرش در مورد لبنان و با وجود آنکه تمامی طرف ها داعش را مسئول گلوله باران منطقه عرسال معرفی کردند در اظهار نظری که در یوتیوپ و در صفحه شخصی اش در تویتر منتشر شد برخلاف تمامی این نظرات ارتش لبنان وحزب الله را مسئول این حملات توصیف وادعا کرد آنها به دنبال کشتار اهل سنت عرسال می باشند اما بعد از آنکه دولت ریاض و شخص پادشاه عربستان از ارتش لبنان حمایت وکمک مالی چند میلیون دالری را برای آن اختصاص داد ، به سرعت این فتوا را از صفحه خود حذف نمود.

“مانع بن ناصر المانع” دیگر شیخ وهابی داعشی است که فعالیت خود را در صفحات اجتماعی در حمایت از این گروه تروریستی به شدت ادامه می دهد.

او از نظر تحصیلات علوم دینی در سطح متوسطی قرار داشته اما به دلیل آنکه مشاور شرعی یکی از زنان شاهزاده سعودی!! است از نفوذ خاصی در عربستان برخوردار می باشد.

او تا مرز تکفیر تمامی مخالفان داعش در شام وعراق هم پیش رفته اما آنچه باعث رسوایی وی وخروج تدریجی اش از رسانه ها شد افشای جعلی بودن مدرک دکترای اوست که از دانشگاه ویست کلایتون دریافت کرده است ، این دانشگاه تقلبی و صوری چندی پیش به یک سگ مدرک فوق لیسانس داد در حالیکه در پایگاه ebay مدارکش را می توان با 179 دالر خریداری کرد.

در این حال رسانه های نزدیک به داعش ” عثمان آل نازح” را به عنوان مفتی خود معرفی می کنند ، او در داخل عربستان جزو افراد سابقه دار بوده وتوسط عشیره اش نیز مطرود اعلام شده است. او توسط یک دادگاه عربستان در پرونده قتل 7 کارگر آسیایی مجرم شناخته شد اما موفق گردید با فریب افراد قبیله اش 800 هزار ریال سعودی از آنها گرفته وخود را از اعدام نجات داده سپس متواری شود..

او پس از گریختن از عربستان به گروه داعش در سوریه پیوست وهم اکنون مفتی این گروه در عراق وسوریه است.

به اعتقاد کارشناسان ال نازح شخصیتی بسیار ضعیفی در قبال رهبران اصلی داعش داشته اما با توجه به تاثیرگذاری اش بر جوانان عربستانی وموفقیتش در کشاندن آنها به صحنه جنگ در این مسند قرار داده شده است.

پیش از او نیز ابو اسامه القحطانی دیگر مفتی گروه داعش که او نیز یک عربستانی تبار است مفتی داعش بود اما با آتش نیروهای نظامی ارتش عراق در شهر بیجی در شمال تکریت به هلاکت رسید.

مردم فلوجه هم که از فتواهای این مفتی ها به سطوح آمده بودند 5 اوت گذشته 4 روحانی سلفی ـ داعشی را به ضرب گلوله به هلاکت رساندند.

به گفته منابع خبری این چهار روحانی توسط گروهی که خود را گردان های نجات فلوجه می نامد از پای در آمدند.

یکی دیگر از این مفتی ها هم ابو رباح الاندلسی نام دارد ، او که سودانی تبار است به عنوان مفتی اعظم داعش فتوای ختنه زنان موصل را صادر کرده بود او چند روز بعد از صدور این فتوا در جریان حمله ارتش عراق به روستای حمرین در استان دیالی عراق کشته شد. این در حالی است که رسانه های عراقی در گزارش های خود در مورد این فرد اعلام کردند نظامیان عراقی در زمان دفن وی متوجه شدند خودش به فتوایی که صادر کرده عمل نکرده بود!!

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار